Хотин-қизлар ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишда нодавлат ташкилотларининг ўрни
Форум доирасида ташкил этилган 8-параллел сессияда минтақадаги нодавлат ташкилотларининг хотин-қизлар ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишдаги илғор тажрибаси, амалиёти ва инновацион ёндашувлари муҳокама қилинди.
Сенаторлар, маҳаллий ва хорижий эксперт ҳамда мутахассислар иштирокида ўтган мазкур сессияда нодавлат ташкилотларининг хотин-қизлар ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишдаги иштирокини янада кенгайтириш, камситишнинг турли кўринишларини бартараф этиш ва долзарб ижтимоий муаммоларни ҳал этишга кўмаклашиш, хотин-қизларнинг малакасини ошириш, касбий тайёрлаш ва қайта тайёрлаш масалалари кўриб чиқилди.
Бундан ташқари, иштирокчилар нодавлат ташкилотлари мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий ҳаётида фаол иштирок этиб, хотин-қизларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш, етакчилик қобилиятини ривожлантириш бўйича самарали фаолият олиб бораётгани, уларга ахборот-коммуникация технологияларидан самарали фойдаланиш, шунингдек, бизнес ва хусусий тадбиркорликни амалга ошириш ўргатилаётгани ҳақида ўз мамлакатлари тажрибаси билан ўртоқлашди.
Сессия давомида нодавлат ташкилотларининг хотин-қизлар ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, уларнинг иқтисодий билимини ошириш борасида қанчалик самарали иш олиб бораётгани, уларни қўллаб-қувватлашнинг қандай механизмлари мавжудлиги, бу борада уларни ролини янада кучайтириш учун қайси механизмларни жорий этиш зарур эканлигига эътибор қаратилди.

Роль неправительственных организаций в области защиты прав и интересов женщин
В ходе 8-ой параллельной сессии, организованной в рамках форума, участники обсуждались лучшие практики, опыт и инновационные подходы неправительственных организаций региона в области защиты прав и интересов женщин.
На этой сессии, в которой приняли участие сенаторы, местные и зарубежные эксперты, рассмотрены вопросы дальнейшего расширения участия неправительственных организаций в защите прав и интересов женщин, содействии преодолению различных форм дискриминации и решении острых социальных проблем, повышении квалификации, профессиональной подготовки и переподготовки женщин.
Помимо этого, участники поделились опытом своих стран, где неправительственные организации активно задействованы в социально-экономической и политической жизни страны и ведут эффективную деятельность по повышению правовой грамотности женщин, развитию их лидерских качеств, обучают их эффективному пользованию информационно-коммуникационных технологий, а также ведению бизнеса и частного предпринимательства.
В ходе сессии внимание уделено тому, насколько неправительственные организации страны эффективно работают по защите прав и законных интересов женщин, а также повышению их экономических знаний, какие механизмы их поддержки существуют, какие еще необходимо внедрить для дальнейшего усиления их роли в защите прав и законных интересов женщин.