Конституциявий суднинг 30 йиллигига бағишланган халқаро конференция бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 11-12 ноябрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди ташкил этилганининг 30 йиллигига бағишланган “Конституциявий ислоҳотлар ва конституциявий назорат институтини ривожлантиришнинг долзарб масалалари” мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтди.
Тадбирда Олий Мажлис Сенати аъзолари, Қонунчилик палатаси депутатлари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, ЕХҲТ ҳамда хорижий мамлакатларнинг конституциявий судлари вакиллари ўзларининг маърузалари билан иштирок этди.
Конференцияда Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркия, Таиланд, Беларус, Россия, Германия, Индонезия каби давлатларнинг конституциявий судлари раҳбарлари, халқаро ташкилотлар вакиллари, илмий доиралар ҳамда мутахассислар ҳам қанташди.
Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева ўз чиқишида Конституциявий суднинг 30 йиллик фаолияти давомида мамлакатда ҳуқуқ устуворлигини таъминлаш, фуқароларнинг конституциявий кафолатларини мустаҳкамлаш ва суд ҳокимияти мустақиллигини ривожлантириш йўлидаги ҳиссасини алоҳида таъкидлади.
Шунингдек, 2023 йилда амалга оширилган конституциявий ислоҳотлар инсон ҳуқуқлари, суд мустақиллиги ва конституциявий назорат тизимини янада кучайтириш йўлида муҳим босқич бўлгани қайд этилди.
Шу билан бирга, Конституциявий суднинг парламент билан ўзаро ҳамкорлиги ҳам алоҳида таъкидлаб ўтилди. Суд ҳар йили суд амалиёти ва конституциявий қонунчилик ҳолати бўйича маълумотларни Олий Мажлис палаталарига ҳамда Президентга тақдим этади, парламент эса бу тавсияларни қонун ижодкорлиги жараёнида инобатга олади.
Конференция доирасида Осиё конституциявий судлари ва уларга тенг институтлар ассоциациясига раислик Таиланд Қироллиги Конституциявий судидан Ўзбекистон Республикасига топширилди. Буни халқаро ҳамжамият томонидан Ўзбекистонда амалга оширилаётган суд-ҳуқуқ ислоҳотларига берилган юксак эътироф сифатида баҳолаш мумкин.
Анжуманнинг ялпи сессияларида конституциявий ислоҳотлар, конституциявий шикоят институтининг ривожи, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда конституциявий судларнинг ўрни каби долзарб мавзулар муҳокама қилинди.

Состоялась международная конференция, посвященная 30-летию Конституционного суда
11-12 ноября текущего года в Ташкенте состоялась международная конференция на тему: «Конституционная реформа и актуальные вопросы развития института конституционного контроля», посвященная 30-летию со дня образования Конституционного суда Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие члены Сената Олий Мажлиса, депутаты Законодательной палаты, а также представители Конституционного суда Республики Узбекистан, Организации Объединенных Наций, ОБСЕ и конституционных судов зарубежных стран.
В конференции приняли участие и руководители конституционных судов Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Турции, Таиланда, Беларуси, России, Германии, Индонезии, представители международных организаций, научных кругов.
В своем выступлении Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева особо отметила вклад Конституционного суда в обеспечение верховенства права в стране, укрепление конституционных гарантий граждан и развитие независимости судебной власти на протяжении 30 лет его деятельности.
Также подчеркивалось, что конституционная реформа, проведенная в 2023 году, является важной вехой на пути к дальнейшему укреплению прав человека, судебной независимости и системы конституционного контроля.
Вместе с тем, особо было отмечено взаимодействие Конституционного суда с парламентом. Ежегодно палатам Олий Мажлиса и Президенту судом представляется информация о состоянии судебной практики и конституционного законодательства, а парламент принимает эти рекомендации во внимание в процессе законотворчества.
В рамках конференции председательство в Ассоциации азиатских конституционных судов и приравненных к ним институтов было передано Республике Узбекистан от Конституционного суда Королевства Таиланд, что можно расценивать как высокое признание международным сообществом проводимых в Узбекистане судебно-правовых реформ.
На пленарных сессиях конференции обсуждались такие актуальные темы, как конституционная реформа, развитие института конституционного обжалования, роль конституционных судов в защите прав человека.