Ўзбекистон МДҲ ҳудудидаги ҳуқуқий мулоқотда иштирок этади
13 май куни Минск шаҳрида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигининг 35 йиллигига бағишланган халқаро ҳуқуқий форум бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон номидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов видеомурожаат билан сўзга чиқди.
Тадбирда Ҳамдўстликка аъзо давлатларнинг давлат органлари, халқаро ва минтақавий ташкилотлар, илмий ва эксперт доиралари вакиллари иштирок этди.
А. Саидов ўз нутқида МДҲ давлатлари ўртасида ўзаро англашув, ишонч ва ҳамкорликни мустаҳкамлашнинг муҳим механизми сифатида халқаро ҳуқуқий мулоқотнинг алоҳида аҳамиятини таъкидлади. Ҳамдўстлик ҳудудида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантириш долзарб эканини қайд этди.
Тадбир иштирокчилари халқаро ҳуқуқнинг барқарор ривожланишни таъминлаш, тинчлик ва хавфсизликни сақлаш, шунингдек, инсон ҳуқуқлари, қонун устуворлиги ва адолатнинг умумэътироф этилган тамойилларини илгари суришдаги ўрнига эътибор қаратдилар. Миллий ҳуқуқий тизимларни такомиллаштириш, ҳуқуқий маърифатни ёйиш ҳамда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш механизмларини институтционал жиҳатдан мустаҳкамлаш борасида тажриба алмашиш ва саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш муҳимлиги алоҳида таъкидланди.
Форум МДҲ доирасида кўп томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш билан боғлиқ долзарб ҳуқуқий масалаларни муҳокама қилиш, шунингдек, ҳуқуқ ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳаларидаги замонавий муаммоларни ҳал этиш бўйича умумий ёндашувларни ишлаб чиқиш учун муҳим майдон бўлди.

Узбекистан участвует на правовом диалоге на пространстве СНГ
В городе Минске 13 мая состоялся международно-правовой форум Содружества Независимых Государств, приуроченный к 35-летию СНГ. От Узбекистана на нём выступил с видеообращением директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов.
В мероприятии приняли участие представители государственных органов, международных и региональных организаций, научного и экспертного сообщества государств-участников Содружества.
А. Саидов в своём выступлении подчеркнул особую значимость международно-правового диалога как важного механизма укрепления взаимопонимания, доверия и сотрудничества между государствами СНГ, а также отметил актуальность дальнейшего развития правозащитного взаимодействия на пространстве Содружества.
Участники мероприятия обратили внимание на роль международного права в обеспечении устойчивого развития, поддержании мира и безопасности, а также в продвижении универсальных принципов прав человека, верховенства закона и справедливости. Отдельно была отмечена важность обмена опытом и координации усилий в сфере совершенствования национальных правовых систем, правового просвещения и институционального укрепления механизмов защиты прав и свобод человека.
Проведение форума стало значимой площадкой для обсуждения актуальных правовых вопросов, связанных с дальнейшим развитием многостороннего сотрудничества в рамках СНГ, а также для выработки общих подходов к решению современных вызовов в правовой и правозащитной сферах.