Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги шерикликни ривожлантириш йўлида
Ўзбекистон ва Туркманистон инсон ҳуқуқлари соҳасидаги шерикликни чуқурлаштиришга интилмоқда. Буни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида Туркманистон делегацияси билан бўлиб ўтган учрашув яна бир бор тасдиқлади.
Миллий марказ директори, академик Акмал Саидов жорий йилнинг 14 май куни Туркманистон Давлат, ҳуқуқ ва демократия институтининг Демократик масалалар ва халқаро муносабатлар бўлими катта илмий ходими Довлет Аманмирадов ҳамда Туркманистон Омбудсмани девонининг Хусусий секторда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалалари бўлими бош маслаҳатчиси Алланур Кадировдан иборат делегация аъзолари билан икки томонлама учрашув ўтказди.
Туркманистон Республикаси делегацияси Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган инсон ҳуқуқларини ривожлантиришга бағишланган “Хитой – Марказий Осиё – 2026” форумида иштирок этиш учун Ўзбекистонга ташриф буюрди.
Суҳбат аввалида А. Саидов Туркманистон делегациясини самимий қутлаб, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги икки томонлама ҳамкорлик изчил мустаҳкамланиб бораётганидан мамнун эканини билдирди. Ўзбекистон билан Туркманистон умумий тарих, маданият ва маънавий қадриятлар бирлаштириб турган қардош давлатлар экани алоҳида таъкидланди. Бу мустаҳкам қардошлик ришталари икки мамлакат ўртасидаги стратегик шерикликни ривожлантириш учун ишончли замин бўлиб хизмат қилади.
Д. Аманмирадов Туркманистон делегацияси номидан илиқ кутиб олингани ва Форум юқори даражада ташкил этилгани учун самимий миннатдорлик билдирди. Унинг таъкидлашича, инсон ҳуқуқларини ривожлантиришга бағишланган “Хитой – Марказий Осиё – 2026” форуми минтақада инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва рўёбга чиқариш борасидаги долзарб масалаларни муҳокама қилиш учун муҳим ва зарур майдондир.
Ўз навбатида, А. Қодиров инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида тажриба ва илғор амалиётлар алмашиш учун бу каби форумларнинг аҳамиятини алоҳида қайд этди. Икки давлатнинг ваколатли муассасалари ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш зарурлигини таъкидлади.
Учрашув давомида томонлар инсон ҳуқуқлари соҳасидаги икки томонлама ва минтақавий ҳамкорликни янада ривожлантиришга оид кенг кўламли масалалар юзасидан фикр алмашдилар. Ўзаро ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган бир қатор амалий таклифлар кўриб чиқилди. Хусусан, А. Саидов бўлиб ўтган мулоқот натижаларини янада кенгроқ ёйиш мақсадида учрашув иштирокчиларининг маърузаларини Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази журналида икки тилда нашр этишни таклиф қилди.
Учрашув Ўзбекистон ва Туркманистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги шерикликни чуқурлаштиришга ўзаро интилишини тасдиқлади ҳамда томонлар Марказий Осиёда самарали минтақавий ҳамкорлик механизмини шакллантиришдан бирдек манфаатдор эканини кўрсатди.

Развитие партнерства в сфере прав человека между Узбекистаном и Туркменистаном
Узбекистан и Туркменистан стремятся к углублению партнёрства в сфере прав человека. Это еще раз подтвердила встреча с туркменской делегацией в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека.
Директор Национального центра академик Акмал Саидов 14 мая провёл двустороннюю встречу с членами делегации, в состав которой вошли Довлет Аманмырадов, старший научный сотрудник отдела демократических вопросов и международных отношений Института государства, права и демократии Туркменистана и Алланур Кадыров, главный консультант отдела по вопросам защиты прав человека в частном секторе Аппарата Омбудсмена Туркменистана.
Делегация Республики Туркменистан находилась с визитом в Узбекистане в рамках участия в форуме «Китай - Центральная Азия - 2026» по развитию прав человека, который состоялся в Ташкенте.
В начале беседы Акмал Саидов тепло поприветствовал туркменскую делегацию и выразил удовлетворение последовательным укреплением двустороннего сотрудничества в области прав человека. Особо было подчёркнуто, что Туркменистан и Узбекистан являются братскими государствами, объединёнными общей историей, культурой и духовными ценностями. Эти прочные узы братства служат надёжной основой для развития стратегического партнёрства между двумя странами.
От имени туркменской делегации Довлет Аманмырадов выразил искреннюю благодарность за тёплый приём и высокий уровень организации форума. Он подчеркнул, что форум «Китай - Центральная Азия - 2026» по развитию прав человека представляет собой важную и востребованную площадку для обсуждения актуальных вопросов в сфере обеспечения и реализации прав человека в регионе.
Алланур Кадыров особо отметил значимость подобных форумов для обмена опытом и лучшими практиками в области защиты прав человека, а также подчеркнул необходимость дальнейшего укрепления сотрудничества между уполномоченными институтами двух государств.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по широкому кругу вопросов, касающихся дальнейшего развития двустороннего и регионального сотрудничества в области прав человека. Был рассмотрен ряд практических предложений, направленных на расширение взаимодействия. В частности,
Акмал Саидов предложил опубликовать выступления участников встречи на двух языках в журнале Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, что позволит более широко распространить результаты состоявшегося диалога.
Встреча подтвердила взаимное стремление Узбекистана и Туркменистана к углублению партнёрства в сфере прав человека и продемонстрировала общую заинтересованность в формировании эффективного регионального механизма сотрудничества в Центральной Азии.