Ўзбекистон Президенти I даражали “Манас” ордени билан тақдирланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни I даражали “Манас” ордени билан тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Қирғиз Республикасининг юксак мукофотини давлатимиз раҳбарига Президент Садир Жапаров топширди.
Ўзбекистон етакчиси қардош Қирғизистон Президенти ва халқига чуқур миннатдорлик билдириб, ушбу мукофотни икки халқ ўртасидаги кўп асрлик дўстлик ва яхши қўшничилик ришталарини мустаҳкамлаш борасидаги биргаликдаги саъй-ҳаракатлар ҳамда Ўзбекистон ва Қирғизистон муносабатларини янги тарихий босқич – иттифоқчилик даражасига олиб чиқишга қаратилган муштарак интилишларнинг юксак эътирофи сифатида қабул қилишини таъкидлади.
1996 йилда таъсис этилган “Манас” ордени Қирғиз Республикасининг олий давлат мукофотларидан бири ҳисобланади. Республика ва хориж фуқароларига давлатчилик ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш, халқлар ўртасида тинчлик, дўстлик ва ўзаро англашув ришталарини ривожлантиришга қўшган улкан ҳиссаси учун берилади.

Президент Узбекистана награжден орденом «Манас» I степени
Состоялась церемония награждения Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева орденом «Манас» I степени.
Высокую награду Кыргызской Республики главе нашего государства вручил Президент Садыр Жапаров.
Лидер Узбекистана, выразив глубокую признательность Президенту и всему братскому народу Кыргызстана, подчеркнул, что воспринимает эту высокую награду как высокую оценку совместных усилий по укреплению многовековых уз истинной дружбы и добрососедства двух народов, а также признание общих устремлений по выведению отношений Узбекистана и Кыргызстана на новый исторический уровень – союзничества.
Орден «Манас», учреждённый в 1996 году, является одной из высших государственных наград Кыргызской Республики и вручается гражданам республики и иностранным гражданам за выдающийся вклад в укрепление государственности, развитие международного сотрудничества, мира, дружбы и взаимопонимания между народами.