Фарғонада тренинг: Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро стандартлар ўрганилди
Фарғонада 24-25 апрель кунлари "Истанбул протоколига мувофиқ қийноқ ва шафқатсиз муносабатда бўлишнинг суд-тиббий ҳужжатлаштириш" мавзусида икки кунлик тренинг ўтказилди.
Мазкур тренинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Республика суд-тиббий экспертиза илмий-амалий маркази ҳамкорлигида ташкил этилди.
Тренингда Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти тиббиёт мутахассислари ҳамда Республика суд-тиббий экспертиза илмий-амалий маркази суд-тиббий экспертлари иштирок этди. Уларга Истанбул протоколига мувофиқ қийноқлар ва шафқатсиз муомалани самарали ҳужжатлаштириш соҳасидаги халқаро стандартлар ҳақида батафсил маълумот берилди.
Тадбирнинг очилишида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси элчи А.Карттунен, қамоқхона ислоҳоти ва инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро маслаҳатчи, IPPF халқаро пенитенциар жамғармасининг МДҲ мамлакатлари бўйича вакили А.Шамбилов (Испания), суд тиббиёти профессори, Тбилиси давлат тиббиёт университети суд тиббиёти кафедраси мудири Р.Бериашвили (Грузия), Республика суд-тиббий экспертиза илмий-амалий маркази Фарғона филиали директори ўринбосари Б.Сиддиқов, шунингдек, Фарғона шаҳридаги 10-сонли тергов ҳибсхонасининг тартиб ва қўриқлаш бўлими бошлиғи сўзга чиқди.
Таъкидланганидек, мазкур тренинг БМТ Қийноқларга қарши конвенциясининг 40 йиллигини нишонлаш доирасида ташкил этилмоқда. Ўзбекистонда ЕХҲТ кўмагида 2020-2024 йилларда қийноқлар ва шафқатсиз муомала ҳолатларини самарали ҳужжатлаштириш бўйича 10 дан ортиқ ўқув семинар ўтказилди.
Шунингдек, Ўзбекистон жазони ижро этиш тизимини инсонпарварлаштириш, халқаро стандартларни фаол жорий этиш ва қамоқда сақлаш шароитларини яхшилаш бўйича қонунлар қабул қилиш борасида сезиларли ютуқларга эришгани таъкидланди. Ўзбекистон Республикаси Конституциясида қийноқлар ва шафқатсиз муомала ҳар қандай ҳолатда, ҳеч қандай истисносиз мутлақо тақиқланган, бу эса мамлакатнинг инсоннинг асосий ҳуқуқларига содиқлигини тасдиқлайди.
Икки кунлик тренинг иштирокчиларига ушбу соҳадаги халқаро стандартлар ва миллий амалиёт ҳақида кенг қамровли маълумот берилди. Иштирокчилар қийноқларнинг олдини олиш масалаларини тартибга солувчи асосий халқаро ҳужжатлар, хусусан, Истанбул протоколи билан танишдилар. Истанбул протоколининг асосий тамойиллари, мазмуни ва қоидалари батафсил кўриб чиқилди.
Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги миллий қонунчилигининг ўзига хос хусусиятлари, айниқса қийноқларнинг олдини олиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Иштирокчилар халқаро ва миллий миқёсда қийноқларнинг олдини олишга қаратилган турли механизмлар ҳақида маълумот олдилар. Қийноқлар ва шафқатсиз муносабатни ҳужжатлаштириш усуллари ва воситалари, жумладан, жабрланувчиларни тиббий кўрикдан ўтказиш ва психологик қўллаб-қувватлаш масалалари муҳокама қилинди.
Қийноқларга дучор бўлган шахсларга тиббий ёрдам кўрсатиш, қийноқларни ҳужжатлаштириш ва олдини олиш жараёнида тиббиёт ходимларининг роли масалалари чуқур таҳлил этилди. Иштирокчилар халқаро ва миллий миқёсда қийноқларнинг олдини олишга қаратилган турли механизмлар ҳақида зарур тушунчаларга эга бўлди.
Тренинг Ўзбекистонда қийноқларни ҳужжатлаштириш тизимини такомиллаштириш бўйича кейинги қадамларни муҳокама қилиш билан якунланди. Иштирокчилар муҳокама қилинган масалалар бўйича келгусида ўзаро ҳамкорлик қилиш имкониятларини кўриб чиқдилар.

Международные стандарты для защиты прав человека
В Фергане 24-25 апреля состоялся двухдневный тренинг на тему: «Судебно-медицинская документация пыток и жестокого обращения в соответствии со Стамбульским протоколом».
Он был организован при сотрудничестве Национального центра Республики Узбекистан по правам человека с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане, Департаментом исполнения наказания при МВД Республики Узбекистан и Республиканским научно-практическим центром судебно-медицинской экспертизы при Министерстве здравоохранения.
В тренинге приняли участие медицинские специалисты Департамента исполнения наказаний при МВД, а также судебно-медицинские эксперты Республиканского научно-практического центра судебно-медицинской экспертизы. Они были подробно проинформированы о международных стандартах в области эффективного документирования пыток и жестокого обращения в соответствие со Стамбульским протоколом.
На открытии мероприятия с приветственной речью выступили директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека
А. Саидов, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане посол А. Карттунен, международный консультант по тюремной реформе и правам человека, представитель Международного пенитенциарного фонда IPPF по странам СНГ (Испания) А. Шамбилов, профессор судебной медицины, заведующий кафедрой судебной медицины Тбилисского государственного медицинского университета (Грузия) Р. Бериашвили, заместитель директора Ферганского филиала Республиканского научно-практического центра судебно-медицинской экспертизы Б. Сиддиков, а также начальник Отдела порядка и охраны следственного изолятора №10 в г. Фергана.
Как было отмечено, тренинг проходит в рамках празднования 40-летия Конвенции ООН против пыток. В Узбекистане при содействии ОБСЕ за 2020-2024 гг. было проведено более 10 учебных семинаров по эффективному документированию пыток и жестокого обращения.
Были также подчёркнуты значительные достижения Узбекистана в гуманизации пенитенциарной системы, активном внедрении международных стандартов и принятии законов для улучшения условий содержания под стражей. Конституция Республики Узбекистан устанавливает абсолютный запрет на пытки и жестокое обращение при любых обстоятельствах, без каких-либо исключений, подтверждая приверженность страны фундаментальным правам человека.
Участникам двухдневного тренинга был предоставлен комплексный обзор международных стандартов и национальной практики в этой области. Присутствующие ознакомились с ключевыми международными документами, регулирующими вопросы предотвращения пыток, в частности, со Стамбульским протоколом. Подробно были рассмотрены основные принципы, содержание и положения Стамбульского протокола.
Представлены особенности национального законодательства Узбекистана в сфере прав человека, с акцентом на вопросы предотвращения пыток. Участники получили информацию о различных механизмах, направленных на предотвращение пыток, как на международном, так и на национальном уровнях. Рассмотрены методы и инструменты документирования пыток и жестокого обращения, включая медицинскую документацию и психологическую поддержку жертв.
Особое внимание было уделено вопросам оказания медицинской помощи лицам, подвергшимся пыткам, и роли медицинских работников в процессе документирования и предотвращения пыток.
Тренинг завершился обсуждением дальнейших шагов по улучшению системы документирования пыток в Узбекистане. На мероприятии участники тренинга обсудили возможности для дальнейшего взаимодействия и сотрудничества по обсуждённым вопросам.