Демократия ва инсон ҳуқуқлари: барқарор ривожланиш омиллари
2022 йил 23 февраль куни Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетида “Демократия ва инсон ҳуқуқлари: барқарор ривожланиш омиллари” мавзусида халқаро давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати, БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ҳамда Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети томонидан ташкил этилди.
Давра суҳбатида сенаторлар, БМТТДнинг Ўзбекистондаги доимий вакили Матильда Димовска, Европарламент Ташқи ишлар қўмитаси раиси Дэвид Макаллистер бошчилигидаги Европарламент делегацияси аъзолари, мамлакатимиз вазирлик ва идоралари вакиллари, шунингдек, халқаро ташкилотлар экспертлари, Марказий Осиё мамлакатларидан олимлар ва тадқиқотчилар, хорижий олий ўқув юртлари ва илмий-тадқиқот институтлари, ЖИДУ профессор-ўқитувчилари, магистрантлари ҳамда талабалари иштирок этди.
Тадбирда инсон ҳуқуқларини тарғиб қилиш, ҳимоя қилиш ва уларга риоя қилиш масалалари Ўзбекистон Республикаси давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири сифатида муҳокама қилинди.
Тадбирни Олий Мажлис Сенати Раисининг биринчи ўринбосари, ЖИДУ ректори Содиқ Сафоев кириш сўзи билан очар экан, Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини таъминлаш, ҳимоя қилиш ва уларга риоя этиш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканини алоҳида таъкидлади.
Мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш халқимиз учун фаровон ва муносиб турмуш шароитини яратишга қаратилган демократик ислоҳотларнинг бош мезонига айланди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартлар миллий қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётига тизимли ва босқичма-босқич жорий этилмоқда. Ҳозирги вақтда Ўзбекистон томонидан ратификация қилинган инсон ҳуқуқ ва эркинликлари соҳасидаги 80 дан ортиқ халқаро ҳужжатларнинг нормалари миллий қонунчиликда ўз аксини топган.
Хорижлик иштирокчилар ўз чиқишларида Президент Ш.М.Мирзиёев раҳбарлигида республикамизда амалга оширилаётган ислоҳотларни, шунингдек, мамлакатнинг халқаро нуфузи жадал ўсишига хизмат қилаётган Ўзбекистон раҳбарининг очиқ, изчил ва прагматик ташқи сиёсатини юқори баҳолади.
Давра суҳбатида Ўзбекистонда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш борасида изчил олиб борилаётган давлат сиёсатини амалга оширишнинг асосий вазифалари ва устувор йўналишлари, барқарор ривожланиш омилларига бағишланган маъруза ва нутқлар тингланди.
Мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг устувор йўналишлари, умумэътироф этилган халқаро стандартлар, Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги мажбуриятлари, БМТ устав органлари ва шартнома қўмиталари тавсияларини ҳисобга олган ҳолда қонунчиликни такомиллаштириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Ижтимоий-иқтисодий ривожланиш омили сифатида институтлар ва демократик сиёсат самарадорлигини таъминлаш, тенглик ва инклюзивликка асосланган кучли фуқаролик жамияти институтлари ёрдамида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалаларига эътибор қаратилди.
Тадбир давомида илмий ва эксперт ҳамжамияти вакилларининг ўзаро фаол муҳокамаси бўлиб ўтди ва фикр алмашилди.

Демократия и права человека как факторы устойчивого развития
23 февраля 2022 г. в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся международный «круглый стол» на тему: «Демократия и права человека как факторы устойчивого развития».
Организаторами выступили Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Представительство ООН в Узбекистане и Университет мировой экономики и дипломатии.
В мероприятии приняли участие сенаторы, Постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовски, члены делегации Европарламента во главе с председателем Комитета по иностранным делам Европарламента Дэвидом Макаллистером, представители министерств и ведомств страны, а также эксперты международных организаций, ученые и исследователи из стран Центральной Азии, зарубежных вузов и научно-исследовательских институтов, профессорско-преподавательский состав, магистранты и студенты УМЭД.
В ходе «круглого стола» обсуждены вопросы поощрения, защиты и соблюдения прав человека как одного из приоритетных направлений государственной политики Республики Узбекистан.
Открывая мероприятие, первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД Содик Сафоев подчеркнул, что в Узбекистане вопросы поощрения, защиты и соблюдения прав человека являются одним из приоритетных направлений государственной политики.
Обеспечение прав и свобод человека в стране стало главным критерием демократических реформ, направленных на создание благополучных и достойных условий жизни для нашего народа.
Международные стандарты по правам человека системно и поэтапно имплементируются в национальное законодательство и правоприменительную практику. В настоящее время нормы более 80 международных документов в сфере прав и свобод человека, ратифицированных Узбекистаном, нашли отражение в национальном законодательстве.
Зарубежные участники в своих выступлениях дали высокую оценку процессам реформ в республике, осуществляемым под руководством Президента Ш.М.Мирзиёева, а также открытой, последовательной и прагматичной внешней политике лидера Узбекистана, способствующей динамичному росту международного авторитета страны.
В ходе «круглого стола» заслушаны доклады и выступления, посвященные основным задачам и приоритетным направлениям реализации последовательно проводимой государственной политики по обеспечению прав и свобод человека в Узбекистане, факторам устойчивого развития.
Обсуждались меры по совершенствованию законодательства с учетом приоритетных направлений социально-экономического развития страны, общепризнанных международных стандартов, обязательств Республики Узбекистан в области прав человека, рекомендаций уставных органов и договорных комитетов ООН.
Акцентировано внимание вопросам обеспечения эффективности институтов и демократической политики как катализаторов социально-экономического развития, защиты прав человека при помощи институтов сильного гражданского общества, основанном на равноправии и инклюзии.
В ходе мероприятия состоялась активная дискуссия и обмен мнениями представителей научного и экспертного сообщества.