Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва ҳуқуқий нашрлар билан ҳамкорлик истиқболлари
15 июль куни пойтахтимиздаги Инсон  ҳуқуқлари уйида шу мавзуда маърифий-ҳуқуқий тадбир бўлиб ўтди. Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан “Ҳаёт ва қонун” журнали таҳририяти билан ҳамкорликда ташкил этилган анжуман Ўзбекистон давлат мустақиллигининг 35 йиллиги ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг 30 йиллигига бағишланди.
Миллий марказ директори академик Акмал Саидов тадбирни очар экан, Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан 2026 йил 1 апрелда қабул қилинган “Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг 35 йиллигини кенг нишонлашга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида”ги қарорнинг мазмун-моҳияти ва аҳамияти ҳақида тўхталди.  Ушбу ҳужжат билан “Ягона Ватан, ягона халқ бўлиб, янги ҳаёт ва келажак яратамиз!” деган бош ғояни ўзида мужассам этган концепция ва дастур тасдиқлангани ҳамда шу асосда мамлакатимиз бўйлаб турли тадбирлар ўтказилаётгани қайд этилди.
Қарорда таъкидланганидек, “Мамлакатимизнинг миллий суверенитети ва давлат мустақиллиги ғояларининг сиёсий-ҳуқуқий кафолатларини ўзида мужассам этган янги таҳрирдаги Конституциямиз ҳамда “Ўзбекистон – 2030” стратегияси асосидаги тараққиёт йўлимиз инсон қадр-қимматини юксалтириш, кўп миллатли жамиятимизда дўстлик ва ҳамжиҳатлик муҳитини мустаҳкамлаш, миллий урф-одат ва анъаналарни асраб-авайлаш, юртимизда тинчлик ва барқарорликни таъминлаш, унинг мудофаа қобилиятини кучайтириш, минтақада яхши қўшничиликни ривожлантириш ҳамда Ватанимизнинг халқаро обрў-эътиборини оширишда мустаҳкам таянч бўлиб келмоқда”.
Ўзбекистон давлат мустақиллигининг 35 йиллиги миллий давлатчилигимиз тарихи, ҳозирги ва келажак ҳаётимиз учун беқиёс аҳамиятга молик. Шу маънода, ушбу улуғвор сана билан боғлиқ тадбирлар Янги Ўзбекистоннинг улкан салоҳияти ва жаҳон майдонидаги нуфузига мувофиқ юксак даражада, муносиб тарзда нишонланишига катта эътибор қаратилаётгани бежиз эмас.
А. Саидов жорий тадбирнинг асосий мавзусига тўхталиб, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази фаолиятида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва ҳуқуқий тарғибот масалалари алоҳида ўрин тутишини билдирди. Бу борада иккита янги далил ва рақамлар келтирилди.
Биринчидан, шу кунларда Миллий марказ ташаббуси билан ҳудудлардаги маҳалла фуқаролар йиғинлари профилактика инспекторлари учун тизимли семинар-тренинглар ташкил этилмоқда. Ушбу машғулотлар билан мамлакатимиздаги 9 мингга яқин маҳаллада хизмат қилаётган 10 мингдан ортиқ профилактика инспекторидан иборат кенг таркибни имкон қадар тўлиқ қамраб олиш кўзда тутилган.
Иккинчидан, 2026 йилнинг биринчи ярмида Миллий марказ фаолияти билан боғлиқ 2 минг 228 та ахборот расмий сайтга жойлаштирилди. Ушбу ахборотлар оммавий ахборот воситаларида ҳам уч тилда мунтазам ёритиб борилди.
Бугунги кунда Миллий марказ муассислиги ва ҳаммуассислигида иккита юридик даврий нашр – “Демократлаштириш ва инсон ҳуқуқлари” ҳамда “Ижтимоий фикр ва инсон ҳуқуқлари” журналлари нашр этилмоқда. Эндиликда Миллий марказнинг “Ҳуқуқ ва бурч”, “Одил судлов” каби журналлар, шунингдек, “Куч – адолатда”, “Ҳуқуқ”, “Постда” газеталари тимсолидаги доимий ҳамкорлари сафи янги юридик нашр – “Ҳаёт ва қонун” журнали ҳисобига кенгаядиган бўлди.
Анжуман доирасида “Ҳаёт ва қонун” журнали янги сонининг тақдимоти ўтказилди. Инсон  ҳуқуқлари уйига журнал ва китоблар совға қилинди.
Тақдимотда “Ҳаёт ва қонун” масъулияти чекланган жамиятининг раҳбари Сирожиддин Рустамов Миллий марказ билан ҳамкорлик истиқболлари ҳақида сўз юритди. Шунингдек, “Ҳаёт ва қонун” журнали бош муҳаррири Маҳмудхон Тоиров мазкур даврий нашр саҳифаларида ёритилаётган муҳим ҳуқуқий мавзулар хусусида маълумот берди.
Шундан сўнг Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази билан “Ҳаёт ва қонун” журнали таҳририяти ўртасида ўзаро ҳамкорлик Меморандумини имзолаш маросими бўлди. Меморандумни Миллий марказ директори А. Саидов билан  “Ҳаёт ва қонун” МЧЖ раҳбари С. Рустамов имзолади.
Ушбу тадбир «Мустақил Ўзбекистон — ғурурим, ифтихорим» мавзусидаги мушоирага уланиб кетди. “Ҳаёт ва қонун” журналининг ижодий ходимлари – таниқли шоир ва таржимон, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган журналист Асрор  Мўминов, Ўзбекистон Журналистлар уюшмаси аъзоси Сурайё Аҳмедова, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси Шукуржон Жабборова (Жозиба) ўқиган шеърларда Истиқлол, Ватан ва бунёдкор халқимиз мадҳ этилди.

Перспективы сотрудничества в области образования в сфере прав человека и с юридическими изданиями
15 июля в столичном Доме прав человека состоялось просветительско-правовое мероприятие на эту тему. Конференция, организованная Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с редакцией журнала "Хаёт ва конун" ("Жизнь и закон"), была приурочена к 35-летию государственной независимости Узбекистана и 30-летию Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
Открывая мероприятие, директор Национального центра академик Акмал Саидов остановился на сути и значении постановления Президента Шавката Мирзиёева "О подготовке и проведении широкого празднования 35-й годовщины государственной независимости Республики Узбекистан”, принятого 1 апреля 2026 года. Было отмечено, что данным документом были утверждены концепция и программа, воплощающие в себе главную идею «Единой Родиной, единым народом мы построим новую жизнь, новое будущее!», и на их основе по всей стране проводятся различные мероприятия.
35-летие государственной независимости Узбекистана имеет огромное значение для истории нашей национальной государственности, её настоящего и будущего. В этом смысле не случайно уделяется большое внимание тому, чтобы мероприятия, связанные с этой знаменательной датой, отмечались на высоком уровне, достойно, в соответствии с огромным потенциалом и авторитетом Нового Узбекистана на мировой арене.
А. Саидов, остановившись на основной теме текущего мероприятия, отметил, что вопросы образования в области прав человека занимают особое место в деятельности Национального центра Республики Узбекистан по правам человека. В этой связи были приведены два новых факта и цифры.
Во-первых, в эти дни по инициативе Национального центра организуются системные семинары-тренинги для инспекторов по профилактике сходов граждан махаллей в регионах. Этими занятиями планируется охватить как можно более широкий круг участников, состоящий из более чем 10 тысяч инспекторов по профилактике, которые несут службу почти в 9 тысячах махаллей нашей страны.
Во-вторых, в первом полугодии 2026 года на официальном сайте было размещено 2 228 информационных материалов, связанных с деятельностью Национального центра. Эта информация также регулярно освещалась в средствах массовой информации на трех языках.
В настоящее время при учредительстве и соучредительстве Национального центра издаются два юридических периодических издания – журналы "Демократизация и права человека" и "Общественное мнение и права человека." Теперь ряды постоянных партнеров Национального центра в лице таких изданий, как журналы “Хукук ва бурч” ("Право и долг", “Одил судлов” ("Правосудие") а также газеты “Куч – адорлатда” ("Сила в справедливости”),"Хукук” ("Право") "Постда/На посту," пополнятся за счет нового юридического издания – журнала Хаёт ва конун" ("Жизнь и закон").
В рамках конференции состоялась презентация нового номера журнала "Жизнь и закон". Дому прав человека были переданы в дар журналы и книги.
На презентации руководитель общества с ограниченной ответственностью “Хаёт ва конун" Сирожиддин Рустамов рассказал о перспективах сотрудничества с Национальным центром. Также главный редактор журнала “Хаёт ва конун" Махмудхон Тоиров представил информацию о важных правовых темах, освещаемых на страницах данного периодического издания.
Затем состоялась церемония подписания Меморандума о взаимном сотрудничестве между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и редакцией журнала “Хаёт ва конун". Меморандум подписали директор Национального центра А. Саидов и руководитель ООО "Хаёт ва конун" С. Рустамов.
Данное мероприятие продолжилось поэтическим вечером на тему "Независимый Узбекистан — моя гордость, моя честь". В стихотворениях, прочитанных творческими сотрудниками журнала "Хаёт ва конун" — известным поэтом и переводчиком, заслуженным журналистом Узбекистана Асрором Муминовым, членом Союза журналистов Узбекистана Сурайё Ахмедовой, членом Союза писателей Узбекистана Шукуржон Джаббаровой (Жозиба), была воспета независимость, Родина и наш созидательный народ.