Сенатнинг эллик биринчи ялпи мажлисида “Халқаро меҳнат ташкилотининг Ишлаётган эркаклар ва аёллар учун тенг муносабатлар ва тенг имкониятлар: оилавий мажбуриятларга эга ходимлар тўғрисидаги 156-сонли Конвенциясини (Женева, 1981 йил 23 июнь) ратификация қилиш ҳақида”ги Қонун кўриб чиқилди.
Таъкидлангандек, Халқаро меҳнат ташкилотининг 156-сонли Конвенциясининг мақсади – хақ тўланадиган ишни бажарадиган ёки бажаришни хохлайдиган, ишлаётган аёллар ва эркаклар учун тенг муносабатлар ва тенг имкониятларни таъминлаш, оилавий мажбуриятларга эга бўлган шахсларнинг камситишга учрамаган ҳамда имкон қадар касбий ва оилавий мажбуриятларни уйғун тарзда бирлаштирган холда ўз ҳуқуқларидан фойдалана олишдир.
Халқаро меҳнат ташкилотининг 156-сонли Конвенцияси иқтисодий фаолиятнинг барча соҳаларига ва барча тоифадаги ишчиларга нисбатан қўлланилади. Шуни алоҳида таъкидлаб ўтиш жоизки, мазкур Конвенциянинг барча талаблари Ўзбекистон Республикасининг миллий қонунчилигига тўлиқ имплементация қилинган.
Конвенция ҳозирги кунга қадар Халқаро меҳнат ташкилотига аъзо бўлган 187 та давлатнинг 45 таси томонидан ратификация қилинган. Улар қаторида Норвегия, Швеция, Испания, Франция, Япония, Жанубий Корея, Россия Федерацияси, Озарбайжон ва Қозоғистон каби мамлакатлар бор.
Сенаторлар фикрича, Конвенцияни ратификация қилиш келгусида миллий қонунчиликни янада такомиллаштиришда меҳнат муносабатларига тааллуқли бўлган талабларни, халқаро стандартларни самарали жорий этиш, халқаро ва минтақавий ташкилотлар билан муносабатларда Ўзбекистоннинг ижобий имижини мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Сенаторы одобрили Закон о ратификации очередной Конвенции МОТ
На пятьдесят первом пленарном заседании Сената был рассмотрен Закон «О ратификации Конвенции Международной организации труда № 156 о равном обращении и равных возможностях для работников мужчин и женщин: работники с семейными обязанностями (Женева, 23 июня 1981 года)».
Отмечалось, что цель Конвенции Международной организации труда № 156 – обеспечение равных отношений и равных возможностей для работающих женщин и мужчин, выполняющих или желающих выполнять оплачиваемую работу, возможности лицам с семейными обязанностями пользоваться своими правами без дискриминации и максимально гармонично сочетая профессиональные и семейные обязанности.
Конвенция Международной организации труда № 156 применяется во всех отраслях экономической деятельности и в отношении всех категорий работников. Следует особо отметить, что все требования настоящей Конвенции полностью имплементированы в национальное законодательство Республики Узбекистан.
В настоящее время Конвенцию ратифицировали 45 стран из 187 государств-членов Международной организации труда. Среди них такие страны, как Норвегия, Швеция, Испания, Франция, Япония, Южная Корея, Российская Федерация, Азербайджан и Казахстан.
По мнению сенаторов, ратификация Конвенции служит закреплению требований, связанных с трудовыми отношениями, при дальнейшем совершенствовании национального законодательства, эффективному внедрению международных стандартов, укреплению положительного имиджа Узбекистана в отношениях с международными и региональными организациями.