Европарламентнинг Марказий Осиё давлатлари билан алоқалар бўйича делегацияси раиси Томаш Здеховский «Дунё» АА учун интервьюсида Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси томонидан қабул қилинган «Марказий Осиё глобал иқлим таҳдидлари қаршисида: барқарор ривожланиш ва фаровонлик йўлида минтақавий бирдамликни мустаҳкамлаш» резолюцияси ҳақидаги фикрларини билдирди:
– Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси томонидан қабул қилингани «Марказий Осиё глобал иқлим таҳдидлари қаршисида: барқарор ривожланиш ва фаровонлик йўлида минтақавий бирдамликни мустаҳкамлаш» резолюцияси минтақа олдида турган долзарб экологик муаммоларни ҳал этишда муҳим қадам бўлди.
Ўзбекистоннинг Марказий Осиёда иқлим бўйича кун тартибини амалга оширишдаги етакчилиги ва барқарор ривожланишга содиқлигини юксак қадрлайман.
Резолюцияда Ўзбекистоннинг   «Марказий Осиё учун «яшил» кун тартиби» ва Халқаро иқлим форумини 2024 йилда Самарқанд шаҳрида ўтказиш ташаббуслари эътироф этилгани мамлакат иқлим ўзгаришига қарши курашга содиқ эканидан далолатдир.
Ўзбекистон учун атроф-муҳит ва минтақа аҳолиси ҳаётига ҳалокатли таъсир кўрсатган Орол денгизининг қуриши оқибатларини юмшатишга алоҳида эътибор қаратишни муҳим деб биламан. БМТнинг Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик траст жамғармаси ташкил этилгани ушбу долзарб муаммони ҳал этиш йўлидаги ғоят муҳим қадамдир.
Резолюциядаги халқаро ва минтақавий ҳамкорликка даъватлар Марказий Осиё олдида турган мураккаб экологик муаммоларни ҳал қилишда муҳим аҳамиятга эга.
Мен барча мамлакатлар ва манфаатдор томонларни резолюциянинг иқлим ва экологик таҳдидларга самарали қарши курашиш мақсадида барқарор қишлоқ хўжалиги, боғдорчилик, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, энергия самарадорлиги, чиқиндиларни қайта ишлаш, барқарор туризмни ривожлантириш, «ақлли шаҳарлар» ва барқарор транспортни яратиш бўйича аниқ вазифаларни ўз ичига олган тавсияларни амалга ошириш учун биргаликда ишлашга чақираман.
Ушбу саъй-ҳаракатлар Марказий Осиёда содир бўлган иқлим ўзгаришларига шошилинч чоралар кўриш зарурлигидан далолат беради. Биз минтақада қишлоқ хўжалиги ва саноатнинг барқарор ривожланишини таъминлаган ҳолда бир вақтлар дунёдаги энг йирик кўл бўлган - Орол денгизини тиклаш йўлини излашимиз керак.
«Яшил» ва барқарор Марказий Осиёга йўл аниқ. Биз Ўзбекистон раҳбарияти кўмагида ва халқаро ҳамкорлик орқали ушбу мақсадга эриша оламиз.

Председатель Делегации Европейского парламента по связям с государствами Центральной Азии, член политической группы «Европейская народная партия» (христианские демократы) Томаш Здеховский в интервью ИА «Дунё» прокомментировал инициативу Узбекистана о принятии Резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Центральная Азия перед лицом экологических вызовов: укрепление региональной солидарности во имя устойчивого развития и процветания»:
- Принятие Генеральной Ассамблеей ООН резолюции «Центральная Азия перед лицом экологических вызовов: укрепление региональной солидарности во имя устойчивого развития и процветания», инициированной Узбекистаном, является важным шагом вперед в решении насущных экологических проблем, стоящих перед регионом.
Я высоко оцениваю лидерство Узбекистана в реализации климатической повестки дня в Центральной Азии и его приверженность устойчивому развитию.
Признание в резолюции инициатив Узбекистана, таких как «Зеленая повестка дня для Центральной Азии» и проведение Международного климатического форума в Самарканде в 2024 году, является свидетельством приверженности страны борьбе с изменением климата.
Считаю особенно важным внимание Узбекистана к смягчению последствий высыхания Аральского моря, которое имело разрушительное влияние на окружающую среду и жизнь людей в регионе. Создание Многопартнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья является чрезвычайно важным шагом на пути решения этой актуальной проблемы.
Призыв резолюции к международному и региональному сотрудничеству имеет важное значение для решения сложных экологических вызовов, стоящих перед Центральной Азией.
Я призываю все страны и заинтересованные стороны работать вместе для реализации рекомендаций резолюции, которые включают развитие устойчивого сельского хозяйства, ландшафтного дизайна, рационального управления водными ресурсами, энергоэффективности, переработки отходов, устойчивого туризма, «умных» городов и устойчивого транспорта.
Климатические катастрофы, которые обрушивались на Центральную Азию в прошлом, служат суровым напоминанием о необходимости срочных действий. Мы должны найти способ восстановить некогда прекрасное Аральское море, одновременно обеспечивая устойчивое сельскохозяйственное и промышленное развитие в регионе.
Путь к «зеленой» и устойчивой Центральной Азии ясен, и я уверен, что благодаря руководству Узбекистана и международному сотрудничеству мы сможем достичь этой цели.