Миллий марказда Тожикистон делегацияси вакиллари билан учрашув бўлди
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов Тожикистон Республикаси Президенти Ижро аппарати Инсон ҳуқуқлари кафолатларини таъминлаш бошқармаси бош мутахассиси Парвиз Олимзода бошчилигидаги Тожикистон делегацияси билан учрашди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги тарихан таркиб топган яқинлик ва стратегик шерикликка таяниб, инсон ҳуқуқларини таъминлаш, ижтимоий соҳа ва миграция масалаларида икки томонлама ҳамда минтақавий ҳамкорликни чуқурлаштириш масалалари кўриб чиқилди. Шунингдек, қўшма форумлар, тренинглар ва тажриба алмашиш орқали Марказий Осиёда инсон ҳуқуқлари соҳасида ягона ҳамкорлик майдонини шакллантириш юзасидан фикр алмашилди.
Учрашув 14 май куни Тожикистон делегациясининг Тошкент шаҳрида ўтказилган “Хитой – Марказий Осиё – 2026” инсон ҳуқуқларини ривожлантириш форумидаги иштироки доирасида ташкил этилди.
Учрашувда, шунингдек, Тожикистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар марказининг Ижтимоий муаммоларни таҳлил қилиш ва прогнозлаштириш, миграция ва жамоатчилик фикрини ўрганиш бошқармаси бошлиғи К. Холматиён, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Давлат ва ҳуқуқ институти директори М. Турғунов, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари Д. Муратова ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази кичик илмий ходими С. Жамшидова иштирок этди.
Учрашув давомида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А. Саидов Тожикистон Республикасида инсон ҳуқуқларини мустаҳкамлаш соҳасидаги изчил ислоҳотлар натижаларини алоҳида таъкидлади. Тожикистон ва Ўзбекистон нафақат қўшни, балки ягона маданият ва тарих ришталари билан боғланган қардош халқлар эканини қайд этди. Асрлар давомида муштарак тарих, тил ва маданият заминида шаклланган дўстона муносабатлар бугунги кунда икки давлат ўртасидаги стратегик шерикликнинг мустаҳкам пойдевори бўлиб хизмат қилмоқда.
Шунингдек, 2023 йилда Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг янги таҳрири қабул қилиниши натижасида инсон ҳуқуқларига оид нормалар сони уч бараварга ортгани қайд этилди. Учрашув давомида А. Саидов инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим масалаларига бағишланган минтақавий маърузани ҳамкорликда тайёрлашни ҳамда ушбу йўналишдаги ўзаро тажриба алмашинувини фаоллаштиришни таклиф қилди.
Томонлар Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги ҳамкорлик, жумладан, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги алоқалар изчил ривожланиб бораётганини таъкидладилар. Давлат раҳбарлари даражасидаги доимий ва самарали мулоқот бу борада томонларга юксак намуна бўлаётгани эътироф этилди.
Тожикистон Республикаси Президентининг Ижро аппарати Инсон ҳуқуқлари кафолатлари бошқармаси бош мутахассиси П. Олимзода инсон ҳуқуқлари соҳасидаги икки томонлама ҳамкорликни изчил ривожлантиришга қаратилган конструктив мулоқот ва саъй-ҳаракатлар учун миннатдорлик билдирди. У “Хитой – Марказий Осиё – 2026” инсон ҳуқуқларини ривожлантириш форумининг барча мавзулари Тожикистон учун муҳим, долзарб ва катта аҳамиятга эга эканини алоҳида таъкидлади.
Тожикистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар марказининг Ижтимоий муаммоларни таҳлил қилиш ва прогнозлаштириш, миграция ҳамда жамоатчилик фикрини ўрганиш бошқармаси бошлиғи К. Холматиён Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасида ижтимоий соҳа ва миграция масалаларида илмий-амалий ҳамкорликни кенгайтириш зарурлигини қайд этди.
Учрашув давомида инсон ҳуқуқларини ривожлантириш соҳасида икки томонлама ва минтақавий ҳамкорликни янада чуқурлаштириш масалалари ҳам кенг муҳокама қилинди.
Шу билан бирга, минтақавий даражада инсон ҳуқуқларини мустаҳкамлаш бўйича икки томонлама форум ва тренингларни ташкил этишни давом эттириш, шунингдек, Тожикистон вакилларининг бўлажак бешинчи Самарқанд форумида иштирок этиши имкониятлари хусусида ҳам сўз юритилди. Мазкур инсон ҳуқуқлари бўйича форум 2026 йил сентябрь ойида ўтказилиши режалаштирилган.
Учрашув конструктив руҳда ўтди ҳамда Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги шерикликнинг стратегик хусусиятини, шунингдек, Марказий Осиёда инсон ҳуқуқлари соҳасида ягона минтақавий ҳамкорлик маконини шакллантиришга бўлган умумий интилишни тасдиқлади.

О встрече с представителями делегации Республики Таджикистан
Состоялась встреча директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидова с делегацией Таджикистана во главе с Главным специалистом Управления по гарантиям прав человека Исполнительного аппарата Президента Республики Таджикистан П. Олимзода.
Цель встречи — опираясь на исторически сложившуюся близость и стратегическое партнёрство между Узбекистаном и Таджикистаном, углубить двустороннее и региональное сотрудничество в сфере обеспечения прав человека, в социальной области и по вопросам миграции, а также сформировать единое пространство взаимодействия в области прав человека в Центральной Азии посредством организации совместных форумов, тренингов и обмена опытом.
Встреча состоялась 14 мая в рамках участия делегации Таджикистана в форуме «Китай - Центральная Азия - 2026» по развитию прав человека, проведенного в Ташкенте.
Во встрече также приняли участие начальник Управления анализа и прогнозирования социальных проблем, миграции и изучения общественного мнения Центра стратегических исследований при Президенте Республики Таджикистан К. Холматиён, директор Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан М. Тургунов, заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Д. Муратова, а также младший специалист Национального центра Республики Узбекистан по правам человека С. Жамшидова.
В ходе встречи директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидов отметил результаты последовательных реформ в области укрепления прав человека в Республике Таджикистан.
Он подчеркнул, что Таджикистан и Узбекистан являются не просто соседними, но и братскими народами, связанными единой культурой и историей. Дружеские отношения, сложившиеся на протяжении веков на основе общей истории, языка и культуры, служат сегодня прочным фундаментом стратегического партнёрства между двумя государствами.
Также было отмечено, что в результате принятия Конституции Республики Узбекистан в новой редакции в 2023 году количество норм, затрагивающих права человека, увеличилось троекратно. В ходе встречи А. Саидовым было предложено совместными усилиями подготовить региональный доклад по вопросам образования в области прав человека, а также активизировать взаимный обмен опытом в данном направлении.
Сторонами было подчеркнуто, что сотрудничество между Узбекистаном и Таджикистаном, в том числе в области прав человека, развивается последовательно, а постоянный и эффективный диалог на уровне глав государств признан образцовым.
Главный специалист Управления по гарантиям прав человека Исполнительного аппарата Президента Республики Таджикистан П. Олимзода выразил благодарность за конструктивный диалог и усилия для последовательного развития двустороннего сотрудничества в области прав человека. Он подчеркнул, что все темы Форума по развитию прав человека «Китай - Центральная Азия - 2026» являются важными, актуальными и представляют большое значение для Таджикистана.
Начальник Управления анализа и прогнозирования социальных проблем, миграции и изучения общественного мнения Центра стратегических исследований при Президенте Республики Таджикистан К. Холматиён отметила необходимость расширения научного и практического сотрудничества между Узбекистаном и Таджикистаном в социальной сфере и в вопросах миграции.
В ходе встречи также были широко обсуждены вопросы дальнейшего углубления двустороннего и регионального сотрудничества в сфере развития прав человека.
Вместе с тем, были затронуты вопросы о продолжении организации двусторонних форумов и тренингов по укреплению прав человека на региональном уровне, а также о возможности участия представителей Республики Таджикистан в предстоящем Пятом Самаркандском форуме по
правам человека, который запланирован к проведению в сентябре 2026 года.
Встреча прошла в конструктивном духе и подтвердила стратегический характер партнёрства между Узбекистаном и Таджикистаном и общее стремление к формированию единого регионального пространства сотрудничества в области прав человека в Центральной Азии.