Аввал хабар берганимиздек, Тошкент шаҳрида Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеяси бўлиб ўтмоқда.
Таъкидланганидек, Парламентлараро иттифоқ дунё мамлакатларининг қонун чиқарувчи органлари учун глобал мулоқот майдони ҳисобланиб, унинг доирасида муҳокама қилинган масалалар жаҳон ҳамжамияти эътиборига етказилади.
Парламентлар ўртасидаги алоқаларни рағбатлантириш ва тинчлик ҳамда ҳамкорликни мустаҳкамлаш ишида биргаликда фаолият кўрсатиш учун уларни бирлаштириш Парламентлараро иттифоқнинг асосий вазифаларидан биридир.
Бугун, 6 апрель куни Ассамблея доирасида Бошқарув Кенгаши мажлиси бўлиб ўтди. Унга Парламентлараро иттифоқнинг Президенти Тулия Эксон раислик қилди.
Тадбирнинг кун тартибига 150-юбилей ассамблея Президенти лавозимига Олий Мажлис Сенати Раиси номзоди илгари сурилди ҳамда Кенгаш аъзолари бир овоздан Танзила Нарбаевани Ассамблея Президенти этиб сайлашди.
Ўз навбатида Олий Мажлис Сенати Раиси Бошқарув кенгаши аъзоларига ишонч билдириб, тарихий 150-Ассамблея Президенти этиб сайлагани учун ўз миннатдорчилигини билдирди.

Как сообщалось ранее, в Ташкенте проходит 150-я юбилейная Ассамблея Межпарламентского союза.
Отмечалось, что Межпарламентский союз является глобальной площадкой для диалога законодательных органов стран мира, а обсуждаемые в ее рамках вопросы доводятся до сведения мирового сообщества.
Одной из основных задач Межпарламентского союза является стимулирование межпарламентских связей и объединение их для совместной работы по укреплению мира и сотрудничества.
Сегодня, 6 апреля, в рамках Ассамблеи прошло заседание Управляющего совета под председательством Президента Межпарламентского союза Тулии Эксон.
В рамках повестки дня мероприятия была выдвинута кандидатура Председателя Сената Олий Мажлиса на должность Президента 150-й юбилейной Ассамблеи и члены Совета единогласно избрали Президентом Танзилу Нарбаеву.
В свою очередь, Председатель Сената Олий Мажлиса выразила благодарность членам Управляющего совета за оказанное доверие и избрание ее Президентом исторической 150-й Ассамблеи.