11–12 июнь кунлари Пекин шаҳрида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги глобал бошқарув – 2026 форуми (2026 Форум on Global Human Rights Governance) бўлиб ўтди. Тадбир “Ҳамжиҳатликдаги тараққиёт, умумий инсон ҳуқуқлари: Ривожланиш ҳуқуқи тўғрисидаги декларация қабул қилинганининг 40 йиллиги ва инсон ҳуқуқлари соҳасидаги глобал бошқарувнинг янги истиқболи” мавзусига бағишланди.
Форум ишида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг ўринбосари Дилноза Муратова иштирок этди.
Форум инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш халқаро тизимини ривожлантиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қилиш учун энг йирик халқаро майдонлардан бирига айланди. Унинг ишида дунёнинг 100 дан ортиқ мамлакатидан давлат органлари, илмий-эксперт ҳамжамияти ва инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар вакиллари, шунингдек, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ва бошқа халқаро ташкилотлар вакиллари – жами 400 дан зиёд иштирокчи қатнашди.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги глобал бошқарув форуми Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгашининг Матбуот идораси ва ХХР Ташқи ишлар вазирлиги, Инсон ҳуқуқларини ўрганиш бўйича Хитой жамияти ҳамда Хитойнинг Инсон ҳуқуқларини ривожлантириш жамғармаси томонидан ташкил этилди.
Д. Муратова ялпи мажлисда сўзга чиқар экан, Ривожланиш ҳуқуқи тўғрисидаги декларация қабул қилинганидан қирқ йил ўтиб, давлатлар ва халқларнинг ушбу ҳуқуқни амалга ошириш учун зарур бўлган имкониятлардан тенг фойдаланишини таъминлаш халқаро ҳамжамиятнинг асосий вазифасига айланиб бораётганини қайд этди.
Ўзбекистонда ижтимоий давлат тамойилларига асосланган ислоҳотларга, инсон капиталини ривожлантиришга, таълим олиш имкониятларини кенгайтиришга ва аҳолини ижтимоий ҳимоя қилишга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди. Қайд этилганидек, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясига мувофиқ, мамлакатда инсонга, таълим ва билимга сармоя киритиш барқарор ривожланиш ҳамда фуқаролар ҳаёти сифатини оширишнинг энг муҳим шарти сифатида қаралмоқда.
Миллий марказ вакили томонидан, шунингдек, Ўзбекистоннинг ижтимоий давлат тамойилларини амалга ошириш, инсон капиталини ривожлантириш, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимни илгари суриш ва барқарор ривожланиш учун имкониятларни мустаҳкамлаш борасидаги тажрибаси тақдим этилди.
Д. Муратова форум иштирокчиларини жорий йилнинг сентябрь ойида бўлиб ўтадиган Инсон ҳуқуқлари бўйича бешинчи Самарқанд форумида иштирок этишга таклиф қилди.
БМТ Ривожланиш ҳуқуқи тўғрисидаги декларацияси қабул қилинганининг 40 йиллигига бағишланган ушбу форумда асосий эътибор рақамли трансформация, иқлим ўзгариши ва глобал ижтимоий-иқтисодий муаммолар шароитида ривожланиш ҳуқуқини таъминлашга доир замонавий ёндашувларни ишлаб чиқишга қаратилди.
Форум иштирокчилари томонидан Хитойнинг мамлакатни модернизация қилиш жараёнида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги сезиларли ютуқлари қайд этилди. Инсон ҳуқуқларини илгари суриш ва инсониятнинг ягона тақдири ҳамжамиятини шакллантириш учун халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш муҳим экани таъкидланди.
Форум доирасида Хитойнинг 2026–2030 йилларга мўлжалланган Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий ҳаракатлар режаси ҳам тақдим этилди. Ушбу ҳужжатда келгуси беш йил учун мазкур соҳадаги давлат сиёсатининг асосий йўналишлари белгилаб берилган.
Дастур доирасида Форум ўз ишини бешта мавзули шўъбаларда давом эттирди. Бунда глобал бошқарув ва инсон ҳуқуқлари, сунъий интеллект даврида ривожланиш ҳуқуқини рўёбга чиқариш, модернизация ва инсоннинг ҳар томонлама камол топиши ҳамда халқаро инсон ҳуқуқлари кун тартибидаги бошқа долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Форум якунида замонавий технологиялар, иқлим ва ижтимоий-иқтисодий соҳалар билан боғлиқ турли таҳдидлар шароитида халқаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш зарурлигига яна бир бор эътибор қаратилди. Иштирокчилар ривожланиш ҳуқуқини илгари суриш ҳамда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги глобал бошқарув тизимини такомиллаштириш муҳимлигини тасдиқладилар.

11–12 июня 2026 года в Пекине состоялся Форум по глобальному управлению в области прав человека (2026 Forum on Global Human Rights Governance), участниками которого стали представители более 100 стран мира.
В работе форума приняла участие заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Дилноза Муратова.
Форум стал одной из крупнейших международных площадок для обсуждения актуальных вопросов развития международной системы защиты прав человека. Он был посвящен теме «Совместное развитие, общие права человека: 40-летие принятия Декларации о праве на развитие и новое видение глобального управления в области прав человека».
Участниками форума стали более 400 представителей государственных органов, международных организаций, научно-экспертного сообщества и национальных правозащитных институтов, а также представители ООН.
Организаторами форума выступили Пресс-канцелярия Государственного совета Китайской Народной Республики и Министерство иностранных дел КНР, Китайское общество по изучению прав человека и Китайский фонд развития прав человека.
Выступая на пленарной сессии Дилноза Муратова отметила, что спустя сорок лет после принятия Декларации о праве на развитие, ключевой задачей международного сообщества становится обеспечение равного доступа государств и народов к возможностям, необходимым для реализации этого права.
Особое внимание в выступлении было уделено проводимым в Узбекистане реформам, основанным на принципах социального государства, по развитию человеческого капитала, расширению доступа к образованию и социальной защите населения. Было отмечено, что в соответствии со Стратегией «Узбекистан – 2030», инвестиции в человека, образование и знания рассматриваются как важнейшее условие устойчивого развития и повышения качества жизни граждан.
В ходе выступления также был представлен опыт Узбекистана по реализации принципов социального государства, развитию человеческого капитала, продвижению образования в области прав человека и укреплению возможностей для устойчивого развития.
Д. Муратова пригласила участников форума принять участие в Пятом Самаркандском форуме по правам человека, который состоится в сентябре текущего года.
Форум по глобальному управлению в области прав человека был направлен на выработку современных подходов к обеспечению права на развитие в условиях цифровой трансформации, климатических изменений и глобальных социально-экономических вызовов.
Участники отметили значительный прогресс Китая в сфере защиты прав человека в процессе модернизации страны, а также подчеркнули важность укрепления международного сотрудничества для продвижения прав человека и формирования сообщества единой судьбы человечества.
В рамках форума был также представлен Национальный план действий Китая в области прав человека на 2026–2030 годы, определяющий основные направления государственной политики в данной сфере на предстоящие пять лет.
Программа форума включала пять тематических секций, посвященных вопросам глобального управления и прав человека, реализации права на развитие в эпоху искусственного интеллекта, модернизации и всестороннему развитию человека, а также другим актуальным вопросам международной правозащитной повестки.
По итогам форума его участники подтвердили важность дальнейшего укрепления международного сотрудничества, продвижения права на развитие и совершенствования глобальной системы управления в области прав человека в условиях современных технологических, климатических и социально-экономических вызовов.