Женева конвенциялари ўзбек тилида нашр этилди
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳамкорлар билан биргаликда Женева конвенциялари ва уларга қўшимча протоколлар қабул қилинганининг 75 йиллигига бағишланган тадбир ўтказди. Шу ерда мазкур халқаро ҳужжатларнинг лотин имлосидаги ўзбек алифбосида чоп этилган янги нашри тақдимоти ҳам бўлиб ўтди.
Тадбир Швейцария Конфедерациясининг Ўзбекистондаги элчихонаси ва Халқаро Қизил Хоч Қўмитасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий ваколатхонаси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Женева конвенцияси ва унга қўшимча протоколларнинг ўзбек тилида нашр этилиши халқаро гуманитар меъёрлардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш, мутахассислар, давлат хизматчилари, илмий ҳамжамият ва кенг жамоатчилик ўртасида ҳуқуқий хабардорликни ошириш имконини беради. Бу мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва халқаро гуманитар ҳуқуқ соҳасидаги ҳуқуқий асосларни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Тадбирда етмишдан ортиқ иштирокчи, жумладан тегишли вазирлик ва идоралар, парламент, нодавлат ташкилотлар, илмий ҳамжамият, дипломатик корпус, халқаро ташкилотлар вакиллари қатнашди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ директори Акмал Саидов таъкидлаганидек, Ўзбекистон халқаро ҳуқуқнинг асосий тамойилларига ва инсон ҳуқуқларига сўзсиз риоя этишга содиқдир. Ўзбекистон Женева конвенциялари ва уларнинг қўшимча протоколларини ратификация қилиб, бу халқаро-ҳуқуқий ҳужжатлар қоидаларини миллий ҳуқуқий тизим билан уйғунлаштириш, шунингдек, кенг кўламли маърифий ишларни амалга ошириш мажбуриятини олган.
Хусусан, ёшларни барқарор келажакнинг кафолати сифатида тарбиялаш, давлат институтлари, Қуролли Кучлар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи тузилмалар ва кенг жамоатчилик ўртасида гуманитар ҳуқуқ меъёрлари ҳақидаги билимларни ёйишга доимий эътибор қаратилмоқда.
Халқаро Қизил Хоч Қўмитасининг Марказий Осиё бўйича ваколатхонаси раҳбари Биляна Милошевич ўз нутқида Женева конвенцияларининг БМТга аъзо барча давлатлар томонидан ратификация қилиниши қуролли можароларнинг инсон ҳаётига ҳалокатли таъсирини чеклаш учун аниқ қоидалар ўрнатиш зарурлигини умумэътироф этишнинг ишончли далили эканлигини таъкидлади.
Б.Милошевич халқаро гуманитар ҳуқуқ замонавий қуролли можароларнинг янги таҳдидларига мослашишда давом этаётганини қайд этди. У ўзининг жанговар ҳаракатларда иштирок этмаётган шахсларни ҳимоя қилиш, уруш олиб бориш воситалари ва усулларини чеклаш, фавқулодда шароитларда ҳам инсонпарварлик тамойилларини сақлаб қолиш, можароларнинг узоқ муддатли оқибатларини камайтириш ҳамда ярашиш ва барқарор тинчлик учун шарт-шароитларни таъминлашдан иборат асосий вазифаларига қатъий амал қилмоқда.
Тадбир давомида Швейцария Конфедерациясининг Ўзбекистон Республикасидаги элчиси Константин Оболенский айтганидек, Женева конвенцияларининг мақсади барча қуролли можароларда риоя этилиши шарт бўлган минимал гуманитар стандартларни белгилаш орқали уруш шафқатсизлигини юмшатишдир.
Дипломат таъкидлаганидек, Женева конвенциялари инсониятга хизмат қилишдек умумжаҳоний мажбуриятни ўзида мужассамлаштирган бўлиб, турли вазиятлардан қатъи назар, ҳар бир инсонга қадр-қиммат, хавфсизлик ва раҳм-шафқат кафолатланиши керак бўлган мустаҳкам тамойилларни эслатиб туради. Шу нуқтаи назардан, айни Конвенциялар халқаро ҳуқуқнинг фундаментал қадриятидир.
Элчи Ўзбекистон Республикасининг халқаро гуманитар ҳуқуқ тамойилларини оммалаштириш ва жорий этишга содиқлигини юқори баҳолади. Бу мамлакатнинг гуманистик қадриятлар ва инсон ҳуқуқларини миллий ва халқаро даражада мустаҳкамлашга интилишини тасдиқлашини эътироф этди.
Тадбир якунида иштирокчилар халқаро гуманитар ҳуқуқ соҳасидаги долзарб масалаларни ҳал этиш ва унинг қоидаларини миллий даражада мустаҳкамлашга қаратилган ҳамкорликни давом эттиришга тайёр эканликларини билдирдилар.
Муҳокамалар давомида бир қатор амалий таклифлар илгари сурилди. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги Академиясида Женева конвенциялари ва Қўшимча протоколлар тақдимотини ўтказиш, ушбу ҳужжатларнинг ўзбек тилидаги нашри ададини кўпайтириш, аҳолининг халқаро гуманитар ҳуқуқ тамойиллари ва аҳамияти ҳақида хабардорлигини оширишга қаратилган қўшма тадбирларни уюштириш бўйича фикрлар билдирилди.
Ушбу ташаббуслар халқаро гуманитар ҳуқуққа ҳурмат маданиятини мустаҳкамлаш, уни амалда қўллашни кенгайтириш ва Женева конвенциялари асосида ўз мужассамини топган инсонпарварлик қадриятларини илгари суришга хизмат қилади.

Женевские конвенции изданы на узбекском языке
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с партнерами провел мероприятие, посвящённое 75-летию принятия Женевских конвенций и Дополнительных протоколов к ним. Здесь также состоялась презентация издания этих международных документов на узбекском языке с использованием латинской графики.
Мероприятие организовано совместно с Посольством Швейцарской Конфедерации в Узбекистане и Региональным представительством Международного комитета Красного Креста по Центральной Азии.
Издание текста Женевской конвенции и Дополнительных протоколов к ней на узбекском языке позволит расширить доступ к международным гуманитарным нормам, повысить правовую осведомленность среди специалистов, государственных служащих, академического сообщества и широкой общественности. Это послужит укреплению правовой базы в области защиты прав человека и международного гуманитарного права в стране.
В мероприятии приняли участие более семидесяти участников, включая представителей профильных министерств и ведомств, парламента, неправительственных организаций, академического сообщества, дипломатического корпуса, международных организаций.
Как отметил директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, Узбекистан привержен основополагающим принципам международного права и неукоснительному соблюдению прав человека. Ратифицировав Женевские конвенции и их дополнительные протоколы, Узбекистан взял на себя обязательства по гармонизации их положений с национальной правовой системой, а также по осуществлению масштабной просветительской работы.
В частности, акцент сделан на воспитании молодёжи как гаранта устойчивого будущего, распространении знаний о нормах гуманитарного права среди государственных институтов, Вооружённых сил, правоохранительных структур и широкой общественности.
Глава представительства Международного Комитета красного креста по Центральной Азии Биляна Милошевич подчеркнула в своей речи, что ратификация Женевских конвенций всеми государствами-членами ООН является убедительным свидетельством всеобщего признания необходимости установления чётких правил для ограничения разрушительного воздействия вооружённых конфликтов на человеческую жизнь.
Б. Милошевич отметила, что международное гуманитарное право продолжает адаптироваться к новым вызовам современных вооружённых конфликтов. Оно сохраняет свою ключевую функцию, которая заключается в: защите лиц, не принимающих участия в боевых действиях; ограничении средств и методов ведения войны; сохранении принципов гуманности даже в экстремальных условиях; снижении долгосрочных последствий конфликтов и обеспечении предпосылок для примирения и устойчивого мира.
Как сказал в ходе мероприятия Посол Швейцарской Конфедерации в Республике Узбекистан Константин Оболенский, цель Женевских конвенций заключается в смягчении жестокости войны посредством установления минимальных гуманитарных стандартов, обязательных для соблюдения во всех вооружённых конфликтах.
Дипломат подчеркнул, что Женевские конвенции олицетворяют всеобщее обязательство служить общей человечности, напоминая о незыблемых принципах: достоинстве, безопасности и сострадании, которые должны быть гарантированы каждому человеку, независимо от обстоятельств. В этом контексте Конвенции представляют собой фундаментальную ценность международного права.
Посол высоко оценил приверженность Республики Узбекистан распространению и внедрению принципов международного гуманитарного права, что подтверждает стремление страны к укреплению гуманистических ценностей и прав человека на национальном и международном уровнях.
По итогам мероприятия участники подтвердили свою готовность к дальнейшему сотрудничеству, направленному на решение актуальных вопросов в сфере международного гуманитарного права и укрепление его положений на национальном уровне.
В ходе обсуждений был выдвинут ряд конструктивных предложений, в частности, организовать презентацию Женевских конвенций и Дополнительных протоколов в Академии Министерства обороны Республики Узбекистан, увеличить тираж изданий данных документов на узбекском языке, провести совместные мероприятия, нацеленные на повышение осведомлённости населения о принципах и значении международного гуманитарного права.
Данные инициативы призваны содействовать укреплению культуры уважения к международному гуманитарному праву, расширению его практического применения и продвижению гуманистических ценностей, которые лежат в основе Женевских конвенций.