Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича ахбороти БМТ расмий ҳужжати сифатида эътироф этилди
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги жаҳон таълим дастурининг бешинчи босқичини Ўзбекистонда амалга ошириш тўғрисидаги ахборот БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 62-сессияси расмий ҳужжати сифатида эътироф этилди. Ахборот БМТнинг расмий тилларида кенг тарқатилди.
Ахборотда қайд этилганидек, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан 2026 йил 3 мартда “Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги жаҳон таълим дастурининг бешинчи босқичини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарор қабул қилинган.
Қарор билан Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги жаҳон таълим дастурининг бешинчи босқичини амалга ошириш бўйича «йўл харитаси» ҳамда Миллий комиссия таркиби тасдиқланди. Миллий комиссия зиммасига инсон ҳуқуқлари таълими соҳасида эришилган натижаларга оид ахборот-таҳлилий шарҳларни тайёрлаш, хорижий тилларга таржима қилиш ва эълон қилиб боришни ташкил этиш вазифаси юклатилган.
Шу маънода, Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича ахбороти БМТ расмий ҳужжати сифатида эътироф этилгани ва тарқатилгани, шубҳасиз, мамлакатимизда Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги жаҳон таълим дастурининг бешинчи босқичи доирасида бажарилган амалий ишлардан халқаро жамоатчиликни янада кенг хабардор қилиш имконини беради.

Информация Узбекистана об образовании в области прав человека признана официальным документом ООН
Информация о реализации в Узбекистане пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека была признана официальным документом 62-й сессии Совета ООН по правам человека. Информация была широко распространена на официальных языках ООН.
Как отмечается в документе, 3 марта 2026 года Кабинетом Министров Республики Узбекистан было принято постановление "О мерах по реализации пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан."
Постановлением утверждены "дорожная карта" по реализации пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан, а также состав Национальной комиссии. На Национальную комиссию возложена задача по подготовке информационно-аналитических обзоров о достигнутых результатах в сфере образования по правам человека, организации их перевода на иностранные языки и публикации.
В этом контексте признание и распространение информации Узбекистана об образовании в области прав человека в качестве официального документа ООН, несомненно, позволит более широко информировать международное сообщество о практической работе, проделанной в нашей стране в рамках пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека.