ННТ вакиллари учун фуқаросизликни қисқартириш ва бартараф этиш масалалари бўйича ахборот сессияси
2025 йил 10 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказида нодавлат нотижорат ташкилотлари (ННТ) вакиллари учун фуқаросизликни камайтириш ва бартараф этиш масалалари бўйича ахборот сессияси бўлиб ўтди. Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази (ИҲМ) ҳамда БМТнинг Қочқинлар ишлари бўйича Олий комиссари бошқармаси (БМТ ҚОКБ) Марказий Осиё бўйича ваколатхонаси ҳамкорлигида ташкил этилди.
Сессияда "Мадад" ННТ ва "Истиқболли авлод" республика ижтимоий-ахборот маркази вакиллари, шунингдек, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети ҳамда Тошкент давлат юридик университети юридик клиникалари ходимлари ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) иштирок этдилар.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А. Саидов ўз нутқида фуқаросизлик муаммосини ҳал этиш мамлакат Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан "Ўзбекистон – 2030" стратегияси доирасида илгари сурилган ички давлат сиёсатининг фундаментал ва онгли устувор йўналиши эканлигини таъкидлади. У 2020 йилда "Фуқаролик тўғрисида"ги қонуннинг қабул қилиниши инсонпарварлик ҳаракати бўлганини, бу эса 2016 йилдан буён 85 000 дан ортиқ кишига фуқаролик олиш имконини берганини, янгиланган Конституция эса бу борада энг юқори ҳуқуқий кафолат вазифасини ўтаётганини қайд этди.
БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиё бўйича вакили вазифасини бажарувчи Д.Липкану 2024 йилги Ашхобод декларациясида мустаҳкамлаб қўйилган Ўзбекистон ва бутун Марказий Осиё минтақасида фуқаросизликка барҳам бериш борасидаги сезиларли ютуқларни юқори баҳолади. У судьялар учун тажриба алмашиш ва уйғунлаштириш мақсадида бундай сессиялар муҳимлигини таъкидлади. Сессиянинг асосий қисми етакчи маърузачиларнинг чиқишларига бағишланди.
Сессиянинг асосий қисми асосий маърузачиларнинг ҳисоботларига бағишланди. БМТнинг Марказий Осиё бўйича Қочқинлар ишлари олий комиссарлиги бошқармасининг ҳуқуқий масалалар бўйича мутахассиси Б. Ошакбаева халқаро ҳуқуқий базани батафсил таҳлил қилиб, 1954 ва 1961 йилги конвенцияларнинг мазмунини ёритиб берди ҳамда "фуқаролиги бўлмаган шахс" ва "фуқаролиги ноаниқ шахс" каби асосий тушунчаларни тушунтирди. У, шунингдек, #ИБелонг кампанияси якунлангандан сўнг жаҳон ҳамжамиятининг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш мақсадида ташкил этилган Фуқароликсизликни тугатиш бўйича глобал альянсни тақдим этди.
Қонун ҳужжатларининг амалий ижросига алоҳида эътибор қаратилди. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бош бошқармаси бошлиғининг ўринбосари Б. Сайфуллаев фуқаролиги бўлмаган шахсларни аниқлаш, ҳужжатлаштириш ва уларнинг ҳуқуқий мақомини ҳал этиш бўйича бошқарма томонидан қўлланилаётган аниқ чора-тадбирлар ва амалиётлар, шунингдек, тартиб-таомилларни такомиллаштириш борасидаги ютуқлар ҳақида сўзлаб берди.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ФҲДЁ органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бошқармаси бошлиғи Х. Насимов ўз маърузасини фуқаросизликнинг олдини олиш масалаларига бағишлади. У туғилишни қайд этиш тизимини ривожлантириш, хусусан, "ФҲДЁнинг ягона электрон архиви" ва Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали хизматларни рақамлаштириш борасидаги ютуқларни ёритиб берди. Фуқаролик ҳолати далолатномаларини тўлиқ қайд этишни таъминлашга қаратилган "Адлия-маҳалла" платформаси ва "Ҳеч ким ҳужжатсиз қолмасин" акцияси каби ташаббуслар тақдим этилди.
"Мадад" ННТ Юридик маслаҳат бюроларининг фаолиятини мувофиқлаштириш бўлими бош мутахассиси А. Очилов бу жараёнда фуқаролик жамиятининг роли ҳақида сўз юритди. У жойларда фуқароларга ҳуқуқий ёрдам кўрсатишнинг амалий тажрибасини тақдим этиб, ННТлар аҳоли ва давлат органлари ўртасидаги боғловчи бўғин вазифасини бажаришини таъкидлади. А. Очилов Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 6 сентябрдаги "Юридик ёрдам кўрсатиш ва аҳолига ҳуқуқий ахборот етказиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарорига мувофиқ ташкил этилган кўп каналли бепул юридик ёрдам кўрсатиш тизими ҳақида батафсил маълумот берди. Ушбу тизим 148 та туман бюроларидан иборат тармоқни, 10 миллиондан ортиқ ташрифга эга бўлган ва "Фуқаролик масалалари" бўлимини ўз ичига олган "Адвиcе.уз" ҳуқуқий порталини ва cалл-марказ (1008) ни ўз ичига олади. У ушбу инфратузилма туфайли 935 мингдан ортиқ фуқаро юзма-юз ҳуқуқий ёрдам олганини, 375 мингдан ортиқ фуқаро эса, шу жумладан "Гендер-Мадад" каби махсус платформалар орқали онлайн маслаҳатлар олганини таъкидлади.
Сессия давомида ИҲОКБ ва БМТнинг Қочоқлар бўйича Олий комиссарлигининг Марказий Осиё ваколатхонаси ўртасидаги ҳамкорликнинг юқори даражаси қайд этилди. Ушбу ҳамкорлик натижасида давлат тилида бир қатор қўшма нашрлар чоп этилди. Буларга фуқаролиги йўқ шахслар ва қочоқлар мақоми тўғрисидаги конвенциялар матнлари, шунингдек Парламентлараро Иттифоқ (ИПУ) ҳамда БМТнинг Қочоқлар бўйича Олий комиссарлигининг Марказий Осиё ваколатхонаси томонидан тайёрланган амалий қўлланмалар киради.
Ахборот сессияси очиқ мунозара билан якунланди. Унда иштирокчилар Янги Ўзбекистонда инсонпарвар ва инклюзив жамият барпо этишдек умумий мақсадга эришиш йўлида ҳамкорлик механизмларини мустаҳкамладилар.

Информационная сессия по вопросам сокращения и искоренения безгражданства для представителей ННО
10 ноября 2025 г. в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялась информационная сессия для представителей неправительственных некоммерческих организаций (ННО) по вопросам сокращения и искоренения безгражданства. Мероприятие было организовано Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ) совместно с Управлением Верховного Комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) по Центральной Азии.
В сессии приняли участие представители ННО «Мадад» и Республиканского социально-информационного центра «Истикболли Авлод», а также сотрудники юридических клиник Университета мировой экономики и дипломатии, Ташкентского государственного юридического университета и Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана).
В ходе выступления директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидов подчеркнул, что решение проблемы безгражданства является фундаментальным и осознанным приоритетом внутренней государственной политики, инициированной Президентом страны Шавкатом Мирзиёевым в рамках Стратегии «Узбекистан – 2030». Он отметил, что принятие в 2020 году Закона «О гражданстве» стало актом гуманизма, позволившим более 85 000 человек обрести гражданство с 2016 года, а обновленная Конституция служит высшей юридической гарантией в этом вопросе.
Исполняющий обязанности Представителя УВКБ ООН по Центральной Азии Д. Липкану высоко оценил значительный прогресс Узбекистана и всего региона Центральной Азии в искоренении безгражданства, что было закреплено в Ашхабадской декларации 2024 года. Он подчеркнул важность подобных сессий для судей с целью обмена опытом и гармонизации Основная часть сессии была посвящена докладам ключевых спикеров.
Cпециалист по правовым вопросам УВКБ ООН по Центральной Азии Б. Ошакбаева провела детальный обзор международной правовой базы, раскрыв содержание Конвенций 1954-го и 1961-го годов и разъяснив ключевые определения, такие как «лицо без гражданства» и «лицо с неопределенным гражданством». Она также представила Глобальный альянс по искоренению безгражданства, призванный консолидировать мировые усилия после завершения кампании #IBelong.
Особое внимание было уделено практической реализации законодательства. Б. Сайфуллаев, заместитель начальника Главного управления миграции и оформления гражданства Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, рассказал о конкретных мерах и практиках, применяемых ведомством для выявления, документирования и решения правового статуса лиц без гражданства, а также о достижениях в совершенствовании процедур.
Начальник управления координации деятельности органов ЗАГС Министерства юстиции Республики Узбекистан Х. Насимов посвятил свое выступление вопросам предотвращения безгражданства. Он осветил успехи в развитии системы регистрации рождения, включая цифровизацию услуг через «Единый электронный архив ЗАГС» и Единый портал интерактивных государственных услуг. Были представлены такие инициативы, как платформа «Адлия-Махалла» и акция «Ни одно лицо не останется без документов», направленные на обеспечение стопроцентной регистрации актов гражданского состояния.
Роль гражданского общества в этом процессе осветил главный специалист отдела координации деятельности юридических консультационных бюро ННО «Мадад» А. Очилов. Он представил практический опыт оказания правовой помощи гражданам на местах, подчеркнув, что ННО выступают связующим звеном между населением и государственными органами. А. Очилов подробно рассказал многоканальной системе оказания бесплатной юридической помощи, созданной в соответствии с Постановлением Кабинета Министров от 6 сентября 2019 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы юридической помощи и доведения населению правовой информации». Эта система включает в себя сеть из 148 районных бюро, правовой портал «Advice.uz», который имеет свыше 10 миллионов посещений и включает раздел «Вопросы гражданства», и call-центр (1008). Он отметил, что благодаря данной инфраструктуре свыше 935 тысяч граждан получили очную юридическую помощь и более 375 тысяч - онлайн-консультации, в том числе через специализированные платформы, такие как «Gender-Madad».
В ходе сессии, был отмечен высокий уровень сотрудничества НЦПЧ и УВКБ ООН по Центральной Азии, результатом которого стали совместные публикации на государственном языке, включая тексты конвенций о статусе апатридов и беженцев, а также практические руководства Межпарламентского союза (IPU) и УВКБ ООН по Центральной Азии.
Информационная сессия завершилась открытой дискуссией, в ходе которой участники укрепили механизмы сотрудничества для достижения общей цели – построения гуманного и инклюзивного общества в Новом Узбекистане.