БМТ томонидан 2025–2029 йиллар Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг бешинчи босқичини амалга ошириш даври сифатида эълон қилинган. Ўзбекистонда Жаҳон таълим дастури доирасида инсон ҳуқуқлари маданиятини шакллантириш, таълим жараёнининг барча босқичларида инсон ҳуқуқлари бўйича ўқув курсларини жорий этиш юзасидан кенг қамровли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Вазирлар Маҳкамасининг 2026 йил 3 мартдаги қарори бу борада алоҳида аҳамият касб этади. Ушбу қарор билан Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги жаҳон таълим дастурининг бешинчи босқичини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” ҳамда Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги жаҳон таълим дастурининг бешинчи босқичини амалга ошириш бўйича Миллий комиссия таркиби тасдиқланди.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги жаҳон таълим дастурининг бешинчи босқичини амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар доирасида бир қатор вазирлик, идора ва ташкилотлар учун вазифалар белгиланди. Хусусан:
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигига – инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим билан боғлиқ муаммоли йўналишларга қаратилган мақсадли илмий-тадқиқот лойиҳалар танловини эълон қилиш;
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигига – педагог кадрлар учун “Атроф-муҳит ва иқлим ўзгариши бўйича ҳуқуқий билимлар” мавзусида тематик малака ошириш курслари ташкил этиш;
Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказга – “Болалар ва ёшлар учун инсон ҳуқуқлари таълими: гендер тенглик, иқлим ўзгариши ва рақамли инклюзия” миллий инновацион ташаббуслар танловини ўтказиш;
Ижтимоий ҳимоя миллий агентлигига – ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари бўйича семинар-тренинглар ўтказиш;
“Эл-юрт умиди” жамғармасига – инсон ҳуқуқларининг долзарб масалалари бўйича хорижий олий таълим ва илмий ташкилотларида малака оширишни ташкил этиш вазифалари юклатилган.
Маълумот учун: 2020–2024 йилларда бутун дунёда Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичи амалга оширилди. Хусусан, дунё тажрибасидан андоза олган ҳолда, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим тизимида амалга оширилаётган ишларни янада жадаллаштириш мақсадида Президентимизнинг 2023 йил 7 февралдаги қарори билан Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастури тасдиқланди.
Миллий таълим дастурида белгиланган ахборот бериш, маърифат ва ўқитиш тизимини босқичма-босқич кенгайтириш ҳамда такомиллаштириш, кадрлар тайёрлаш тизимини миллий қонунчилик ва халқаро стандартлар талаблари асосида янги босқичга олиб чиқиш бўйича давлат сиёсатини амалга оширишнинг устувор йўналишлари ва асосий вазифалари ижроси таъминланди. Ўзбекистон томонидан 2025 йилда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичи бажарилиши юзасидан миллий ҳисобот тақдим этилди.

ООН объявила период 2025–2029 годов этапом реализации пятого цикла Всемирной программы образования в области прав человека. В Узбекистане в рамках Всемирной программы образования реализуются комплексные меры по формированию культуры прав человека и внедрению курсов по правам человека на всех этапах образовательного процесса.
Особое значение в этом отношении имеет постановление Кабинета Министров от 3 марта 2026 года. Этим постановлением утверждены «Дорожная карта» по реализации пятого этапа Всемирной образовательной программы по правам человека в Республике Узбекистан и состав Национальной комиссии по её реализации.
В рамках мер по реализации пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека ряду министерств, ведомств и организаций были поручены соответствующие задачи. В частности:
- Министерству высшего образования, науки и инноваций – объявить конкурс целевых научно-исследовательских проектов, посвященных проблемным вопросам образования в области прав человека;
- Министерству дошкольного и школьного образования – организовать тематические курсы повышения квалификации для педагогических работников по теме «Правовые знания об окружающей среде и изменении климата»;
- Национальному центру по правам человека – провести национальный конкурс инновационных инициатив на тему «Правовое просвещение детей и молодежи: гендерное равенство, изменение климата и цифровая интеграция»;
- Национальному агентству по социальной защите – провести семинары и тренинги по правам инвалидов;
- Фонду «Эл-Юрт Умиди» – организовать стажировку в зарубежных высших учебных заведениях и научных учреждениях по актуальным вопросам прав человека.
Для информации: в 2020-2024 годах во всем мире был реализован четвертый этап Всемирной программы образования в области прав человека. В частности, с учетом мирового опыта и с целью дальнейшего ускорения работы, проводимой в системе образования в области прав человека, Указом Президента от 7 февраля 2023 года была утверждена Национальная программа образования в области прав человека Республики Узбекистан.
Было обеспечено исполнение, поэтапное расширение и совершенствование системы информирования, образования и обучения, предусмотренной Национальной программой образования. Выполнены приоритетные направления и ключевые задачи по реализации государственной политики по выводу системы подготовки кадров на новый уровень в соответствии с национальным законодательством и международными стандартами. Узбекистан в 2025 году представил национальный доклад о реализации четвертого этапа Всемирной программы ООН по образованию в области прав человека.