Аҳолининг заиф қатламлари ҳуқуқлари ва имкониятларини кенгайтиришга қаратилган лойиҳа якунланди
Жорий йилнинг 12 июнь куни Тошкент шаҳрида Европа комиссияси томонидан молиялаштирилаётган ҳамда Minority Rights Group Europe (MRGE),     Фуқаролик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш маркази” (ФТҚМ) ва Олий Мажлис Сенати билан  ҳамкорликда амалга оширилаётган “Самарали ва барқарор фуқаролик жамиятини барпо этиш орқали аҳолининг заиф қатламлари ҳуқуқлари ва имкониятларини кенгайтириш” лойиҳаси доирасида якуний конференция бўлиб ўтди.
Конференцияда Сенатнинг Ёшлар, хотин-қизлар, маданият ва спорт масалалари қўмитаси аъзоси Малика Кадирханова, халқаро ташкилотлар, нодавлат нотижорат ташкилотлари ҳамда экспертлар ҳамжамияти вакиллари иштирок этди.
Тадбир давомида Ўзбекистонда аҳоли заиф гуруҳларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида эришилган ютуқлар, мавжуд муаммолар ва тавсиялар муҳокама қилинди.
Анжуман доирасида аҳоли заиф гуруҳларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, гендер тенглиги, шахснинг бир неча идентификацияси кесишуви ҳамда миллий маданий марказларнинг миллатлараро тотувликни мустаҳкамлашдаги ролига оид масалаларга алоҳида эътибор қаратилди.

Завершен проект, направленный на расширение прав и возможностей уязвимых слоев населения
12 июня текущего года в городе Ташкент состоялась итоговая конференция в рамках проекта «Расширение прав и возможностей уязвимых сообществ посредством создания эффективного и устойчивого гражданского общества», финансируемого Европейской комиссией и реализуемого совместно с организацией Minority Rights Group Europe (MRGE), Центром поддержки гражданских инициатив (ЦПГИ) и Сенатом Олий Мажлиса.
В работе конференции приняли участие член Комитета Сената по вопросам молодежи, женщин, культуры и спорта Малика Кадирханова, представители международных организаций, негосударственных некоммерческих организаций и экспертного сообщества.
В ходе мероприятия обсуждены достижения, существующие проблемы и рекомендации в области защиты прав уязвимых групп населения в Узбекистане.
В рамках конференции особое внимание акцентировано вопросам защиты прав уязвимых групп, гендерного равенства, пересечения нескольких идентификаций личности и роли национальных культурных центров в укреплении межнационального согласия.