4 декабрь куни Женевадаги Миллатлар саройида "Трансмиллий қатағонлар ва инсон ҳуқуқларини бузиш: глобал жавоблар ва ҳисобдорлик" мавзусидаги сессиялараро тадбир бўлиб ўтди. Тадбир БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси томонидан ташкил этилди.
Учрашув трансмиллий қатағон шаклларини ва уларнинг инсон ҳуқуқларини амалга оширишдаги оқибатларини чуқурроқ англашга, шунингдек, давлатларнинг самарали ҳимоя ва ҳисобдорлик механизмларини ишлаб чиқишга қаратилди. Сессиялараро йиғилишда давлатлар, халқаро ташкилотлар, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг махсус ваколатли вакиллари ва эксперт тузилмалари вакиллари иштирок этди.
Тадбирнинг очилишида Канаданинг БМТдаги Женевадаги доимий вакили Питер Макдугалл сўзга чиқди. Муҳокамаларда етакчи халқаро экспертлар, жумладан, Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссар Бошқармасининг Тематик ҳамкорлик бўйича директори Пегги Хикс, БМТнинг махсус маърузачилари Ирен Хан ва Назила Ганеа, шунингдек, Human Rights Watch, Article 19 халқаро инсон ҳуқуқлари ташкилотлари ҳамда Канада ва Германиянинг тегишли давлат органлари вакиллари қатнашди.
Тадбирда сўзга чиққан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзоси Акмал Саидов фикр ва сўз эркинлиги, уюшмалар эркинлиги ва шахс хавфсизлигига таҳдид солувчи трансмиллий қатағонлар амалиётига қарши халқаро консенсусни шакллантириш муҳимлигини таъкидлади. Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Конституцияси қоидалари асосида журналистлар ва ҳуқуқ ҳимоячиларини ҳимоя қилиш давлатлар, халқаро механизмлар ва фуқаролик жамияти ўртасида тизимли ҳамкорликни талаб этишига эътибор қаратилди.
Тадбир иштирокчилари трансмиллий қатағонлар тобора тизимли тус олаётганини, қурбонлар ва уларнинг оилалари орасида қўрқув ва ўз-ўзини цензура қилиш муҳитини яратаётганини қайд этдилар. Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссар Бошқармасининг таҳлилий материалларида кўрсатилганидек, самарали ҳимоя механизмларининг йўқлиги ва одил судловга эришиш имкониятининг чекланганлиги ҳуқуқбузарларнинг жазосиз қолишига олиб келмоқда. Шу муносабат билан трансмиллий қатағон ҳолатларининг олдини олиш, мониторинг қилиш ва уларга муносабат билдиришнинг миллий ва халқаро воситаларини такомиллаштириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Тадбир якунида иштирокчилар ушбу ҳодисага қарши курашда глобал саъй-ҳаракатларни кучайтириш ва БМТнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмлари доирасидаги ҳамкорликни фаоллаштириш зарурлигини таъкидладилар.

4 декабря 2025 года во Дворце Наций состоялось межсессионное мероприятие ООН на тему «Транснациональные репрессии и подрыв прав человека: глобальные ответы и подотчётность», организованное Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека УВКПЧ.
Встреча была направлена на углубление понимания форм транснациональных репрессий и их последствий для реализации прав человека, а также на выработку эффективных механизмов защиты и подотчётности государств.
Межсессионное заседание объединило представителей государств, международных организаций, специальных мандатариев и экспертных структур Совета ООН по правам человека.
На открытии мероприятия выступил Постоянный представитель Канады при ООН в Женеве Питер Макдугалл. В обсуждении приняли участие ведущие международные эксперты — в том числе Директор по тематическому взаимодействию УВКПЧ Пегги Хикс, Специальные докладчики ООН Ирен Хан и Назила Ганеа, а также представители международных правозащитных организаций Human Rights Watch, Article 19 и профильных государственных органов Канады и Германии.
Выступая на мероприятии, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, член Комитета ООН по правам человека Акмал Саидов подчеркнул важность формирования международного консенсуса против практики транснациональных репрессий, которая угрожает правам на свободу мнения и выражения, свободу ассоциации и безопасности личности. Отмечено, что защита журналистов, правозащитников требует системного взаимодействия между государствами, международными механизмами и гражданским обществом на основе положений Конституции Узбекистана в новой редакции.
Участники мероприятия подчеркнули, что транснациональные репрессии приобретают всё более системный характер, создавая климат страха и самоцензуры среди жертв и их семей. Как отмечено в аналитических материалах УВКПЧ, отсутствие эффективных механизмов защиты и доступа к правосудию способствует безнаказанности нарушителей. В этой связи обсуждались меры по совершенствованию национальных и международных инструментов предотвращения, мониторинга и реагирования на случаи транснациональных репрессий.
По итогам мероприятия участники подтвердили необходимость укрепления глобальных усилий в борьбе с этим явлением и активизации взаимодействия в рамках правозащитных механизмов ООН.