Ўзбекистон Женевада кўчирилган ва фуқаролиги бўлмаган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тажрибасини тақдим этади
15-17 декабрь кунлари Женева шаҳрида 2025 йилги Қочоқлар бўйича глобал форум тараққиёти шарҳи – юқори мансабдор шахсларнинг иккинчи учрашуви бўлиб ўтмоқда. Учрашувда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов бошчилигидаги мамлакатимиз делегацияси иштирок этмоқда.
Учрашув БМТнинг Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармаси томонидан Швейцария Конфедерацияси билан ҳамкорликда ташкил этилган.
Тадбир Қочоқлар ишлари бўйича глобал келишув мақсадларини амалга ошириш натижаларини сарҳисоб қилиш, 2019 ва 2023 йиллардаги Қочоқлар бўйича глобал форумларда давлатлар томонидан олинган мажбуриятларнинг бажарилишини баҳолаш, шунингдек, халқаро бирдамлик ва масъулиятни адолатли тақсимлаш механизмларини мустаҳкамлашга қаратилган.
Ўзбекистон делегацияси кўчирилган ва фуқаролиги бўлмаган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги миллий тажриба ва ютуқларни тақдим этади. Ўзбекистон халқаро стандартларга мувофиқ миллий ҳуқуқий базани изчил мустаҳкамлаб бормоқда, жумладан, янги таҳрирдаги Конституцияда чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари кафолатлари мустаҳкамланган.
#IBelong глобал кампанияси доирасида Янги Ўзбекистон фуқаросизлик даражасини камайтиришда сезиларли ютуқларга эришди – 85 минг нафардан ортиқ киши фуқароликка эга бўлди. Бугунги кунда мамлакат Марказий Осиё минтақасида фуқаросизликнинг олдини олиш ва бартараф этиш бўйича энг барқарор натижалардан бирини қўлга киритди.
Қўшни Афғонистондаги инсонпарварлик инқирози шароитида Ўзбекистон БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Термиз шаҳридаги минтақавий инсонпарварлик логистика марказини ишга туширишни қўллаб-қувватлаб, асосий ёрдам воситаларини Афғонистон ва унинг ташқарисига тезкор етказиб беришга кўмаклашди.
Форум доирасида қочоқлар ва уларни қабул қилувчи давлатларга кўрсатиладиган ёрдамни кенгайтириш масалаларини муҳокама қилиш, бу борадаги мажбуриятларнинг бажарилишини таҳлил этиш, шунингдек, Ўзбекистон ва бошқа давлатлар томонидан аҳолининг заиф қатламларини ҳимоя қилиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар тўғрисида маълумот алмашиш режалаштирилган. Халқаро ҳамкорлик доирасида шерикликни ривожлантириш ва илғор тажрибалар алмашишга алоҳида эътибор қаратилади.
Ўзбекистоннинг Глобал форумдаги иштироки мамлакатнинг халқаро мажбуриятларини бажаришга содиқлигини ва мажбурий кўчирилган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича барқарор ечимлар ишлаб чиқиш учун ҳисса қўшишга интилишини тасдиқлайди.

Узбекистан представит в Женеве опыт по защите прав перемещённых лиц и лиц без гражданства
15–17 декабря 2025 года в г. Женеве делегация Республики Узбекистан во главе с директором Национального центра по правам человека Акмалем Саидовым принимает участие во второй встрече высокопоставленных должностных лиц — Обзоре прогресса Глобального форума по беженцам 2025 года.
Встреча проходит в рамках Совещания, организованного Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) совместно с Швейцарской Конфедерацией.
Мероприятие направлено на подведение итогов реализации целей Глобального соглашения по делам беженцев, оценку выполнения государствами обязательств, взятых на Глобальных форумах по беженцам 2019 и 2023 годов, а также на укрепление международной солидарности и механизмов справедливого распределения ответственности.
Делегация Узбекистана представит национальный опыт и достижения в сфере защиты прав перемещённых лиц и лиц без гражданства. Узбекистан последовательно укрепляет национальную правовую базу в соответствии с международными стандартами, включая закрепление в новой редакции Конституции гарантий прав и свобод иностранным гражданам и лицам без гражданства.
В рамках глобальной кампании #IBelong Новый Узбекистан добился значительного прогресса в снижении уровня безгражданства — более 85 000 человек получили гражданство. Сегодня страна демонстрирует один из наиболее устойчивых результатов в регионе Центральной Азии в вопросах предотвращения и устранения безгражданства.
В контексте гуманитарного кризиса в соседнем Афганистане Узбекистан поддержал развёртывание регионального гуманитарного логистического хаба УВКБ ООН в городе Термез, содействуя быстрой доставке основных предметов помощи в Афганистан и за его пределы.
В рамках Форума планируется обсуждение вопросов расширения поддержки беженцев и стран-принимающих государств, анализ выполнения ранее взятых обязательств, а также обмен информацией о мерах, предпринимаемых Узбекистаном и другими государствами по защите уязвимых категорий населения. Особое внимание будет уделено развитию партнёрств и обмену передовыми практиками в контексте международного сотрудничества.
Участие Узбекистана в Глобальном форуме подтверждает приверженность страны выполнению международных обязательств и стремление вносить вклад в выработку устойчивых решений по защите прав вынужденно перемещённых лиц.