Инсон ҳуқуқлари уйида навбатдаги тадбир: янги китоб тақдимоти
29 январь куни Тошкент шаҳридаги Инсон ҳуқуқлари уйида “Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенция (ўзбек, қорақалпоқ, инглиз ва рус тилида)” номли тўпламнинг тақдимоти бўлиб ўтди. Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан ташкил этилди.
Ушбу тақдимот 1995 йил 15 сентябрда Хотин-қизлар аҳволи бўйича тўртинчи Бутунжаҳон конференциясида қабул қилинган Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформасининг 30 йиллиги ҳамда Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенция қабул қилинганининг 45 йиллигига бағишланди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов тадбирни очар экан, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 2024 йил 9 сентябрь – 11 октябрь кунлари бўлиб ўтган 57-сессиясида “Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформаси қабул қилинганининг ўттиз йиллигини нишонлаш тадбирлари тўғрисида”ги қарор қабул қилинганига эътиборни қаратди. Ушбу халқаро ҳужжатларда барча давлатларнинг хотин-қизларни инсон ҳуқуқларидан тўлиқ ва тенг равишда фойдаланишини таъминлаш, рағбатлантириш ҳамда ҳимоя қилиш борасидаги мажбуриятлари мустаҳкамланганлигини таъкидлади.
Тақдимотда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Ёшлар, хотин-қизлар, маданият ва спорт масалалари қўмитасида доимий асосда ишловчи сенатор Малика Қодирхонова ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Демократик институтлар ва фуқаролик жамиятини ривожлантириш қўмитаси раиси Гулрух Агзамова сўзга чиқди.
Жорий йилда Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформаси қабул қилинганининг ўттиз йиллиги нишонланиши бежиз эмас. Чунки 1995 йил 15 сентябрда бўлиб ўтган Хотин-қизлар аҳволи бўйича тўртинчи Бутунжаҳон конференциясида қабул қилинган мазкур халқаро-ҳуқуқий воситалар ўтган даврда бутун дунё миқёсида гендер тенгликни таъминлаш ва хотин-қизларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатлар ривожига сезиларли ҳисса қўшди.
Ўз навбатида, ўтган йили Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенция қабул қилинганининг 45 йиллиги кенг нишонланганини қайд этиш лозим. Бу ҳақда сўз борганда, даставвал, 1948 йилда Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилиниши билан унда эътироф этилган гендер тенглик, аёллар ҳуқуқларини белгилаш ва кафолатлаш масаласига бағишланган халқаро миқёсдаги ҳужжат тайёрлаш вазифаси долзарб аҳамият касб этганини таъкидлаш ўринлидир.
Натижада 1967 йилда БМТ Бош Ассамблеяси томонидан Аёлларга нисбатан камситишларга барҳам бериш тўғрисидаги декларация қабул қилингани хотин-қизлар ҳуқуқлари тўғрисидаги кенг қамровли халқаро келишувни ишлаб чиқишда биринчи қадам бўлди. Айни чоғда, ушбу Декларация жинс бўйича камситишни тақиқловчи, шунингдек, давлатлар учун тавсиявий мазмунга эга бўлса-да, кутилган самарани бермади.
Шунинг учун халқаро ҳамжамият олдида бу борадаги глобал ҳаракатларга кўмаклашадиган ва давлатлар зиммасига алоҳида мажбурият юклайдиган шартнома қабул қилиш зарурати пайдо бўлгани туфайли 1975 йилда Мехико шаҳрида ўтказилган БМТнинг Аёллар ҳолати бўйича Бутунжаҳон конференциясида “Аёллар ўн йиллиги” (1975–1985) эълон қилинди. Конференция қарорига мувофиқ, беш йил давомида Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенция ишлаб чиқилди ва БМТ Бош Ассамблеясининг 1979 йил 18 декабрдаги 34/180-сонли резолюцияси билан қабул қилинди.
Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенция (ёки CЕDАW Конвенцияси) йигирмата давлат томонидан ратификация қилинганидан сўнг, 1981 йил 3 сентябрда кучга кирди. Швеция ушбу ҳужжатни имзолаган илк давлат ҳисобланади. CЕDАW Конвенцияси хотин-қизларнинг фуқаролик, сиёсий, ижтимоий, иқтисодий ва маданий ҳуқуқларига бағишланган халқаро қонун сифатида эътироф этилган. Мазкур ҳужжат БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича тўққизта асосий Конвенциясидан бири бўлиб, халқаро ҳамжамиятнинг хотин-қизлар ҳуқуқлари борасидаги якдил қарашларини ифода этади.
Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, 1981 йилда БМТнинг Хотин-қизларни камситишга барҳам бериш бўйича қўмитаси таъсис этилган. Қўмита ўз фаолияти доирасида Конвенциянинг асосий моддалари ижросини кўриб чиқиши ҳамда уларнинг мазмуни ва қўлланилиши бўйича тавсиялар бериши мумкин. Ушбу тавсиялар иштирокчи-давлатларга гендер тенгликка эришиш ва хотин-қизлар ҳуқуқларини таъминлашга эришишга қаратилган миллий қонунчилик манбаларини мустаҳкамлашга кўмаклашади.
Бугунги кунга қадар Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенцияни 189 мамлакат ратификация қилган. Конвенция 1995 йил 18 августда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси томонидан ратификация қилинган.
Конвенциянинг асосий принцип ва қоидалари миллий қонунчилигимизда, янада муҳими, 2023 йил апрель ойида умумхалқ овоз бериш йўли билан қабул қилинган янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясида ўз ифодасини топган. Хусусан, Конституциянинг 42 ва 58-моддаларида аёлларнинг меҳнат ҳуқуқлари бузилишининг олдини олиш, улар учун муносиб турмуш ва иш шароитлари яратиш ҳамда хотин-қизларга жамиятнинг барча жабҳаларида эркаклар билан тенг ҳуқуқ ва имкониятлар таъминланиши назарда тутилган.
Ҳозирги вақтда мамлакатимизда хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳар томонлама таъминлашга оид 40 дан зиёд норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинган. Бу ўринда, аввало, “Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида”, “Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида” ҳамда “Фуқароларнинг репродуктив саломатлигини сақлаш тўғрисида”ги янги қонунлар ҳақида сўз бормоқда.
Шунингдек, 2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси, 2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси, “Ўзбекистон–2030” стратегияси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегияси, 2030 йилга қадар Ўзбекистонда гендер тенгликка эришиш стратегияси, Барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларнинг қабул қилиниши ҳисобига гендер тенгликка эришиш ва хотин-қизлар ҳуқуқларини кафолатлаш борасидаги ҳуқуқий асослар тубдан мустаҳкамланди.
Мамлакатимизда БМТ Хотин-қизларни камситишга барҳам бериш бўйича қўмитасининг даврий маърузалар юзасидан тегишли тавсияларини амалга ошириш борасида алоҳида механизм яратилган. Бу механизмни амалда татбиқ этиш жараёнларида соҳага тааллуқли барча ижроия ҳокимият органларининг фаол иштироки таъминланмоқда.
Ўзбекистонда хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий ҳаётдаги иштирокини кенгайтириш ва уларнинг давлат функцияларини тартибга солишга қўшган ҳиссасини ошириш бўйича фаол ишлар ўз самараларини амалда намоён этмоқда. Хусусан, хотин-қизларнинг давлат бошқарувидаги улуши 35 фоизга етказилди. Янги сайланган Қонунчилик палатаси депутатларининг 38 фоизи, Сенат аъзоларининг 27 фоизини аёллар ташкил этмоқда.
Тадбиркор аёллар сафи 37 фоизга кўпайди. Юз минглаб аёллар касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитилди. Олий таълим муассасаларида таълим олаётган қизлар сони 6 баробар кўпайиб, таълим олаётган талабаларнинг ярмидан ортиғини хотин-қизлар ташкил этмоқда.
Минтақада хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш мақсадида норасмий минтақавий платформа сифатида 2020 йилнинг декабрь ойида Марказий Осиё мамлакатлари Етакчи аёллар мулоқоти ташкил этилди. Ўзбекистон 2021 йилда мазкур Мулоқотга биринчи бўлиб раислик қилди.
Яна бир муҳим жиҳат: Янги Ўзбекистоннинг гендер тенгликка эришишдаги ютуқлари БМТ, Парламентлараро Иттифоқ, Жаҳон банки томонидан алоҳида эътироф этилиб, халқаро индексларда ўз аксини топмоқда. Мамлакатимиз 2024 йилда гендер тенглик ва бошқарув индекси бўйича 72,8 балл тўплади.  Натижада 2022 йил қайд этилган 103-ўриндан 51 поғонага кўтарилиб, 52-ўринни банд этди.
Шунингдек, ўтган йилда мамлакатимиз Жаҳон банкининг “Аёллар, бизнес ва қонун” индексида 48 поғонага юқорилаб, 190 та давлат орасида 91-ўринни эгаллади. Ўзбекистон аёллар ҳуқуқлари ва гендер тенглик соҳасида энг катта натижаларга эришган 5 та мамлакатдан бири сифатида қайд этилди.
Жорий йилда дунёнинг барча тараққийпарвар мамлакатлари қатори Ўзбекистонда ҳам Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформасининг 30 йиллиги кенг нишонланмоқда. Шу муносабат билан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази манфаатдор вазирлик, идора ва ташкилотлар ҳамкорлигида турли тадбирларни ўтказишга киришди.
Инсон ҳуқуқлари уйида ташкил этилган тўплам тақдимоти ана шу тадбирларнинг дастлабкисидир. Давлат идоралари ва халқаро ташкилотлар мутахассислари, ҳуқуқшунослар, тадқиқотчилар, талабалар ҳамда гендер тенглик масалаларига қизиқадиган жами китобхонларга мўлжалланган ушбу янги тўпламдан Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенциянинг тўрт тилдаги – ўзбек, қорақалпоқ инглиз ва рус тилларидаги матни жой олган.
Тўпламни тайёрлаш, нашр этиш ва тақдимотини ўтказишдан мақсад айни Конвенцияда белгиланган халқаро стандартлар ва хотин-қизлар ҳуқуқларига бағишланган қоидаларнинг асл мазмун-моҳиятини кенг оммага етказишдир. Бу маърифий тадбир замирида, шунингдек, ушбу халқаро-ҳуқуқий ҳужжат нормаларини мамлакатимиз ижтимоий ҳаётига изчил татбиқ этиб боришга кўмаклашиш мақсади ҳам мужассам.
Тақдимотда сўзга чиққан экспертлар Янги Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ислоҳотлар қатъий, узвий ва изчил негизда давом эттирилаётганига эътиборни қаратиб, бу борадаги самарадор саъй-ҳаракатлар миллий, минтақавий ва халқаро даражаларда кенг қўллаб-қувватланаётганини эътироф этдилар. Бундай оқилона ва инсонпарвар сиёсат туфайли мамлакатда гендер тенгликни таъминлаш, хотин-қизлар ҳуқуқларини ишончли ҳимоя қилиш ишлари том маънода янги босқичга кўтарилганига юқори баҳо берилди.

29 января в Доме прав человека в Ташкенте прошла презентация сборника «Конвенция о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин», изданном на узбекском, каракалпакском, английском и русском языках. Мероприятие организовано Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека.
Данная презентация была посвящена 30-летию Пекинской декларации и Платформы действий, принятых на IV Всемирной конференции по положению женщин 15 сентября 1995 года, и 45-летию принятия Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин.
Открывая мероприятие, Акмаль Саидов, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, отметил, что на 57-м пленарном заседании сессия Совета ООН по правам человека, проходившей с 9 сентября по 11 октября 2024 года, была принята резолюция «О мерах по празднованию тридцатой годовщины принятия Пекинской декларации и Платформы действий». Эти международные документы усиливают обязательства всех государств по обеспечению, поощрению и защите полного и равного осуществления женщинами прав человека.
В презентации приняли участие Малика Кадирханова - сенатор, работающий на постоянной основе в Комитете Сената по вопросам молодежи, женщин, культуры и спорта, и Гулрух Агзамова - председатель Комитета по демократическим институтам и развитию гражданского общества Законодательной палаты Олий Мажлиса.
Закономерно, что в этом году широко отмечается 30-ая годовщина принятия Пекинской декларации и Платформы действий. Эти международно-правовые документы внесли значительный вклад в развитие усилий по обеспечению гендерного равенства, прав, свобод и законных интересов женщин во всем мире.
В свою очередь, в прошлом году широко отмечалось 45-летие принятия Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, а в этом году отмечается 30-летие ратификации Узбекистаном данной Конвенции. Именно с принятием в 1948 году Всеобщей декларации прав человека, стала актуальной задача подготовки международного документа, посвященного проблеме гендерного равенства, определению и гарантиям признанных в ней прав женщин.
В результате принятие Генеральной Ассамблеей ООН в 1967 году Декларации о ликвидации дискриминации в отношении женщин стало первым шагом на пути разработки всеобъемлющего международного соглашения о правах женщин. Между тем данная Декларация, хотя и запрещает дискриминацию по признаку пола и содержит рекомендации для государств, не возымела ожидаемого эффекта.
Поэтому международное сообщество почувствовало необходимость принятия договора, который бы способствовал глобальным действиям в этой области и налагал на государства конкретные обязательства. В связи с этим, в 1975 году Всемирная конференция ООН по положению женщин, состоявшаяся в Мехико, провозгласила «Десятилетие женщин» (1975–1985). В соответствии с решением конференции в течение пяти лет разрабатывалась Конвенция о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, которая была принята резолюцией 34/180 Генеральной Ассамблеи ООН 18 декабря 1979 года. В силу Конвенция вступила 3 сентября 1981 года после ее ратификации двадцатью государствами. Первой страной, подписавшей этот документ, стала Швеция.
Конвенция CEDAW признана международным законом, посвященным гражданским, политическим, социальным, экономическим и культурным правам женщин. Этот документ является одной из девяти основных конвенций ООН по правам человека и отражает консенсус международного сообщества в отношении прав женщин.
Следует отметить, что в 1981 году был создан Комитет ООН по ликвидации дискриминации в отношении женщин. Комитет в рамках своей деятельности может рассматривать ход выполнения основных статей Конвенции и давать рекомендации по их содержанию и применению. Эти рекомендации помогут государствам-участникам в укреплении их национальных законодательных рамок, направленных на достижение гендерного равенства и обеспечение прав женщин.
На сегодняшний день 189 стран ратифицировали Конвенцию о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин. Конвенция ратифицирована Олий Мажлисом Республики Узбекистан в 1995 году.
Основные принципы и положения Конвенции нашли свое отражение в нашем национальном законодательстве, и, что еще важнее, в новой редакции Конституции Республики Узбекистан, принятой всенародным голосованием в апреле 2023 года. В частности, статьи 42 и 58 Конституции предусматривают предотвращение нарушений трудовых прав женщин, создание для них достойных условий жизни и труда, обеспечение равных прав и возможностей женщин с мужчинами во всех сферах жизни общества.
В настоящее время в нашей стране принято более 40 нормативно-правовых документов, комплексно обеспечивающих права и интересы женщин. Речь идет, прежде всего, о новых законах «О гарантиях равных прав и возможностей женщин и мужчин», «О защите женщин от притеснений и насилия», «Об охране репродуктивного здоровья граждан».
Также реализуются Стратегия «Узбекистан-2030», Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека, Стратегия достижения гендерного равенства в Узбекистане до 2030 года. Принятие национальных целей и задач в области устойчивого развития кардинально укрепило правовую базу достижения гендерного равенства и обеспечения прав женщин.
В нашей стране создан специальный механизм по реализации соответствующих рекомендаций Комитета ООН по ликвидации дискриминации в отношении женщин на основе периодических докладов. В процессах практической реализации данного механизма обеспечивается активное участие всех органов исполнительной власти отрасли.
Активная работа в Узбекистане по расширению участия женщин в общественно-политической жизни дает свои результаты. В частности, доля женщин в органах государственного управления увеличилась до 35 процентов. Женщины составляют 38 процентов вновь избранных депутатов Законодательной палаты и 27 процентов членов Сената.
Число женщин-предпринимателей увеличилось на 37 процентов. Сотни тысяч женщин прошли обучение профессиям и предпринимательству. Число девушек, обучающихся в высших учебных заведениях, увеличилось в шесть раз, более половины всех студентов — женщины.
Диалог лидеров женщин Центральной Азии был организован в декабре 2020 года как неформальная региональная платформа для поддержки женщин региона. Узбекистан стал первым председателем этого Диалога в 2021 году.
Еще один важный момент: результаты Нового Узбекистана в достижении гендерного равенства признаны ООН, Межпарламентским союзом, Всемирным банком и отражены в международных индексах. В 2024 году наша страна набрала 72,8 балла по Индексу гендерного равенства и государственного управления. В результате страна поднялась на 51 позицию - со 103-го места в 2022 году на 52-е место.
Также в прошлом году наша страна поднялась на 48 позиций в индексе Всемирного банка «Женщины, бизнес и закон», заняв 91-е место из 190 стран. Узбекистан отмечен как одна из пяти стран, добившихся наибольших результатов в сфере прав женщин и гендерного равенства.
В этом году Узбекистан, как и все развивающиеся страны мира, широко отмечает 30-летие Пекинской декларации и Платформы действий. В этой связи Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с заинтересованными министерствами, ведомствами и организациями начал проводить различные мероприятия.
Презентация нового издания, организованная в Доме прав человека, является первым из подобных мероприятий. В новом сборнике, предназначенном для специалистов государственных органов и международных организаций, юристов, исследователей, студентов и всех читателей, интересующихся вопросами гендерного равенства, представлен текст Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин представлен на четырех языках.
Выступившие на презентации эксперты обратили внимание на то, что реформы в области прав человека в новом Узбекистане проводятся на твердой, последовательной и целостной основе, и признали, что эффективные усилия в этой сфере находят широкую поддержку на национальном, региональном и международном уровнях.