Тошкент шаҳрида Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича миллий комиссия томонидан Халқаро миграция ташкилоти ва БМТнинг Миграция агентлиги билан ҳамкорликда “Одам савдосига қарши курашда глобал чақириқлар: жамиятнинг роли ва халқаро ҳамкорлик” мавзусида халқаро конференция ўтказилди.
30 июль – Бутунжаҳон одам савдосига қарши курашиш куни муносабати билан ташкил этилган ушбу анжуманда давлат идоралари, фуқаролик жамияти институтлари, илмий доиралар, дипломатик ваколатхоналар ва халқаро ташкилотлардан 110 дан ортиқ мутахассис ва экспертлар иштирок этди.
Тадбирни Сенатнинг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси раиси Алишер Аъзамхўжаев, ички ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Аюбхон Раҳматуллаев ҳамда Халқаро миграция ташкилоти/БМТ Миграция агентлигининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Эндрю Грей расман очиб берди.
Бугунги глобаллашув шароитида одам савдоси жинояти нафақат айрим шахслар, балки бутун жамият хавфсизлиги ва барқарорлигига таҳдид солаётгани, дунё бўйича ҳар йили миллионлаб инсонлар одам савдосининг қурбонига айланаётгани ва рақамлар ошиб бораётгани алоҳида таъкидланди.
Ўзбекистонда ушбу иллатга қарши курашиш борасида ҳам ҳуқуқий, ҳам ташкилий жиҳатдан тизимли равишда салмоқли ишлар амалга ошириб келинаётгани қайд этилди.
Хусусан, “Одам савдосига қарши кураш тўғрисида”ги қонун янги таҳрирда қабул қилинди, одам савдосига оид жиноятлар, болалар меҳнати ва мажбурий меҳнат учун жавобгарлик чоралари кучайтирилди. Миллий даражада одам савдосидан жабрланган шахсларни идентификация қилиш ва қайта йўналтириш тизими жорий этилди, Ўзбекистонда одам савдосига қарши курашиш концепцияси ва уни амалга ошириш бўйича “йўл харитаси” тасдиқланди ҳамда ижро этилмоқда.
Мазкур соҳада эришилган ютуқларда халқаро ташкилотлар, хусусан, БМТ Миграция агентлигининг ҳам ҳиссаси борлиги, келгусида ҳам янги лойиҳа ва ташаббусларни илгари суриш бўйича ўзаро манфаатли ҳамкорликни изчил давом эттириш зарурлиги таъкидлаб ўтилди.
Конференция доирасида “Одам савдоси: замонавий таҳдидлар ва тенденциялар”, “Одам савдосига қарши курашишда халқаро ҳамкорликнинг ўрни”, “Одам савдосига қарши курашиш ва жабрланувчиларни ҳимоя қилишда фуқаролик жамияти институтларининг аҳамияти” мавзуларида сессиялар ўтказилди.
Муҳокамалар чоғида иштирокчилар томонидан бугунги кунда рақамли муҳитнинг одам савдоси шаклларига таъсири ортиб бораётгани, ушбу иллатга қарши курашишда трансчегаравий мувофиқлаштиришнинг зарурлиги, одам савдосидан жабрланувчиларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашда нодавлат ташкилотларининг роли муҳим эканига алоҳида эътибор қаратилди.
Анжуманда одам савдосига қарши курашиш соҳасидаги миллий ютуқлар сарҳисоб қилиниши билан бир қаторда, илғор хорижий тажриба билан ўртоқлашилди ҳамда устувор вазифалар белгилаб олинди.

Роль общества и международного сотрудничества в борьбе с торговлей людьми
Национальная комиссия по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда совместно с Международной организацией по миграции провела в Ташкенте международную конференцию на тему «Глобальные вызовы в противодействии торговле людьми: роль общества и международное сотрудничество».
В конференции, приуроченной к 30 июля – Всемирному дню борьбы с торговлей людьми, приняли участие свыше 110 специалистов и экспертов государственных органов, институтов гражданского общества, научных кругов, дипломатических миссий и международных организаций.
Мероприятие официально открыли председатель Комитета Сената по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Алишер Аъзамхужаев, первый заместитель министра внутренних дел Аюбхон Рахматуллаев и глава Представительства Международной организации по миграции в Узбекистане Эндрю Грей.
Было отмечено, что в современных условиях глобализации преступление торговли людьми угрожает безопасности и стабильности не только отдельных лиц, но и всего общества. Ежегодно жертвами торговли людьми становятся миллионы людей по всему миру, и эта проблема усугубляется.
Было подчеркнуто, что в Узбекистане проводится значительная системная работа как в правовой, так и в организационной сферах, направленная на противодействие данному негативному явлению.
В частности, принят Закон «О противодействии торговле людьми» в новой редакции, усилены меры ответственности за преступления, связанные с торговлей людьми, детским и принудительным трудом. На национальном уровне внедрена система выявления и перенаправления жертв торговли людьми, утверждена и активно реализуется Концепция по борьбе с торговлей людьми в Узбекистане.
Был особо отмечен вклад международных организаций, в частности Международной организации по миграции, в достижение успехов в этой области, а также подчеркнута необходимость последовательного продолжения взаимовыгодного сотрудничества в продвижении новых проектов и инициатив в данном направлении.
В рамках конференции состоялись сессии, посвященные таким актуальным темам, как «Торговля людьми: современные угрозы и тенденции», «Роль международного сотрудничества в борьбе с торговлей людьми», «Роль институтов гражданского общества в борьбе с торговлей людьми и защите пострадавших».
В ходе дискуссий участники уделили особое внимание растущему влиянию цифровой среды на различные формы торговли людьми, необходимости трансграничной координации в борьбе с этим злом и роли неправительственных организаций в оказании всесторонней поддержки жертвам торговли людьми.
На конференции были проанализированы национальные достижения в борьбе с торговлей людьми, состоялся обмен передовым опытом и обозначены приоритетные задачи.