Клаус Михел: “Таълим соҳасида ҳамкорлик ҳамиша яхши натижа беради”
“AVESTOS GmbH” компанияси Германиядаги касб-ҳунарларни хорижликларга ўргатиш концепциясини жорий қилиш билан шуғулланади. Бунда эса хорижий мамлакатларда немис модели бўйича касбий таълим олиш имкониятини яратиш кўзда тутилади.
Жорий йилнинг бошида Ўзбекистоннинг Германиядаги элчихонаси, Саксония федерал ўлкасининг Иқтисодиёт вазирлиги ҳамда Ҳунармандлар палатаси вакиллари билан учрашувлардан сўнг янги концепция ишлаб чиқилди.
Унга асосан Ўзбекистонда Германия стандартлари бўйича ўқувчиларни касбий таълимга тайёрлаш моделини амалга ошириш имкониятларини ўрганиб чиқдик. Яъни, Қашқадарё вилоятига бориб, жойлардаги таълим шароити ва имконияти билан танишдик. Ўрганишлар натижасида Германиянинг бу тизимини Ўзбекистонга кирита оламиз, деган хулосага келдик.
Шу тариқа, жорий йилнинг июнь ва сентябрь ойларида меҳнат бозорида талаб юқори бўлган иккита касб, яъни қурилиш ва металлга қайта ишлов бериш соҳасидаги касб-ҳунарлар бўйича пилот лойиҳани амалга оширишга қарор қилинди. Касб-ҳунар мактабларига қўйиладиган талабларни инобатга олган ҳолда, Европа малака даражасининг 4-даражасига тенг келадиган қурувчи-уста мутахассислиги бўйича уч йиллик ҳамда металлга ишлов бериш йўналиши бўйича уч ярим йиллик ўқишни ташкил этишни режалаштирдик.
Касбий таълим тизимига Германия стандартларини киритиш учун, албатта, ўқув муассасаси бир томондан тегишли моддий-техник базага эга бўлиши ва талабга мос жиҳозланган, шунингдек, немис модели бўйича ўқитадиган ўқитувчилар билан таъминланган бўлиши лозим. Шу мақсадда ўзбекистонлик ўқитувчиларни Лейпциг шаҳрига тўрт ҳафталик малака ошириш курсига таклиф қилдик. Улар германиялик касб таълими ўқитувчиларига қўйилган кўникма ва малакаларни ўргангандан сўнг Ўзбекистонда немис модели бўйича касбга ўқитиш ҳуқуқини олади.
Айни пайтда ўзбекистонлик  бир гуруҳ касбий таълим ўқитувчилари Германияда малака оширмоқда.
Лойиҳамиз қисқа вақт ичида амалга ошаётганидан жуда хурсандман. Ўзбекистондаги мазкур икки касб-ҳунар мактабида ушбу касблар бўйича ўқитишнинг бошланиши орқали касбий таълим соҳасида Германия ва Ўзбекистон ҳамкорлиги учун тамал тоши қўйилади. Битирувчиларга немис стандартларига мувофиқ касб ўрганганлиги ҳақида Лейпциг ҳунармандлар палатаси томонидан тасдиқланган махсус сертификат берилади. Келажакда Саноат ва савдо палатаси томонидан тавсия этилган касбларга ўқитиш жорий қилинса, Лейпциг Саноат ва савдо палатаси билан ҳамкорликдаги малака сертификати ёки диплом бериши имконияти ҳам мавжуд. Ушбу сертификатлар билан битирувчилар нафақат ўз юртида, балки дунёнинг барча мамлакатида ҳам юқори малакали мутахассис сифатида фаолият юритиши мумкин. Улар Европа Иттифоқи, қолаверса, Германияда иш тажрибасини ошириш имкониятига эга бўлади ва шу орқали мамлакатингиз иқтисодиётини кўтаришга ўз ҳиссасини қўшади.
Биз учун яна бир қувонарли томони шундаки, лойиҳамизни амалга оширишда Ўзбекистон томонидан нафақат давлат раҳбарияти, вилоят ҳокимлиги, таълим мутасаддилари яқиндан ёрдам бермоқда, балки Ўзбекистон элчихонаси ҳам биз билан доимий алоқада бўлиб, барча масалаларда қўллаб-қувватламоқда. 2025 йилдан бошлаб, лойиҳани босқичма-босқич юртингизнинг бошқа ҳудуларида ҳам жорий этиш ниятимиз бор.
Фикримча, бу ташаббус орқали Ўзбекистонда кейинги 15 йил ичида дуал касбий таълим тизимини аста-секин кенгайтириш учун замин яратилади. Ишончим комилки, бугун бизда малака ошираётган ўқитувчилар яқин келажакда немис модели бўйича Ўзбекистон учун мустақил равишда юқори малакали мутахассисларни тайёрлашни бошлайди. Шу сабабли, ҳам биз бу тарихий жараёнга иштирок этаётганимиздан бағоят мамнунмиз ва лойиҳада иштирок этаётган барча ҳамкорларимизга муваффақият тилайман.

Компания AVESTOS GmbH занимается внедрением концепции обучения иностранцев профессиям, востребованным в Германии, в других странах.
В начале текущего года после встречи в Германии представителей посольства Узбекистана, Министерства экономики и Ремесленной палаты федеральной земли Саксония была разработана новая концепция. На основании этого документа рассмотрены возможности реализации модели профессиональной подготовки учащихся по немецким стандартам.
Мы побывали в Кашкадарьинской области, ознакомились с условиями и возможностями получения образования на местах и удостоверились в том, что германскую систему можно внедрять в Узбекистане.
Было принято решение о реализации в июне–сентябре текущего года пилотного проекта по двум востребованным на рынке труда профессиям – строительству и обработке металла. С учетом требований профессиональных школ мы запланировали трехлетнее обучение специальности «мастер-строитель» и обучение сроком в три с половиной года специальности «мастер металлообработки», приравниваемых к 4-му уровню квалификации европейского уровня.
Для внедрения в систему профессионального образования немецких стандартов образовательное учреждение обязательно должно располагать соответствующей материально-технической базой, необходимым оснащением, а также иметь преподавателей, обучающих специальностям по немецкой модели. В этой связи преподаватели из Узбекистана были приглашены в город Лейпциг для прохождения четырехнедельных курсов повышения квалификации. После освоения навыков, которые требуются от преподавателей профессионального образования Германии, они получат право обучать профессиям по немецкой модели в Узбекистане.
Наш проект реализуется в короткие сроки, и это радует. С запуском обучения этим профессиям в двух профессиональных школах страны будет положено начало сотрудничеству Узбекистана и Германии в сфере профессионального образования. Выпускникам курсов будет выдан специальный сертификат о профессиональной подготовке в соответствии с немецкими стандартами, утвержденный Ремесленной палатой Лейпцига. Если в дальнейшем будет проводиться профессиональное обучение, рекомендованное Торгово-промышленной палатой Германии, появится возможность получения совместного с Лейпцигской торгово-промышленной палатой квалификационного сертификата или диплома. Такие сертификаты предоставляют выпускникам возможность работать в качестве высококвалифицированного специалиста не только в своей, но и любой стране мира. Они также смогут приумножать рабочий опыт в странах Европейского союза, в частности Германии, и вносить вклад в развитие экономики своей страны.
Отрадно, что в реализации проекта нам оказывают помощь не только руководство Узбекистана, областного хокимията, должностные лица сферы образования, но и посольство Узбекистана, поддерживая с нами постоянную связь. Начиная с 2025 года мы намерены поэтапно внедрять проект и на других территориях вашей страны.
Считаю, благодаря этой инициативе в Узбекистане в последующие 15 лет будет создана прочная основа для расширения дуального профессионального образования. Убежден, что повышающие квалификацию в нашей стране сегодня преподаватели совсем скоро начнут самостоятельно подготавливать для Узбекистана квалифицированных специалистов на основе немецкой модели. Безгранично рады участию в этом проекте и желаем успехов всем нашим партнерам.