Остонада Ўзбекистон Конституциясига киритилган ўзгартиришлар самаралари тақдим этилди
12 июнда Остона шаҳрида Қозоғистон Республикаси Конституциясининг 30 йиллигига бағишланган халқаро анжуман бўлиб ўтди. Унда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази вакили ҳам иштирок этди.
Анжуманда сўзга чиққан Миллий марказ директорининг биринчи ўринбосари М. Тиллабоев янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг асосий қоидалари, "Ўзбекистон – 2030" стратегиясининг амалга оширилиши ҳақида маълумот берди. Маърузада миллий қонунчиликни такомиллаштириш бўйича конституциявий ўзгаришлар натижаларига, шунингдек, Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини ривожлантириш ва ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро мажбуриятларини инобатга олган ҳолда, 2030 йилгача бўлган даврда инсон ҳуқуқлари бўйича янги Миллий стратегия лойиҳаси тайёрланганига алоҳида эътибор қаратилди.
"Конституциявий ўзгаришлар. Қонун ва тартиб" мавзусидаги халқаро илмий-амалий анжуман Қозоғистон Адлия вазирлиги ва мамлакатнинг Қонунчилик ва ҳуқуқий ахборот институти томонидан ташкил этилди. Унда Қозоғистонни конституциявий модернизация қилишнинг асосий жиҳатлари, бу янгиланишларнинг мамлакат сиёсий-ҳуқуқий тизимига таъсири, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш механизмларини такомиллаштириш, қонунийлик ва ҳуқуқ-тартиботни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Тадбир Қозоғистон ва хорижий мамлакатлар давлат ҳокимияти идоралари ҳамда илмий ҳамжамиятлари вакиллари ўртасида профессионал мулоқот майдонига айланди.
Иштирокчиларга Қозоғистон Республикаси Президентининг ҳуқуқий масалалар бўйича ёрдамчиси Ержан Жиенбаев, Олий суд раиси Асламбек Мергалиев, Судьялар олий кенгаши раиси Дмитрий Малахов, адлия вазири Ерлан Сарсембаев, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги раиси Асхат Жумагали ва Молиявий мониторинг агентлиги раиси Жанат Элиманов, шунингдек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари М.Тиллабоев табрик сўзлари билан мурожаат қилди.
"Давлат раҳбари ташаббуси билан 2022 йилда киритилган конституциявий ўзгаришлар Қозоғистон жамияти томонидан қўллаб-қувватланди ва давлатимиз тараққиётида янги босқич бўлди. Сиёсий тизимни тубдан ўзгартириш демократик институтларни мустаҳкамлаш учун шароит яратди ва фуқаролар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кафолатини таъминлади. Давлат бошқаруви модернизация қилинди, унинг асосида "Эшитувчи давлат" тамойили ётади," – деди Қозоғистон Республикаси Президентининг ҳуқуқий масалалар бўйича ёрдамчиси Ержан Жиенбаев ўз нутқида.
Анжуманга Қонунчилик ва ҳуқуқий ахборот институти директори, профессор Индира Аубакирова ва Парламент Мажлиси депутати, профессор Марат Башимов модераторлик қилди.
Маърузачилар орасида олий суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари раҳбарлари, парламент депутатлари, Қозоғистоннинг етакчи олимлари, Германия, Италия, Россия ва Ўзбекистондан келган профессорлар бор эди.
Маърузалар конституциявий одил судлов ва суд ислоҳотларидан тортиб, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва ҳуқуқий тизимларнинг қиёсий таҳлилигача бўлган кенг кўламли мавзуларни қамраб олди.

В Астане 12 июня 2025 года состоялась международная конференция, приуроченная к 30-летию Конституции Республики Казахстан. В ней принял участие, в том числе, представитель Национального центра Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ).
В своем выступлении на форуме первый заместитель директора НЦПЧ М. Тиллабаев представил информации об основных положениях Конституции Республики Узбекистан в новой редакции, реализации Стратегии «Узбекистан – 2030». Особое внимание в докладе было уделено результатам конституционных изменений в части совершенствования национального законодательства, а также подготовке проекта новой Национальной стратегии по правам человека до 2030 года с учетом международных обязательств Узбекистана в области соблюдения и защиты прав человека.
Международная научно-практическая конференция «Конституционные изменения. Закон и порядок» была организована Министерством юстиции Республики Казахстан и Институтом законодательства и правовой информации страны.
На ней были обсуждены ключевые аспекты конституционной модернизации Казахстана, их влияния на политико-правовую систему страны, совершенствование механизмов защиты прав и свобод граждан, укрепление законности и правопорядка.
Мероприятие стало платформой для профессионального диалога между представителями государственной власти и научного сообщества Казахстана и зарубежных стран.
С приветственными докладами к участникам обратились помощник Президента Республики Казахстан по правовым вопросам Ержан Жиенбаев, председатель Верховного Суда Асламбек Мергалиев, председатель Высшего судебного совета Дмитрий Малахов, министр юстиции Ерлан Сарсембаев, первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека М.Тиллабаев, председатели Агентства по противодействию коррупции Асхат Жумагали и Агентства по финансовому мониторингу Жанат Элиманов.
«Конституционные изменения, инициированные главой государства в 2022 году, поддержаны казахстанским обществом и стали новой вехой в развитии нашего государства. Кардинальная трансформация политической системы создала условия для укрепления демократических институтов и обеспечила гарантию защиты прав граждан. Модернизировано государственное управление, в основе которого заложен принцип «Слышащее государство», – подчеркнул в своей речи помощник Президента РК по правовым вопросам Ержан Жиенбаев.
Модераторами конференции выступили директор Института законодательства и правовой информации, профессор Индира Аубакирова и депутат Мажилиса Парламента, профессор Марат Башимов.
В числе спикеров были руководители высших судебных и правоохранительных органов, депутаты парламента, ведущие казахстанские ученые, профессоры из Германии, Италии, России и Узбекистана.
Доклады охватывали широкий спектр тем — от конституционного правосудия и судебной реформы до защиты прав человека и сравнительного анализа правовых систем.