АЛЬ-КУВАЙТ, 18 февраль. /«Дунё» АА/. Қувайтнинг «Q8-Press» газетасида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси спикери биринчи ўринбосари Акмал Саидовнинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясига бағишланган мақоласи араб тилида чоп этилди, деб хабар қилмоқда «Дунё» АА мухбири.
«Бугунги кунда мамлакатда демократия ва инсон ҳуқуқларининг замонавий мезонларига жавоб берадиган барқарор сиёсий тизим мавжуд бўлиб, барча даражадаги қонун чиқарувчи, ижро этувчи ва суд ҳокимияти инсон ҳуқуқларига ҳурматни кучайтириш ва бутун мамлакат бўйлаб инсон ҳуқуқлари бўйича таълимни оммалаштириш бўйича фаол иш олиб борилмоқда, - деб ёзади муаллиф. - Энг муҳими, ўзбек жамияти қонун устуворлиги ва инсон ҳуқуқлари тамойилларига ҳурмат билан ёндашади».
Мақолада таъкидланганидек, Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан барпо этилаяётган Янги Ўзбекистон - демократия, инсон ҳуқуқ ва эркинликлари соҳасида умумэътироф этилган меъёрларга қатъий мувофиқ равишда ривожланаётган, халқаро ҳамжамият билан дўстлик ва ҳамкорлик тамойилларига асосланган давлат бўлиб, унинг пировард мақсади халқимиз учун эркин, тинч ва фаровон ҳаётни яратишдир.
Мақолада алоҳида таъкидланганидек, “Бугун Ўзбекистон демократик ўзгаришлар, улкан имкониятлар ва амалий ишлар мамлакатига айланмоқда. Бу жараён сўнгги йиллардаги ислоҳотларимизнинг энг катта натижасидир”.
«Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси «инсон - жамият – давлат» деган эзгу тамойилга асосланган миллий тараққиётимизнинг янги босқичини белгилаб беради. Шу мақсадда янги ислоҳотларни амалга ошириш заруратга ва йирик стратегик вазифага айланган», - деб ёзади академик Акмал Саидов.

ЭЛЬ-КУВЕЙТ, 18 февраля. /ИА «Дунё»/. В кувейтской газете «Q8-Press» на арабском языке опубликована статья первого заместителя спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмала Саидова, посвященная Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
«Сегодня в стране существует стабильная политическая система, отвечающая современным критериям демократии и прав человека, а законодательная, исполнительная и судебная власти всех уровней активно работают над укреплением уважения к правам человека и популяризацией образования в области прав человека по всей стране, - пишет автор. - Но самое главное, что в узбекском обществе сохраняется соблюдение принципов верховенства закона и прав человека».
Отмечается, что согласно инициативе Президента Шавката Мирзиёева, «Новый Узбекистан – это государство, развивающееся в строгом соответствии с общепризнанными нормами в области демократии, прав и свобод человека, опирающееся на принципы дружбы и сотрудничества с международным сообществом, конечной целью которой является создание свободной, комфортной и благополучной жизни для нашего народа».
Сегодня Узбекистан становится страной демократических преобразований, больших возможностей и практических дел. Этот процесс является самым большим результатом наших реформ за последние годы, говорится в статье.
Автор резюмирует, что Стратегия развития Нового Узбекистана положит начало новому этапу нашего национального развития на основе нового принципа: «человек – общество – государство». Проведение новых реформ с этой целью стало объективной необходимостью, крупной стратегической задачей.