"Иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқларни бюджетлаштиришга инсон ҳуқуқларига асосланган ёндашув ва соғлом атроф-муҳитга бўлган ҳуқуқлар"
6 апрель куни Тошкент шаҳрида шу мавзуда уч кунлик семинар бошланди. Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлими билан ҳамкорликда Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги иштирокида ташкил этилди.
Анжуманда Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, Адлия вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги, Экология ва иқлим ўзгариши миллий қўмитаси, Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси каби 20 дан ортиқ вазирлик ва идора вакиллари иштирок этмоқда.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов семинарни очар экан, ҳозирги шароитда бюджет сиёсати инсон ҳуқуқларини амалга оширишнинг асосий воситаларидан бири бўлиб хизмат қилаётганини таъкидлади. Академик А. Саидов қайд этганидек, айнан бюджет орқали давлат сиёсатида инсон ҳуқуқлари устуворлигининг реал даражаси намоён бўлади ва ушбу ҳуқуқларнинг амалий ижроси таъминланади.
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазири ўринбосари Гулнора Раҳимова мамлакатимизда давлат молиясини бошқариш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар бюджет харажатларининг самарадорлиги ва манзиллилигини оширишга қаратилганини таъкидлади.
Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг "Ташаббусли бюджет" (Open Budget) ташаббуси фуқароларнинг бюджет маблағларини тақсимлаш жараёнидаги иштирокини кенгайтириш, давлат молиясининг шаффофлиги ва ҳисобдорлигини ошириш, шунингдек, ижтимоий-иқтисодий ривожланишнинг устувор йўналишларини шакллантиришда аҳоли эҳтиёжларини янада тўлиқ ҳисобга олишни таъминлашнинг самарали механизмига айлангани алоҳида эътироф этилди.
Тадбирда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси мутахассиси Игорь Гришко эксперт сифатида иштирок этар экан, инсон ҳуқуқлари нуқтаи назаридан бюджет сиёсатини таҳлил қилишнинг замонавий методологияларини тақдим этди. Унинг таъкидлашича, "инсон ҳуқуқларига асосланган бюджет давлатларга ўз қарорларининг тенгсизлик даражасига ва фуқароларнинг асосий хизматлардан фойдаланиш имкониятига таъсирини аниқроқ баҳолаш имконини беради, шунингдек, бюджет жараёнининг шаффофлиги ва ҳисобдорлигини оширади".
Семинар дастури иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар соҳасидаги халқаро стандартлар, уларни мониторинг қилиш механизмлари, бюджет цикли ва жамоатчилик иштироки, шунингдек, инсон ҳуқуқлари нуқтаи назаридан бюджет харажатлари ва даромадларини таҳлил қилишнинг амалий воситаларини ўз ичига олган кенг кўламли масалаларни қамрайди.
Тадбир якунида Ўзбекистон Республикасининг бюджет ва ижтимоий-иқтисодий сиёсатида инсон ҳуқуқлари интеграциясини янада мустаҳкамлашга қаратилган амалий тавсиялар ишлаб чиқиш режалаштирилган.

Внедрение подхода, основанного на правах человека, в бюджетную политику
В Ташкенте начал работу трёхдневный семинар на тему: «Подход, основанный на правах человека, к бюджетированию экономических, социальных и культурных прав и права на здоровую окружающую среду», организованный Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Региональным отделением Управления Верховного комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии при участии Министерства экономики и финансов Республики Узбекистан.
В мероприятии принимают участие представители свыше 20 министерств и ведомств, включая Министерство экономики и финансов, Министерство юстиции, Министерство здравоохранения, Министерство дошкольного и школьного образования, Национальное агентство социальной защиты, Национальный комитет по экологии и изменению климата, а также Правоохранительную академию.
Открывая семинар, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов подчеркнул, что в современных условиях бюджетная политика выступает одним из ключевых инструментов реализации прав человека.
По его словам, «именно через бюджет проявляется реальная степень приоритетности прав человека в государственной политике и обеспечивается их практическая реализация».
Заместитель министра экономики и финансов Республики Узбекистан Гулнора Рахимова отметила, что проводимые в стране реформы в сфере управления государственными финансами направлены на повышение эффективности и адресности бюджетных расходов.
В этом контексте особо подчеркнута значимость инициативы Президента Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев — «Инициативный бюджет» (Open Budget), которая стала действенным механизмом расширения участия граждан в процессе распределения бюджетных средств, повышения прозрачности и подотчётности государственных финансов, а также обеспечения более полного учета потребностей населения при формировании приоритетов социально-экономического развития.
Экспертную поддержку мероприятию оказывает специалист Управления Верховного комиссара ООН по правам человека Игорь Гришко, который представил современные методологии анализа бюджетной политики с точки зрения прав человека. Он подчеркнул, что «бюджет, основанный на правах человека, позволяет государствам более точно оценивать влияние своих решений на уровень неравенства и доступ граждан к основным услугам, а также повышает прозрачность и подотчётность бюджетного процесса».
Программа семинара охватывает широкий круг вопросов, включая международные стандарты в области экономических, социальных и культурных прав, механизмы их мониторинга, бюджетный цикл и участие общественности, а также практические инструменты анализа бюджетных расходов и доходов с позиции прав человека.
По итогам семинара планируется выработка практических рекомендаций, направленных на дальнейшее укрепление интеграции прав человека в бюджетную и социально-экономическую политику Республики Узбекистан.