Жорий йилнинг 29 июль куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида "Замонавий дунёда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш: Ўзбекистон ва Россия тажрибаси" мавзусида ҳуқуқий коллоквиум бўлиб ўтди. Ушбу тадбир Россия Федерациясининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссияси раиси Татьяна Москалькованинг мамлакатимизга ташрифи доирасида ташкил этилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик Акмал Саидов тадбирни очар экан, Татьяна Москалькова раҳбарлигидаги Россия Федерациясининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили делегацияси аъзоларини ва бошқа иштирокчиларни самимий қутлади. Ушбу ҳуқуқий коллоквиум жорий йилда Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги ва БМТ ташкил этилганининг 80 йиллиги, шунингдек, EХҲТнинг Хельсинки битими 50 йиллиги нишонланаётган муҳим даврда ўтказилаётгани билан ғоят аҳамиятли эканини таъкидлади. Шунингдек, 30 июль санаси бутун дунёда – Халқаро дўстлик куни ҳисобланса, мамлакатимизда Халқлар дўстлиги куни сифатида кенг нишонланади.
Иккинчи жаҳон урушида жуда катта йўқотишлар эвазига ғалаба қозонилди ва инсоният тарихидаги энг қонли бу уруш дунёнинг барча бурчакларида бутун инсониятга тасвирлаш қийин бўлган қайғу-алам келтирди, деди А.Саидов. Урушнинг оғир йилларида халқларимиз бир-бирига ёрдам қўлини чўзди, ғам-ташвиш ва қувончларни баҳам кўрди, инсониятнинг адолатли ишига улкан ҳисса қўшди.
Бугунги куннинг муаммолари – иқлим ўзгариши, озиқ-овқат ва энергетика хавфсизлиги, тариф урушлари, ноқонуний миграция, ижтимоий тенгсизлик каби масалалар кучларни бирлаштириш зарурлигини тақозо этмоқда. Фақат биргаликда ҳаракат қилсаккина бу таҳдидларга самарали қарши тура оламиз.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори қайд этганидек, халқаро вазият тобора мураккаблашиб, беқарорлик даражаси ошиб бораётган ҳозирги кунда инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар дунёнинг кўплаб мамлакатларида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш миллий тизимининг мажбурий унсурларига айланган. Бунда ушбу институтларнинг ҳақиқий кучи ва самарадорлиги уларнинг ҳуқуқий мақомига бевосита боғлиқ эканлиги сир эмас.
Бугунги кунда дунёнинг 150 та давлатида қарийб 200 та инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институт ташкил этилган. Шунингдек, 140 та мамлакатда 1 мингдан ортиқ омбудсман институтлари фаолият юритмоқда. Шуни таъкидлаш жоизки, барча мамлакатлар учун ягона миллий институт модели мавжуд эмас. Ҳар бир мамлакат бошқа давлатлар тажрибасидан фойдаланиши мумкин, бинобарин, бундай институтлар миллий ҳамда маҳаллий маданий ва ҳуқуқий анъаналарни инобатга олган ҳолда ташкил этилади.
Ўзбекистон Марказий Осиё давлатлари орасида биринчи бўлиб инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар тизимини яратди. Бу тизимга Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ва Бола ҳуқуқлари бўйича вакили (Болалар омбудсмани), Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича вакил институти ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази киради.
Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар тажрибаси халқаро ҳамжамият ва илмий доиралар томонидан ижобий баҳоланиб, турли мамлакатларда ўрганиш учун қизиқиш уйғотмоқда. Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Конституциясининг 56-моддасида белгиланганидек, "Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишнинг мавжуд шакллари ҳамда воситаларини тўлдиради, фуқаролик жамиятини ривожлантиришга ва инсон ҳуқуқлари маданиятини юксалтиришга кўмаклашади. Давлат инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар фаолиятини ташкил этиш учун зарур шарт-шароитлар яратади".
Шундан сўнг асосий маъруза учун сўз навбати Россия Федерациясининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили, МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссияси раиси Татьяна Москальковага берилди.
Татьяна Москалькова Миллий марказ раҳбариятига ҳуқуқий коллоквиумда маъруза билан иштирок этиш имконияти яратилгани учун миннатдорчилик билдирар экан, инсон ҳуқуқлари бўйича вакиллик институти Россия Федерациясида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг энг ёш ва жадал ривожланаётган демократик институтларидан бири эканлигига эътиборни қаратди.
Маълумот учун: Профессор, Россия Федерациясининг хизмат кўрсатган юристи Т.Москалькова 2016 йилда Россия Федерациясининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили лавозимига сайланган. У РСФСР Олий Кенгаши Президиумининг афв этиш бўлими ходимидан – то милиция генерал-майори ва парламент депутати даражасигача бўлган йўлни босиб ўтган.
Бугунги кунда Татьяна Николаевна Россия Федерациясининг амалдаги икки босқичли давлат инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизимини яратиш меъморларидан бири ҳисобланади. Унинг ташаббуси билан минтақавий омбудсманларнинг мустаҳкам ҳуқуқий асосларини таъминлайдиган қонунлар қабул қилинди. Шунингдек, у омбудсман хизматининг доимий малакасини ошириш тизимига илмий-ташкилий асос яратди, унинг ташаббуси билан Инсон ҳуқуқлари бўйича илмий-таълим маркази ўз фаолиятини бошлади.
Татьяна Николаевнанинг шахсий ташаббуслари туфайли Евроосиё Омбудсманлар Иттифоқи изчил фаолият юритмоқда. Бундан ташқари, МДҲ иштирокчи давлатлари уни яқинда ташкил этилган МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссиясининг биринчи раиси этиб сайлади. Комиссия таркибига МДҲнинг 7 мамлакатидан 2 нафардан вакил, жумладан, Ўзбекистондан – Омбудсман ва Инсон ҳуқуқлари миллий маркази вакиллари киради.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, 2019 йилдан бошлаб Россия Федерациясининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум муваффақиятли амалга оширилмоқда. Меморандум доирасида томонлар фуқаролар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, маълумот алмашиш, инсон ҳуқуқларига оид тадбирларни ўтказиш ва уларда иштирок этиш масалаларида фаол ҳамкорлик қилмоқда.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форумида Россия вакилларининг иштироки яхши анъанага айланган. Пандемия даврида икки мамлакат инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларининг ўзаро ҳамкорлиги туфайли фуқароларни ватанига қайтариш ва уларнинг ҳужжатларини тиклашда ёрдам кўрсатилди. Муваффақиятли ҳамкорликнинг натижаси ўлароқ, Татьяна Николаевна биринчилардан бўлиб Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги юксак мукофоти – Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан таъсис этилган "Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун" кўкрак нишонига сазовор бўлди.
Тадбир давомида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси ижроси доирасида эришилган ютуқлар ҳақида сўз юритилди. Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги миллий тажриба, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар фаолиятини янада ривожлантириш истиқболлари, соҳага оид қонунчиликдаги янгиликлар ва Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Ҳуқуқий коллоквиум якунида Россия Федерациясининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили, МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссияси раиси Татьяна Москалькова Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг ўтган йил охирида очилган “Инсон ҳуқуқлари уйи” фаолияти билан яқиндан танишди.
Т. Москалькова “Инсон ҳуқуқлари уйи”га ноёб картина совға қилди. Ўз навбатида, мўътабар меҳмонга инсон ҳуқуқлари бўйича янги нашр этилган китоблар тақдим этилди.
Офлайн ва онлайн тарзда ташкил этилган тадбирда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази масъул ходимлари, Миллий марказнинг Илмий-маслаҳат кенгаши ва Жамоатчилик кенгаши аъзолари, шунингдек, илмий-академик ҳамжамият ҳамда фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этди.

Защита прав человека в современном мире: опыт Узбекистана и России
29 июля текущего года в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялся юридический коллоквиум на тему: «Защита прав человека в современном мире: опыт Узбекистана и России». Мероприятие было организовано в рамках визита в нашу страну Уполномоченного по правам человека в Российской Федерации, председателя Комиссии по правам человека Содружества Независимых Государств Татьяны Москальковой.
Открывая мероприятие, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, академик Акмал Саидов сердечно поприветствовал членов делегации Уполномоченного по правам человека в Российской Федерации во главе с Татьяной Москальковой, а также других участников. Он подчеркнул особую значимость данного юридического коллоквиума, проводимого в важный период — в год 80-летия Победы во Второй мировой войне, 80-летия основания ООН, а также 50-летия Хельсинкского заключительного акта ОБСЕ. Кроме того, он отметил, что дата 30 июля во всём мире отмечается как Международный день дружбы, а в нашей стране — как День дружбы народов. А.Саидов подчеркнул, что победа во Второй мировой войне была достигнута ценой огромных потерь, и эта самая кровопролитная война в истории человечества принесла невыразимое горе и страдания людям во всех уголках планеты. В тяжёлые годы войны наши народы протянули друг другу руку помощи, разделили беды и радости, внесли огромный вклад в справедливое дело человечества.
А.Саидов отметил, что самая кровопролитная война в истории человечества — Вторая мировая, 80-летие Победы в которой мы отмечаем в этом году, была достигнута ценой огромных потерь и принесла невыразимое горе и страдания всему человечеству во всех уголках мира. В тяжёлые годы войны наши народы протянули друг другу руку помощи, разделили горести и радости, внесли огромный вклад в справедливое дело человечества.
Современные вызовы — такие как изменение климата, продовольственная и энергетическая безопасность, торговые войны, нелегальная миграция, социальное неравенство — требуют объединения усилий. Только совместными действиями мы сможем эффективно противостоять этим угрозам.
Как отметил директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, в условиях усложняющейся международной обстановки и нарастающей нестабильности национальные институты по правам человека во многих странах мира стали неотъемлемыми элементами национальной системы защиты прав человека. При этом не является секретом, что реальная сила и эффективность этих институтов напрямую зависят от их правового статуса.
На сегодняшний день в 150 странах мира созданы почти 200 национальных институтов по правам человека. Кроме того, в 140 странах действуют более 1000 омбудсмановских учреждений. Следует подчеркнуть, что единой модели национального института, подходящей для всех государств, не существует. Каждая страна может использовать опыт других государств, однако такие институты формируются с учётом национальных, культурных и правовых традиций конкретной страны.
Узбекистан стал первой страной среди государств Центральной Азии, создавшей систему национальных институтов по правам человека. В эту систему входят Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман), Уполномоченный по правам ребёнка (Детский омбудсман), Институт Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав предпринимателей, а также Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека.
Опыт Узбекистана в сфере национальных институтов по правам человека получает положительную оценку со стороны международного сообщества и научных кругов, вызывая интерес для изучения в различных странах. Как указано в статье 56 новой редакции Конституции Узбекистана: «Национальные институты по правам человека дополняют существующие формы и средства защиты прав и свобод человека, содействуют развитию гражданского общества и повышению культуры прав человека. Государство создает условия для организации деятельности национальных институтов по правам человека».
Затем слово для основного доклада было предоставлено Уполномоченному по правам человека в Российской Федерации, председателю Комиссии по правам человека СНГ Татьяне Москальковой. Татьяна Москалькова, поблагодарив руководство Национального центра за предоставленную возможность выступить с докладом на юридическом коллоквиуме, отметила, что институт уполномоченного по правам человека в Российской Федерации является одним из самых молодых и динамично развивающихся демократических институтов в сфере защиты прав человека.
Для справки: профессор, заслуженный юрист Российской Федерации Татьяна Москалькова была избрана на должность Уполномоченного по правам человека в Российской Федерации в 2016 году. Она прошла путь от сотрудника отдела помилования Президиума Верховного Совета РСФСР до генерал-майора милиции и депутата парламента.
В настоящее время Татьяна Николаевна является одной из архитекторов действующей двухуровневой государственной системы защиты прав человека в Российской Федерации. По её инициативе были приняты законы, обеспечивающие прочную правовую базу для деятельности региональных омбудсманов. Кроме того, она заложила научно-организационные основы системы постоянного повышения квалификации сотрудников омбудсманской службы, а также выступила инициатором создания Научно-образовательного центра по правам человека.
Благодаря личной инициативе Татьяны Николаевны последовательно работает Евразийский альянс омбудсманов. Кроме того, государства-участники СНГ избрали её первым председателем недавно созданной Комиссии по правам человека СНГ. В состав Комиссии входят по два представителя от семи стран Содружества, в том числе от Узбекистана — представители Омбудсмана и Национального центра по правам человека.
Особо следует подчеркнуть, что с 2019 года успешно реализуется меморандум о сотрудничестве между Уполномоченным по правам человека в Российской Федерации и Национальным центром по правам человека Республики Узбекистан. В рамках этого меморандума стороны активно взаимодействуют в вопросах защиты прав граждан, обмена информацией, проведения мероприятий, посвящённых правам человека, и участия в них.
Участие представителей России в Самаркандском форуме по правам человека стало доброй традицией. В период пандемии благодаря сотрудничеству национальных институтов по правам человека двух стран была оказана помощь в возвращении граждан на родину и восстановлении их документов. В знак успешного взаимодействия Татьяна Николаевна одной из первых была удостоена высокой награды Узбекистана в сфере прав человека — нагрудного знака «За защиту прав человека», учреждённого по инициативе Президента Шавката Мирзиёева.
В ходе мероприятия была освещена информация о достигнутых успехах в рамках реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека. Обсуждались национальный опыт в сфере защиты прав человека, перспективы дальнейшего развития деятельности национальных институтов по правам человека, нововведения в соответствующем законодательстве, а также вопросы сотрудничества между Узбекистаном и Россией в данной области.
В завершение юридического коллоквиума Уполномоченный по правам человека в Российской Федерации, председатель Комиссии по правам человека СНГ Татьяна Москалькова ознакомилась с деятельностью «Дома прав человека», открытого при Национальном центре по правам человека Республики Узбекистан в конце прошлого года.