БМТнинг бизнес ва инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича форумида Ўзбекистон тажрибаси тақдим этилди
Ўзбекистон делегацияси 2025 йил 24-26 ноябрь кунлари Женевада ўтказилган бизнес ва инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича 14-йиллик форумда иштирок этди. Тадбир БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси томонидан ташкил этилди.
Форумда халқаро ташкилотлар, давлат идоралари, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар, илмий ва экспертлар ҳамжамияти, шунингдек, ишбилармон доиралар ва нодавлат нотижорат ташкилотлари вакилларидан иборат 1200 дан ортиқ иштирокчи қатнашди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси "Сиёсий инқироз шароитида Марказий ва Шарқий Европа ҳамда Марказий Осиёда бизнес ва инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ютуқларни сақлаб қолиш" мавзусига бағишланган махсус ялпи сессияда иштирок этди.
Сессияда геосиёсий беқарорлик ва корпоратив масъулият механизмларининг ўзгариши шароитида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги долзарб муаммолар муҳокама қилинди.
Мунозараларда БМТнинг Бизнес ва инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича ишчи гуруҳи аъзоси Л.Якулевичене, БМТ Тараққиёт дастури эксперти Е.Уварова, Белград инсон ҳуқуқлари маркази ижрочи директори С.Тошкович, Греция Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий комиссияси раиси М.Гавунели ва бошқалар сўзга чиқди.
А.Саидов ўз нутқида иштирокчиларга инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш стандартларини ишбилармонлик муҳитига жорий этиш бўйича Ўзбекистоннинг миллий тажрибаси, шунингдек, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий стратегия доирасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар ҳақида маълумот берди. Бизнесда инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш маданиятини шакллантириш, давлат ва хусусий сектор ўртасидаги мулоқотни ривожлантириш, шунингдек, кадрлар тайёрлаш ва тадбиркорларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш масалалари бўйича эришилган ютуқларга алоҳида эътибор қаратилди.
Сессия иштирокчиларининг чиқишларида, замонавий таҳдидларни ҳисобга олган ҳолда, инсон ҳуқуқлари соҳасида эришилган ютуқларни сақлаб қолиш ва халқаро ҳамкорликни кенгайтириш зарурлиги алоҳида таъкидланди.

Опыт Узбекистана представлен на Форуме ООН по вопросам бизнеса и прав человека
Делегация Узбекистана приняла участие в 14-м ежегодном Форуме по вопросам бизнеса и прав человека, состоявшемся 24-26 ноября 2025 года в г. Женеве. Организатором мероприятия является Управление Верховного комиссара ООН по правам человека.
Форум собрал свыше 1200 участников, включая представителей международных организаций, государственных структур, национальных правозащитных институтов, научного и экспертного сообщества, а также деловых кругов и неправительственных организаций.
Делегация Узбекистана во главе с директором Национального центра по правам человека А. Саидовым приняла участие в работе специальной панельной сессии, посвящённой теме «Сохранение достижений в области бизнеса и прав человека в Центральной, Восточной Европе и Центральной Азии в условиях политического кризиса».
Сессия была посвящена обсуждению текущих вызовов в сфере прав человека в условиях геополитической нестабильности и трансформации механизмов корпоративной ответственности.
В дискуссии приняли участие член Рабочей группы ООН по вопросам бизнеса и прав человека Л. Якулевичене, эксперт ПРООН Е. Уварова, исполнительный директор Белградского центра по правам человека С. Тошкович, президент Национальной комиссии по правам человека Греции М. Гавунели и другие.
В своем выступлении А. Саидов представил участникам национальный опыт Узбекистана по интеграции правозащитных стандартов в деловую среду, а также реализуемых мерах в рамках национальной стратегии по правам человека. Особое внимание было уделено вопросам формирования культуры уважения прав человека в бизнесе, развитию диалога между государством и частным сектором, а также подготовке кадров и повышению правовой грамотности предпринимателей.
Выступления участников сессии подтвердили необходимость сохранения достигнутого прогресса в сфере прав человека и расширения международного сотрудничества с учётом современных вызовов.