Женевада "Янги Ўзбекистон: Шавкат Мирзиёев йўли" китобининг тақдимоти бўлди
16 декабрь куни Женева шаҳридаги Миллатлар саройида "Янги Ўзбекистон: Шавкат Мирзиёев йўли" китобининг тақдимоти бўлиб ўтди.
Тадбирда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов, Ўзбекистон Республикасининг БМТнинг Женевадаги бўлинмаси ҳузуридаги доимий вакили Э.Тошматов, Женева Дипломатик доираси президенти Ф.Блюм, Diva International журнали бош муҳаррири Марит Фоссе, шунингдек, дипломатик ваколатхоналар, халқаро ташкилотлар, эксперт доиралари ва оммавий ахборот воситаларининг 50 дан ортиқ вакили иштирок этди.
Иштирокчилар Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар, давлат бошқаруви, инсон ҳуқуқларини таъминлаш, иқтисодиёт, таълим, гендер тенглик ва ташқи сиёсат соҳаларидаги ўзгаришлар ҳақида фикр алмашдилар.
Таниқли ўзбек сиёсатшуноси, сенатор, Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси раиси Қудратилла Рафиқов қаламига мансуб ушбу китобда Янги Ўзбекистонни барпо этишнинг асосий босқичлари ва Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан бошланган тизимли ўзгаришлар акс эттирилган. Нашр давлат бошқаруви, иқтисодиёт, ижтимоий сиёсат, гендер тенглик, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ислоҳотлар, шунингдек, Ўзбекистоннинг жаҳон сиёсатидаги ўрни бўйича таҳлилий қарашларни ўзида мужассам этган.
Тадбир давомида иштирокчилар китобнинг асосий ғояларини муҳокама қилдилар ва мамлакатда амалга оширилаётган ўзгаришлар суръати ҳақида фикр алмашдилар. Қонун устуворлигини мустаҳкамлаш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмларини такомиллаштириш, иқтисодий институтларни модернизация қилиш, аёллар ва ёшлар учун имкониятларни кенгайтириш, Ўзбекистоннинг минтақавий ва глобал дипломатиядаги ролини ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Сўзга чиққанлар китоб энг янги ислоҳотлар мантиғи ва давлат тараққиётининг стратегик йўналишини янада чуқур англаш имконини берувчи қимматли тадқиқот эканлигини таъкидладилар. Иштирокчиларнинг фикрича, тақдим этилган асар Ўзбекистонда рўй бераётган трансформация жараёнларини теран тушунишга интилаётган халқаро ҳамжамият учун муҳим манба ҳисобланади.
"Янги Ўзбекистон: Шавкат Мирзиёев йўли" китоби дипломатлар ва экспертлар томонидан давлатнинг сиёсий иродаси, ижтимоий талаблари ва модернизация суръатларини акс эттирувчи холис ва кенг қамровли асар сифатида юқори баҳоланди.
Женевадаги тадбир замонавий Ўзбекистон ҳақидаги билимларни тарғиб қилиш учун муҳим майдонга айланди ва мамлакатнинг халқаро ҳамкорлар билан очиқ ва конструктив мулоқотга интилишини яна бир бор намоён этди.

16 декабря 2025 года во Дворце Наций в г. Женеве состоялось презентация книги «Новый Узбекистан: путь Шавката Мирзиёева».
В мероприятии приняли участие директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, А. Саидов, Постоянный представитель Республики Узбекистан при Отделении ООН в Женеве Э. Тошматов, президент Дипломатического круга Женевы Ф. Блюм, главный редактор журнала Diva International Марит Фоссе, а также свыше 50 представителей дипломатических миссий, международных организаций, экспертных кругов и СМИ.
Участники обменялись мнениями о проводимых в Новом Узбекистане реформах, изменениях в области государственного управления, реализации прав человека, в сферах экономики, образования, гендерного равенства и внешней политики.
Книга, написанная известным политологом, сенатором и председателем Федерации профсоюзов Узбекистана Кудратиллой Рафиковым, отражает ключевые этапы становления Нового Узбекистана и системные преобразования, инициированные Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Издание объединяет аналитический взгляд на реформы в государственном управлении, экономике, социальной политике, гендерном равенстве, защите прав человека, а также на позиционирование Узбекистана в мировой политике.
В ходе мероприятия участники обсудили основные идеи книги и обменялись мнениями о динамике преобразований, происходящих в стране. Особое внимание было уделено вопросам укрепления верховенства закона, совершенствования механизмов защиты прав человека, модернизации экономических институтов, расширения возможностей для женщин и молодёжи, а также повышению роли Узбекистана в региональной и глобальной дипломатии.
Выступающие отметили, что книга представляет собой ценное исследование, позволяющее глубже понять логику новейших реформ и стратегическое направление развития государства. По мнению участников, представленный труд является важным источником для международного сообщества, стремящегося лучше понять происходящие в Узбекистане процессы трансформации.
Книга «Новый Узбекистан: путь Шавката Мирзиёева» была высоко оценена дипломатами и экспертами как объективный и всесторонний труд, отражающий политическую волю, социальные запросы и модернизационную динамику государства.
Мероприятие в Женеве стало значимой площадкой для продвижения знаний о современном Узбекистане и подчеркнуло стремление страны к открытому и конструктивному диалогу с международными партнёрами.