Пекинда бўлажак Ўзбекистон парламенти сайловларига бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди
ПЕКИН, 13 сентябрь. /"Дунё" АА/. Ўзбекистон элчихонаси ташаббуси билан Хитой Давлат кенгашининг Ижтимоий тараққиёт маркази қошидаги Евроосиё ижтимоий тараққиётини тадқиқ қилиш институтида жорий йилнинг 27 октябрь куни бўлиб ўтадиган Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари Кенгашлари сайловига бағишланган давра суҳбати ташкил этилди, деб хабар бермоқда "Дунё" АА мухбири.
Тадбирда Хитойнинг етакчи таҳлил марказлари, жумладан, ХХР Ташқи ишлар вазирлиги ҳузуридаги Хитой замонавий халқаро муносабатлар академияси мутахассислари иштирок этди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари Мирзатилла Тиллабаев ўз нутқида, иштирокчиларни давлатимиз раҳбари томонидан қабул қилинган 2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси доирасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар шароитида бўлиб ўтадиган парламент сайловининг янги ҳуқуқий жиҳатлари билан таништирди.
Евроосиё ижтимоий тараққиётини тадқиқ қилиш институти директори Ли Юньцюань ўз чиқишида, Ўзбекистон кўп асрлик давлатчилик тарихи, бой маданияти ва улкан цивилизация меросига эга бўлган ноёб мамлакат эканлигини таъкидлади. "Бугунги Ўзбекистон жадал ривожланаётган, Президент Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган "2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси" стратегияси доирасида ўз тараққиёт йўлидан дадил одимлаётган давлатдир", – деди у.
Евроосиё ижтимоий тараққиётини тадқиқ қилиш институти директорининг айтишича, Ўзбекистонда бўлиб ўтадиган парламент сайловлари 2024 йилда мамлакат ички сиёсий ҳаётидаги энг муҳим воқеа бўлади. Сайловлар кенг кўламли иқтисодий ва сиёсий ислоҳотларни уйғунлик билан амалга ошираётган Ўзбекистонни стратегик ривожлантиришнинг кейинги истиқболларида ғоят муҳим аҳамиятга эга. Шу нуқтаи назардан, айни пайтда янги Ўзбекистонда бўлаётган ўзгаришлар Хитойда ўтган асрда Дэн Сяопин бошлаган ислоҳотларга ўхшайди.
Ли Юньцюань таъкидлаганидек, сўнгги йилларда Ўзбекистон ўз тараққиётида улкан натижаларга эришди. Шу қисқа вақт ичида ўзбек жамиятининг ўзи ҳам ўзгарди, мамлакат аҳолисининг ижтимоий-иқтисодий ҳаёти сифати сезиларли даражада яхшиланди, демак, жамоатчилик талаблари ҳам ўзгармоқда.
Шу маънода мамлакат фуқаролари энг муносиб номзодлар учун ўз овозларини берадиган, 27 октябрь куни бўлиб ўтадиган парламент сайлови Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни давом эттиришнинг муҳим босқичи ва асосий омилига айланади.
Евроосиё ижтимоий тараққиётини тадқиқ қилиш институти директори ўринбосари Сюй Тао Ўзбекистон Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари Кенгашлари сайлови мамлакатимизнинг янгиланган Конституцияси асосида ўтказилаётганини алоҳида таъкидлади. "Бу нафақат Ўзбекистонда кейинги йилларда амалга оширилган кенг кўламли ислоҳотлар, балки мамлакатни янада ривожлантириш, ўзбек халқи фаровонлигини юксалтиришда ҳам ғоят муҳим воқеадир.
Сайлов жараёни мутлақо янги – аралаш сайлов тизими бўйича ўтказилади. Бўлажак сайловда иштирок этиш учун кўрсатилган хотин-қизларнинг улушини 40 фоиздан ошириш орқали уларнинг мамлакат сиёсий ҳаётидаги ўрнини юксалтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда", деди у.
ХХР ТИВ ҳузуридаги Хитой замонавий халқаро муносабатлар академиясининг етакчи эксперти Чэнь Юйжун ўз нутқида мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик фаол ривожланаётганини юқори баҳолади. "Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2024 йил январь ойида Хитойга буюрган давлат ташрифи тарихий аҳамиятга эга. Ташриф якунларига кўра, икки мамлакат ўртасидаги муносабатлар ҳар томонлама стратегик шериклик даражасига кўтарилди", деди эксперти Чэнь Юйжун.

ПЕКИН, 16 сентября. /ИА "Дунё"/. По инициативе Посольства Узбекистана в Институте исследований социального развития Евразии при Центре социального развития Госсовета КНР (ИСРЕА) состоялся «круглый стол», посвященный предстоящим 27 октября выборам депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса и областных, городских и районных Кенгашей нашей страны, сообщает корреспондент ИА "Дунё".
В мероприятии приняли участие эксперты ведущих «мозговых центров» Китая, включая Китайскую академию международных проблем при МИД КНР.
В своем выступлении первый заместитель директора Национального центра Узбекистана по правам человека Мирзатилла Тиллабаев ознакомил участников «круглого стола» с новыми нормативно-правовыми и иными аспектами предстоящих парламентских выборов в контексте проводимых под руководством Главы нашего государства масштабных реформ в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана.
В начале своего выступления директор ИСРЕА Ли Юньцюань отметил, что Узбекистан – это уникальная страна, которая имеет многовековую историю государственности, богатую культуру и огромное цивилизационное наследие. "Сегодня Узбекистан представляет собой динамично развивающуюся страну, уверенно двигающуюся по собственному пути развития в рамках Стратегии Нового Узбекистана, выдвинутой Президентом Шавкатом Мирзиёевым", - отметил директор.
По его словам, предстоящие парламентские выборы в Узбекистане станут наиболее важным событием во внутриполитической жизни страны в 2024 году. Они имеют исключительно важное значение для дальнейших перспектив стратегического развития страны, которая гармонично проводит масштабные экономические и политические реформы.
Заместитель директора ИСРЕА Сюй Тао подчеркнул, что нынешние выборы проводятся на основе новой Конституции страны. По словам китайского эксперта, данный избирательный процесс проходит по совершенно новой модели – смешанной, в которой особое внимание уделяется повышению роли женщин в политической жизни страны путем увеличения до свыше 40% доли женщин.
В ходе мероприятия ведущий эксперт Китайской академии международных проблем при МИД КНР Чэнь Юйжун также высоко оценила активную динамику развития двусторонних отношений многопланового сотрудничества между нашими странами. Особо подчеркнула исторический характер госвизита Президента Шавката Мирзиёева в Китай в январе 2024 года, по итогам которого лидеры двух государств повысили уровень взаимоотношений до всепогодного всестороннего стратегического партнерства в новую эпоху.