Ватан, халқимиз манфаати – эл, юртимизни бирлаштирган улуғ ғоя
Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонасида “Бутун эл-юртимизни бирлаштирадиган улуғ бир ғоя бор. У ҳам бўлса, Ватан манфаати, халқимиз манфаатидир” мавзусида маърифий мулоқот бўлиб ўтди.
Тадбир БМТнинг 1966 йил 16 декабрда қабул қилинган иккита асосий ҳужжати – Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пакт ҳамда Иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пактнинг 60 йиллигига, шунингдек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг 30 йиллигига бағишланди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзоси, академик Акмал Саидов учрашувни очар экан, даставвал, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 26 декабрдаги Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида илгари сурилган энг устувор мақсад ва вазифалар ҳамда янги ташаббусларнинг мазмун-моҳияти ва аҳамияти ҳақида сўзлади.
Кейинги тўққиз йилда жамиятимиз ва давлатимиз Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида катта тараққиёт йўлини босиб ўтди. Шу қисқа даврда халқимиз ва юртимиз тараққиёт пиллапоялари бўйлаб изчил юксалди.
Миллий иқтисодиёт қайта шаклланди, қонун устуворлиги таъминланмоқда. Ижтимоий, маърифий ва ҳуқуқий соҳалар муттасил ривожланмоқда. Асосийси, шиддатли ва қамровдор ислоҳотлар ҳаётимизнинг барча соҳаларида ўз самараларини бермоқда.
Мамлакатимизда камбағаллик даражаси 11 фоиздан 6,8 фоизга, ишсизлик даражаси эса 6,8 фоиздан 4,9 фоизга тушди. Ўзбекистон Глобал инновацион индексида 139 та давлат орасида 82-ўриндан 79-ўринни эгаллади. Ўзбекистон билан дипломатик муносабатлар ўрнатган давлатлар сони 144 тадан 164 тага етди.
Мурожаатномада 2026 йилда амалга ошириладиган энг муҳим 6 та устувор йўналишдан иборат истиқбол дастури тақдим этилди. Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан мамлакатимизда 2026 йил “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили”, деб эълон қилинди.
Жорий йил давлат бошқаруви, суд-ҳуқуқ тизими, иқтисодиёт тармоқлари, таълим, илм-фан, тиббиёт, маданият, спорт, экология тизимини – барча-барча соҳаларни ривожлантиришда туб бурилиш йили бўлади.
Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, “Бугунги кунда жамиятимизда турли хил фикр ва қарашлар бўлиши табиий. Бу – демократиянинг бирламчи талаби. Аммо миллати, тили ва динидан қатъи назар, бутун эл-юртимизни бирлаштирадиган улуғ бир ғоя бор. У ҳам бўлса, Ватан манфаати, халқимиз манфаатидир”.
Шунингдек, “Ўзбекистон – 2030” стратегияси қайта кўриб чиқилмоқда. Амалдаги Стратегияда 100 та, янгиланаётган лойиҳасида эса 451 та мақсад мужассам. Стратегиянинг янги таҳририда, жумладан, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг 2030 йилгача бўлган Миллий стратегиясини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш вазифаси кўзда тутилди.
Жорий йилда Ватанимиз мустақиллигининг шонли 35 йиллиги катта байрам қилинади. Шунингдек, Соҳибқирон Амир Темур, Алишер Навоий ҳазратларининг қутлуғ таваллуд айёмлари нишонланади.
Бу йил БМТнинг Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пакти ҳамда Иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пакти қабул қилинганига 60 йил тўлмоқда. Ушбу халқаро-ҳуқуқий ҳужжатларнинг бажарилишига асосий масъул орган – Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ташкил топганига эса 30 йил бўлади. Бундай муҳим миллий ва халқаро саналарнинг муносиб нишонланиши ҳам эл-юртимиз ҳаётида катта аҳамият касб этади.
Мулоқот якунида А.Саидов иштирокчиларнинг саволларига атрофлича жавоб қайтарди.
Учрашув Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси ва “Интеллектуал” клуби билан ҳамкорликда ташкил этилди.

Интересы Родины и народа – великая идея, объединяющая всю нашу страну
В Национальной библиотеке Узбекистана имени Алишера Навои состоялась просветительская встреча на тему «Есть одна великая идея, объединяющая всех нас. Это – интересы Родины и интересы нашего народа».
Мероприятие было приурочено к 60-летию двух ключевых документов, принятых ООН 16 декабря 1966 года, – Международного пакта о гражданских и политических правах и Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах, а также к 30-летию Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
Открывая встречу, директор центра, член Комитета ООН по правам человека, академик Акмаль Саидов акцентировал внимание на сути и значении приоритетных целей, задач и новых инициатив, обозначенных в Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису и народу Узбекистана от 26 декабря 2025 года.
Отмечалось, что за последние девять лет под руководством Президента Шавката Мирзиёева общество и государство прошли большой путь развития: была заново сформирована национальная экономика, обеспечивается верховенство закона, развиваются социальная, просветительская и правовая сферы. Главное – масштабные реформы приносят ощутимые результаты во всех областях жизни.
Уровень бедности в стране снизился с 11 до 6,8 процента, а безработицы – с 6,8 до 4,9 процента. В Глобальном инновационном индексе Узбекистан поднялся с 82-го на 79-е место среди 139 государств. Количество стран, с которым установлены дипломатические отношения, увеличилось со 144 до 164.
В послании представлена перспективная программа на текущий год из шести приоритетных направлений. По инициативе Президента Узбекистана 2026 год в стране объявлен Годом развития махалли и всего общества.
Как отметил глава государства, 2026 год станет переломным в развитии всех сфер, особенно государственного управления, судебно-правовой системы, экономики, образования, науки, медицины, культуры, спорта и экологии. Естественно, что в обществе могут существовать разные мнения и взгляды – это одно из базовых требований демократии, но есть одна великая идея, объединяющая наш 38-миллионный народ независимо от языка, национальности и религии. Это – интересы Родины и интересы нашего народа.
В настоящее время идет обновление Стратегии «Узбекистан-2030». В действующей редакции предусмотрено 100 целей, тогда как в обновленном проекте – уже 451. В частности, в новой редакции документа предусмотрены разработка и утверждение Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека до 2030 года.
В текущем году будет широко отмечаться 35-летие независимости нашей Родины. Также запланировано празднование дней рождения Сахибкирана Амира Темура и Алишера Навои.
Вместе с тем в этом году исполняется 60 лет со дня принятия Международного пакта о гражданских и политических правах, а также Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах ООН. Также отмечается 30-летие со дня создания основного органа, ответственного за реализацию этих международных правовых документов – Национального центра Республики Узбекистан по правам человека. Достойное празднование этих важных национальных и международных дат имеет большое значение для общественно-политической жизни страны.
В завершение встречи А. Саидов подробно ответил на вопросы участников.
Мероприятие было организовано Национальной библиотекой Узбекистана имени Алишера Навои совместно с клубом «Интеллектуал».