БМТ Махсус маърузачисининг тавсиялари муҳокама қилинди
2022 йил 15 март куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида Инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларига риоя этилиши бўйича парламент комиссиясининг кенгайтирилган йиғилиши бўлиб ўтди. Тадбир Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 49-сессияси доирасида БМТнинг Терроризмга қарши курашда инсон ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш масалалари бўйича махсус маърузачиси Фионнуала Ни Аолайннинг ҳисоботи эшитуви муносабати билан ташкил этилди.
Маълумки, БМТнинг Терроризмга қарши курашда инсон ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш масалалари бўйича махсус маърузачиси Ф.Ни Аолайн 2021 йил 29 ноябрдан – 7 декабргача расмий ташриф билан Ўзбекистонда бўлган. Ташрифдан мақсад терроризмга қарши курашиш соҳасида давлат қонунлари, сиёсати ва амалиётининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларга мувофиқлигини баҳолашдан иборатдир.
БМТ Махсус маърузачиси Ўзбекистон Ҳукуматининг ташрифни ташкил этишга қаратилган кенг қамровли ва изчил ёндашувини юқори баҳолаб, ташриф кўплаб масалалар бўйича очиқ ва самимий мулоқот қилиш имконини берганини таъкидлаган.
Ф.Ни Аолайн Ўзбекистон ҳукуматининг Сурия, Ироқ ва Афғонистондан аёллар ва болаларни репатриация ва реинтеграция қилиш борасидаги фаолиятига юксак баҳо берди. Унинг сўзларига кўра, «Ўзбекистонда яратилган ҳамда оила ва жамиятга асосланган репатриация модели – боланинг энг яхши манфаатларини таъминлаш ва зиддиятли зоналардан қайтган аёлларни сиёсий, ҳуқуқий ва ижтимоий фаолиятнинг устувор йўналиши сифатида қайта интеграция қилиш билан репатриация қилишнинг энг яхши намунасидир».
БМТ Махсус маърузачиси инсоннинг асосий ҳуқуқларига, шу жумладан, иқтисодий ва ижтимоий ҳуқуқларга эга бўлиши ва улардан фойдаланишини таъминлашга Ўзбекистон ҳукумати томонидан қаратилган амалий эътиборини олқишлади. Шунингдек, БМТ Болалар жамғармаси (ЮНИCЕФ) ва БМТнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги бошқа муассасалари, жумладан, ўзининг офиси ва БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси билан ҳамкорлик қилиш муҳимлигини таъкидлади.
Комиссия йиғилишида БМТ Махсус маърузачиси Ўзбекистон ҳукуматига тақдим этган тавсиялар ҳам кўриб чиқилди. Хусусан:
- экстремизм ва терроризмга қарши курашиш соҳасида мамлакатимиз қонунчилигини янада ислоҳ қилиш;
- ФАТФ тавсияларига ва инсон ҳуқуқлари соҳасидаги стандартларга риоя этган ҳолда, терроризмни молиялаштиришга қарши кураш соҳасида мавжуд қонунчиликни янада такомиллаштириш бўйича чоралар кўриш;
- асосий инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш чора-тадбирларини кенгайтириш, жумладан, сўз эркинлиги, йиғилишлар эркинлиги, адолатли иш юритиш, қамоқда сақлаш учун муносиб шароитлар, қийноқлардан озод бўлиш ҳуқуқи, шунингдек, дин эркинлиги ҳуқуқи ва бошқа бир қатор қатор тавсиялар атрофлича муҳокама қилинди.
Иштирокчилар томонидан мазкур тавсиялар, жорий амалиётга мувофиқ, Инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларига риоя этилиши бўйича парламент комиссиясига тасдиқлаш учун тақдим этиладиган Миллий ҳаракатлар режасида ўз аксини топиши қайд этилди.
Тадбирда Инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларига риоя этилиши бўйича парламент комиссияси аъзолари, Ўзбекистон Республикаси Олий суди, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман), Ички ишлар, Ташқи ишлар, Мудофаа, Адлия, Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирликлари вакиллари иштирок этди.

Обсуждены рекомендации Спецдокладчика ООН
В Законодательной палате Олий Мажлиса 15 марта 2022 года состоялось расширенное заседание Парламентской комиссии по соблюдению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
Заседание организовано в связи с заслушиванием доклада Специального докладчика ООН по вопросам о поощрении и защите прав человека и основных свобод в условиях борьбы с терроризмом Фионнуалы Ни Аолайн на 49-й сессии Совета по правам человека Организации Объединенных Наций.
Спецдокладчик ООН совершила официальную поездку в Узбекистан с 29 ноября по 7 декабря 2021 года с целью оценки соответствия законов, политики и практики государства в области борьбы с терроризмом международным обязательствам в области прав человека.
За организацию визита на высоком уровне Ф. Ни Аолайн выразила искреннюю признательность правительству Узбекистана. Она высоко оценила политику страны по репатриации и реинтеграции женщин и детей из Сирии, Ирака и Афганистана. По ее словам, «Модель репатриации, созданная в Узбекистане и основанная на семье и сообществе – пример передового опыта репатриации, с обеспечением наилучших интересов ребенка и полноценной реинтеграцией женщин, возвращающихся из зон конфликта в качестве приоритета политической, правовой и общественной деятельности».
В ходе заседания Спецдокладчик представила рекомендации в адрес Правительства Узбекистана, в частности:
- проведение дальнейших реформ законодательства страны в сфере борьбы с экстремизмом и терроризмом;
- принятие мер по дальнейшему совершенствованию существующего законодательства по борьбе с финансированием терроризма, соблюдая рекомендации ФАТФ и стандарты в сфере прав человека;
- расширение мер по защите основных прав человека, в том числе право на свободу выражения мнений, свободу собраний, справедливое разбирательство, достойные условия содержания под стражей, свободу от пыток, а также право на свободу вероисповедания и ряд других рекомендаций.
Данные рекомендации лягут в основу Национального плана действий, который будет представлен для утверждения в Парламентскую комиссию по соблюдению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
В расширенном заседании Парламентской комиссии приняли участие представители Верховного суда Республики Узбекистан, Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман), министерств внутренних дел, иностранных дел, обороны, юстиции, поддержки махалли и семьи.