ИНСОН ҲУҚУҚЛАРИ БЎЙИЧА ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ МИЛЛИЙ МАРКАЗИ – 2021 ЙИЛДА
Мамлакатимизда кенг кўламли ислоҳотларни изчил амалга ошириш  натижасида Янги Ўзбекистонни барпо этишнинг зарур сиёсий-ҳуқуқий, ижтимоий-иқтисодий ва илмий-маърифий асослари яратилмоқда. Шу жумладан, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг миллий стратегиясини  изчил амалга ошириш юзасидан зарур чора-тадбирлар кўрилди.
Ўзбекистон Республикаси мамлакатимиз тарихида биринчи марта Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг аъзоси этиб сайланди ва Президентимиз Шавкат Мирзиёев ушбу нуфузли халқаро ташкилотнинг 46-сессиясида нутқ сўзлаб, қуйидаги ташаббусларни илгари сурди:
- ижтимоий-сиёсий ҳаётда ва ишбилармонлик соҳасида аёлларнинг ролини тубдан ошириш;
- БМТ Иқтисодий ва ижтимоий кенгашининг ўнинчи форумида “Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисида”ги конвенция лойиҳасини тақдим этиш;
- Ёшлар ҳуқуқлари бўйича махсус маърузачи институтини таъсис этиш;
- алоҳида эҳтиёжга эга бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини таъминлаш;
- “Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим” декларациясининг 10 йиллигига бағишлаб глобал форум ўтказиш;
- фуқаролиги бўлмаган шахслар сонини камайтириш;
- фуқаролик жамияти институтларини янада ривожлантириш, сўз эркинлигини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш;
- қийноқларнинг олдини олиш бўйича миллий превентив механизмни жорий этиш.
Мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро мажбуриятларга риоя этилиши бўйича Парламент комиссияси тузилди. Ўзбекистон Республикаси миллий қонунчилик ва ҳуқуқий амалиётни инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартларга мослаштириш мақсадида Бирлашган  Миллатлар Ташкилотининг “Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисида”ги халқаро конвенцияси ва Халқаро меҳнат ташкилотининг “Меҳнат хавфсизлиги ва гигиенасига кўмаклашувчи асослар тўғрисида”ги конвенциясини ратификация қилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Бола ҳуқуқларининг кафолатларини таъминлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони, “Зўрлик ишлатишдан жабр кўрган хотин-қизларни реабилитация қилишга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ва  “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорлари ҳам инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг ҳуқуқий асосларини такомиллаштиришга йўналтирилган.
Миллий стратегия “йўл харитаси”нинг ижроси доирасида БМТнинг Инсон ҳуқуқлари ва Қочоқлар масалалари бўйича Олий комиссарлари бошқармалари, БМТнинг Ривожлантириш  дастури, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси  билан ҳамкорликда суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг 500 нафардан ортиқ раҳбар-ходимларининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги малакаси оширилди.
Ўзбекистоннинг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига аъзолиги доирасида 2021-2023 йилларга мўлжалланган “йўл харитаси” асосида мамлакатимиз тарихида биринчи маротаба Ўзбекистон Республикаси ташаббуси билан “COVID–19 пандемиясининг ёшлар ҳуқуқларига таъсири тўғрисида”ги резолюция қабул қилинди.
Шунингдек, АҚШ Давлат департаменти томонидан Ўзбекистон диний эркинлик соҳасидаги “махсус кузатувдаги давлатлар” рўйхатидан чиқарилди ҳамда мамлакатимизнинг одам савдосига қарши кураш соҳасида эришган ютуқлари эътироф этилди.
Янги Ўзбекистоннинг 2022 – 2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегияси ҳам “Инсон қадри учун” тамойили асосида халқимизнинг фаровонлигини янада ошириш, инсон ҳуқуқлари ва манфаатларини сўзсиз таъминлаш ҳамда фаол фуқаролик жамиятини шакллантириш мақсадларига йўналтирилган. Бу 2022 йил мамлакатимизда  “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили” деб эълон қилинишида ҳам ўз ифодасини топди.
Тараққиёт стратегияси номини олган бу улкан режаларда  инсон қадрини юксалтириш ва эркин фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш орқали халқпарвар давлат барпо этиш кўзда тутилмоқда. Хусусан,  бошқарув органларининг “Давлат – инсон учун” тамойили асосида ҳудудий масалаларни ҳал қилишдаги масъулияти ва жавобгарлигини кучайтириш, тадбиркорликни ривожлантириш учун қўшимча қулайликлар яратиш,  ўрта таълим тизимини замон талабларига мослаштириш, иқтидорли ўқитувчи ва шифокорларнинг иш ҳақларини малака тоифасига қараб табақалаштирилган ҳолда ошириш, ҳудудларда бирламчи тиббий хизматни “бир қадам” тамойили асосида йўлга қўйиш белгиланган.
Инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро ва минтақавий тузилмалар билан ҳамкорликни ривожлантириш
Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий стратегияда инсоннинг шахсий, иқтисодий, ижтимоий, сиёсий, маданий ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш кафолатларини кучайтириш мақсадида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро ва минтақавий тузилмалар билан ҳамкорликни ривожлантириш  вазифаси белгилаб қўйилган.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ 2021 йилда ушбу йўналишда ҳалқаро ҳамкорликни янда кенгайтириб ва чуқурлаштириб борди. Жумладан, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Европада хавфсизлик ва  ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси билан биргаликда мамлакатда БМТнинг “Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисида”ги конвенцияси қоидаларини амалга ошириш бўйича миллий маслаҳатлашув ўтказди. Ўзбекистон Республикаси БМТнинг “Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисида”ги конвенциясини ратификация қилди ҳамда “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги қонун қабул қилинди.
Ўтган йилда Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ томонидан халқаро ва минтақавий ташкилотлар билан ҳамкорликда қуйидаги тадбирлар ўтказилди:
- БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси минтақавий ваколатхонаси, БМТнинг Ўзбекистондаги Тараққиёт дастури ва Парламентлараро Иттифоқ билан “Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва тарғиб қилишда парламентнинг роли: ногиронлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишни кучайтириш ва қийноқларга қарши курашиш” мавзусида Парламент анжумани;
- БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиёдаги Минтақавий ваколатхонаси, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси билан “Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим: халқаро тажриба ва миллий амалиёт” мавзусида халқаро анжуман;
- Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Қочоқлар ишлари бўйича агентлиги билан “Қочоқларни ҳимоя қилиш бўйича  халқаро ҳуқуқ стандартлари. “Қочоқлар мақоми тўғрисида”ги  конвенция ратификациясидан кейинги мажбуриятлар” мавзусида семинар;
- БМТнинг Ривожланиш дастури билан “Ўзбекистон Республикасининг БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича мажбуриятларининг бажарилиши ва мавжуд миллий маърузаларни тайёрлаш бўйича миллий механизмлар ҳамда шундан кейинги фаолиятни кўриб чиқиш” мавзусида тренинг;
- Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Миллий озчиликлар бўйича Олий комиссари офиси ҳамда ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси билан ҳамкорликда давлат тилида нашр этилган “Ўзбекистон Республикасида одил судлов ва миллий озчиликларга доир Грац тавсиялари” китоби тақдимоти;
- БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг Марказий Осиё бўйича ҳудудий бўлинмаси, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиё бўйича ҳудудий бўлинмаси билан ҳамкорликда “Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” мавзусида ўқув курси ташкил этилди.
ЕХҲТнинг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси директори Маттео Мекаччи Ўзбекистонга ташрифи доирасида Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори А.Саидов билан учрашувида ўзаро ҳамкорликни янада кенгайтириш ва чуқурлаштириш масалалари муҳокама этилди.
Шуниндек, Миллий марказ директори қуйидагилар билан музокаралар ўтказди:
- БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий вакили Ришард Коменда;
- Парламентлараро Иттифоқ Бош котиби Мартин Чунгонг;
- БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг терроризмга қарши кураш шароитларида инсон ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш бўйича махсус маърузачиси Ф. Ни Аолайн ва бошқалар.
2021 йил 12-13 август кунлари Тошкентда “Глобал ҳаракатларга ёшларни жалб қилиш” мавзуидаги Ёшлар ҳуқуқлари бўйича бутунжаҳон конференцияси ўтказилиб, унинг якунида Тошкент Ёшлар декларацияси қабул қилинди. Конференция тафсилотлари 50 дан ортиқ миллий ва 30 дан ортиқ хорижий оммавий ахборот воситаларида ёритилди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг “Инсон ҳуқуқлари йўлида ҳаракатга даъват” ташаббусини қўллаб-қувватлаб, Ўзбекистоннинг БМТ устав ва шартномавий органлари, шунингдек, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари билан ҳамкорлиги янги босқичга кўтарилди.
Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини амалга оширишнинг муҳим шарти сифатида қонун ижодкорлигидаги фаолиятни такомиллаштириш
Миллий марказнинг муҳим вазифаларидан бири – Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги мажбуриятлари, БМТнинг устав органлари ва шартномавий тавсияларини ҳисобга олган ҳолда қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштиришга қаратилган чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишда фаол иштирок этиш ҳисобланади.
Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро мажбуриятларини ҳисобга олган ҳолда, Марказ ташаббуси билан 30 дан ортиқ қонун ҳужжати ва 40 дан ортиқ “йўл харитаси” қабул қилинди.
2021 йилда Марказ томонидан 80 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаси ҳуқуқий экспертизадан ўтказилди. Шунингдек, Қонунчилик палатаси қўмиталари мурожаатига асосан 4 та қонун лойиҳаси юзасидан илк бор Инсон ҳуқуқлари бўйича нормаларга мувофиқлиги бўйича хулоса тайёрланди.
Марказ томонидан сўнгги 2 йил давомида жами 15 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат, шу жумладан 4 та қонун, 2 та Президент фармони, 2 та Президент қарори, 9 та Вазирлар Маҳкамаси қарор ва фармойишлари лойиҳаси ишлаб чиқилган.
Марказ томонидан инсон ҳуқуқлари соҳасида қуйидаги қонунлар лойиҳаларининг муқобиллари  ишлаб чиқилди:
- “Ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган ва етим болаларни ижтимоий ҳимоя қилиш тўғрисида”;
- “Бепул ҳуқуқий  ёрдам тўғрисида”;
- “Тенг муомала қилиш ва камситмаслик тўғрисида”;
- “Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”;
- “Олий Мажлиснинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили тўғрисида”;
- “Ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган ва етим болаларни ижтимоий ҳимоя қилиш тўғрисида”.
Миллий марказ томонидан қуйидаги кодекслар ва қонунлар лойиҳаларига  ҳамда мавжуд қонун ҳужжатларига ўзгартиришлар ва қўшимчалар киритиш тўғрисида таклифлар тайёрланди:
- Соғлиқни сақлаш кодекси ;
- Нодавлат нотижорат ташкилотлари тўғрисидаги кодекс;
- Экология кодекси;
- Фуқаролик кодекси (янги таҳрири);
- Меҳнат кодекси (янги таҳрири);
- Жиноят кодекси(янги таҳрири);
- Жиноят-ижроия кодекси (янги таҳрири);
- Жиноят процессуал кодекси (янги таҳрири);
- Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс (янги таҳрири);
-  Уй-жой кодекси(янги таҳрири);
- “Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий суди тўғрисида”ги Конституциявий қонун (янги таҳрири);
- “Фавқулодда ҳолат тўғрисида”ги Конституциявий қонун;
- “Таълим тўғрисида”ги қонун (янги таҳрири);
-  “Одам савдосига қарши курашиш тўғрисида”ги қонун (янги таҳрири);
- “Аҳоли бандлиги тўғрисида”ги қонун (янги таҳрири);
- “Виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар тўғрисида”ги қонун;
- “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги қонун;
- “Ўзбекистон Республикасида чет эл фуқароларининг ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг ҳуқуқий ҳолати тўғрисида”ги қонун;
- “Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодексига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун;
- “Бола ҳуқуқларининг кафолатларини таъминлаш тизими янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун.
Шунингдек, Миллий стратегияда белгиланган тадбирларни амалга ошириш доирасида 2021 йил давомида Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонлари ва қарорлари лойиҳалари юзасидан қонунчилик тавсиялари ва таклифлари тайёрланди.
Давлат бошқарув органлари ва фуқаролик жамияти институтлари билан инсон ҳуқуқлари соҳасида ўзаро ҳамкорлик
Миллий марказ мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфатлрини таъминлаш бўйича  давлат бошқарув органлари ва фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорлик қилади. Хусусан Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Ички ишлар вазирлиги, Конституциявий  суд, Олий суд, бошқа вазирлик ва идоралар, Хотин-қизлар қўмитаси, Ёшлар иттифоқи ҳамда фуқаролик жамияти ташкилотлари билан мустаҳкам ҳамкорлик алоқаларини ўрнатган.
Марказ ўтган йил Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳамда Бош прокуратура билан ҳамкорликда “Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” ҳамда “Одам савдоси ҳолатлари тўғрисида маълумотларни тўплаш ва тақдим қилиш” мавзуларида семинар-тренинглар ташкил этди.
Ўзбекистон Республикаси Конституциявий  суди билан хамкорликда “Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий суди тўғрисида”ги  Конституциявий қонуннинг мазмун-моҳияти ва аҳамиятига бағишланган тадбир, шунингдек, Гендер тенгликни таъминлаш бўйича комиссия, Фанлар академияси, Давлат ва ҳуқуқ институти билан биргаликда “Аёллар, дунё ва хавфсизлик ҳамда унинг инсон ҳуқуқлари ва барқарор ривожланиш билан ўзаро боғлиқлиги” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги билан ҳамкорликдаги тадбир  “COVID-19 пандемиясининг мигрантлар ҳаракати ва ҳимоясига таъсири” мавзусига  бағишланди.
Шунингдек, “Инсон қадр-қиммати – энг олий қадрият” махсус ўқув модули доирасида “Ўзбекистон Республикасида чет эл фуқаролари, фуқаролиги бўлмаган шахслар, мигрантлар, одам савдоси ва мажбурий меҳнат жабрдийдаларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалалари” мавзусида суд ва ҳуқуқ-тартибот органлари раҳбар-ходимлари ўқитилмоқда.
Фуқаролар ва юридик шахсларнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказга мурожаатлари
Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказда фуқаролар қабул қилинади, жисмоний ва юридик шахсларнинг ёзма мурожаатлари ўрганилади, уларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш учун зарур чоралар кўрилади.
2021 йилда Миллий марказга жами 1386 та мурожаат келиб тушди, бу  2020 йилга қараганда 14 тага камдир. Мурожаатларнинг 379 таси  фуқаролардан тўғридан-тўғри қабул жараёнида, 892 таси  алоқа воситалари, 7 таси Миллий марказнинг Виртуал қабулхонаси орқали келиб тушди. Ушбу мурожаатларнинг 1007 таси ариза, 267 таси шикоят ва 2 таси  таклифлардир.
Фуқароларнинг Марказга  мурожаатлари қуйидагиларни аниқлаш имконини берди:
- фуқароларнинг қайси ҳуқуқлари энг кўп чекланаётгани ва бузилаётгани;
- фуқаролар қайси давлат органларига мурожаат қилиб, ўз шикоятларига асосланган жавоблар олмаётгани;
- фуқаролар ҳуқуқлари бузилишининг сабаблари ва ҳолатлари нималардан иборат экани.
Олинган  мурожаатларнинг 1276 таси тааллуқлилиги бўйича тегишли идораларга кўриб чиқиш учун юборилди, 198 таси бўйича фуқароларга тегишли ҳуқуқий тушунтиришлар берилди.
2021 йилда Андижон, Жиззах, Навоий, Самарқанд, Сурхондарё, Фарғона вилоятлари ва Тошкент шаҳрида фуқаролар мурожаатларининг камайиши, Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Қашқадарё, Наманган, Сирдарё, Тошкент ва Хоразм вилоятларида эса  кўпайиши кузатилди.
Энг кўп мурожаатлар ўтган йилдагидек Тошкент шаҳри (319 та),  Қашқадарё вилояти (270 та), Тошкент вилояти (218 та) ва Самарқанд вилоятидан (95 та) келиб тушди.
Мурожаатларнинг 596 таси шахсий, 561 таси ижтимоий-иқтисодий, 85 таси  сиёсий ва 33 таси маданий ҳуқуқларга оиддир.
Марказ томонидан кўриб чиқилган мурожаатларнинг 298 таси суриштирув ва дастлабки тергов органлари, 237 таси бошқа давлат идоралари, муассасалари ва ташкилотларининг, 230 таси маҳаллий давлат ҳокимияти идоралари мансабдор шахсларининг хатти-ҳаракатлари, шунингдек қарорларидан норозилик, 276 таси фуқароларнинг одил судловга оид ва 63 таси суд қарорлари ижросига тааллуқлидир.
Миллий марказ томонидан кўрилган чора-тадбирлар натижасида 2021 йил давомида 64 та мурожаат бўйича фуқароларнинг ҳуқуқлари тикланди, 94 та ҳолатда фуқароларга ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини амалга оширишга амалий ёрдам, 198 та ҳолатда фуқароларга қонун ҳужжатлари талаблари бўйича тегишли ҳуқуқий тушунтириш ва маслаҳатлар берилди. 186 та мурожаатда кўрсатилган фактлар тасдиқланмади.
Шунингдек, Марказнинг мурожаатига асосан Олий Мажлис Сенати Кенгашининг 2021 йил 12 мартдаги қарори билан Халқ депутатлари Қарши шаҳар Кенгашининг 2017 йил 27 июндаги қарори бекор қилиниб, фуқаро Г.Х.га тегишли бўлган уй-жой қайтарилди ва хусусий мулк дахлсизлиги таъминланди.
2021 йилда Миллий марказ томонидан телефон орқали мурожаат қилган 2000 нафардан ортиқ фуқароларга ҳуқуқий маслаҳатлар берилди.
Инсон ҳуқуқлари соҳасида ахборот-маърифий ва ноширлик фаолияти
2021 йилда Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ томонидан “Ўзбекистон БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашида (жаҳон ҳамжамияти ва Ўзбекистон фуқароларининг Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М. Мирзиёевнинг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясидаги нутқига муносабати)” рисоласи ҳамда “Сўз, фикр ва ахборот эркинлиги: халқаро-ҳуқуқий асослар” инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро шартномаларнинг давлат тилидаги тўплами нашр этилди.
Шунингдек, Парламентлараро Иттифоқ ва Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Қочоқлар ишлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг  “БМТнинг 1961 йилги фуқаросизликни камайтириш тўғрисидаги конвенцияси”,  “Фуқаросизлик тўғрисидаги қонунларда фуқаросизликнинг олдини олиш ва камайтиришнинг муваффақиятли амалиёти. Парламент аъзолари учун қўлланма”, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Миллий озчилик ишлари бўйича Олий комиссарининг “Одил судлов ва миллий озчиликларга доир Грац тавсиялари ва қисқача шарҳ” рисолалари давлат тилига таржима қилиниб, уларнинг тақдимотлари ўтказилди.
Мамлакатимизда биринчи марта Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ҳамда “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги қонун матни расмий нашрлари Брайл алифбосида чоп этилди.
Марказ томонидан мамлакатда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, миллий ҳаракат режалари (“йўл хариталари”), Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий стратегия, Инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро ташкилотларнинг тавсияларини амалга ошириш,  коронавирус пандемияси  шароитларида аҳолинининг сиёсий, ижтимоий, иқтисодий, маданий ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, фуқароларнинг ҳуқуқий маданиятини, хотин-қизлар ва ёшларнинг жамиятдаги роли ва мақомини оширишга йўналтирилган анжуманлар, семинарлар, давра суҳбатлари ўтказилди. Ушбу мавзулар Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказнинг расмий веб-сайти, “Демократлаштириш ва инсон ҳуқуқлари” журнали саҳифаларида кенг ёритиб борилди.
Миллий марказ нашри – “Демократлаштириш ва инсон ҳуқуқлари” журналининг ўтган йили чоп этилган сонлари 2021 йил – Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили, Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг 30 йиллиги, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови ҳамда Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 29 йиллиги, шунингдек Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ташкил этилганининг 25 йиллигига бағишланди.
Шунингдек, “Демократлаштириш ва инсон ҳуқуқлари” журналининг веб-сайти лойиҳаси тайёрланди ва journal@nhrc.uz доменидаги расмий электрон почта ишга туширилди. Веб-сайтга журналнинг катта ҳажмдаги архиви: 1999 йилдан 2021 йилгача бўлган барча журнал сонлари электрон шаклда жойлаштирилди.

НАЦИОНАЛЬНЫЙ ЦЕНТР РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН ПО ПРАВАМ ЧЕЛОВЕКА В 2021 г.
В результате последовательных широкомасштабных реформ создаются необходимые политико-правовые, социально-экономические и научно-просветительские основы формирования Нового Узбекистана, в том числе, принимаются необходимые меры для реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека.
Впервые в истории Узбекистан был избран членом Совета по правам человека Организации Объединенных Наций, и Президент страны Шавкат Мирзиёев в выступлении на 46-й сессии этой авторитетной международной организации озвучил следующие инициативы:
– кардинально повысить роль женщин в общественной, политической и деловой жизни страны;
– провести под эгидой ООН Всемирную конференцию по правам молодежи;
– представить проект Конвенции о правах молодежи на десятом форуме Экономического и социального совета ООН;
– внести на рассмотрение вопрос об учреждении института Специального докладчика по правам молодежи;
– обеспечить права лиц с особыми потребностями;
– провести Глобальный форум, посвящённый 10-летию Декларации ООН об образовании и подготовке в области прав человека;
– принять решительные меры по сокращению числа лиц без гражданства;
– развивать институты гражданского общества и поддерживать свободу слова;
– внедрить превентивный механизм по предупреждению пыток.
Создана Парламентская комиссия по выполнению международных обязательств области прав человека. Для приведения национального законодательства и правовой практики Республики Узбекистан в соответствие с международными стандартами ратифицированы Конвенции ООН о правах инвалидов и Конвенция Международной организации труда об основах, содействующих безопасности и гигиене труда.
Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы гарантий прав ребенка», постановления Президента Узбекистана «О дополнительных мерах по реабилитации женщин, пострадавших от насилия» и «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения случаев пыток» направлены на совершенствование законодательной основы прав и свобод человека.
В рамках реализации «дорожной карты» Национальной стратегии по правам человека совместно с Управлениями Верховных комиссаров по правам человека и по вопросам беженцев, ПРООН и Координатором проекта ОБСЕ в Узбекистане проведено повышение квалификации свыше 500 руководителей и сотрудников правоохранительных органов.
В рамках «дорожной карты» членства Республики Узбекистан в Совете по правам человека ООН на 2021–2023 гг. принята инициированная Узбекистаном резолюция Совета по правам человека ООН о ликвидации последствий пандемии COVID-19 на права молодежи.
В этих масштабных планах, получивших название Стратегия развития, предусматривается возвеличивание ценности человека и дальнейшее развитие свободного гражданского общества. В частности, намечено повышение ответственности органов управления за решение территориальных вопросов на основе принципа «Государство – на службе человека», создание дополнительных условий для развития предпринимательства, приведение системы образования в соответствие с современными требованиями, повышение заработной платы талантливым учителям и врачам, организация первичной медицинской помощи по принципу «один шаг».
Развитие сотрудничества с международными и региональными структурами в сфере защиты прав человека
В Национальной стратегии по правам человека в целях усиления гарантий обеспечения личных, политических, социальных, культурных прав и свобод человека определены задачи по развитию сотрудничества с Организацией Объединенных Наций, международными и региональными организациями по защите прав человека. Центр в 2021 г. расширял и углублял международное и региональное сотрудничество в данном направлении. В частности, совместно с ООН, Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане были проведены общенациональные консультации по реализации в стране положений Конвенции ООН о правах инвалидов. В результате Республика Узбекистан ратифицировала Конвенцию ООН о правах инвалидов, а также приняла Закон «О правах лиц с инвалидностью».
В минувшем году Национальным центром были проведены следующие мероприятия с международными и региональными организациями:
– Парламентский форум на тему «Роль парламента в защите и продвижении прав человека» – совместно с Межпарламентским союзом, Региональным офисом Управления Верховного комиссара ООН по правам человека по Центральной Азии и Программой развития ООН в Узбекистане;
– международная конференция на тему «Образование в сфере прав человека: международный опыт и национальная практика» – совместно с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане и Региональным офисом Управления Верховного комиссара по правам человека по Центральной Азии;
– «круглый стол» на тему «Грацские рекомендации о доступе к правосудию и национальных меньшинствах в Узбекистане» – совместно с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане и офисом Верховного комиссара ОБСЕ по делам национальных меньшинств;
– семинар на тему «Международные правовые стандарты по защите беженцев. Обязательства после ратификации Конвенции о статусе беженцев» – совместно с Агентством по делам беженцев ООН;
– тренинг «Международные обязательства Республики Узбекистан по исполнению международных договоров ООН по правам человека и рассмотрение существующих национальных механизмов по подготовке национальных докладов и последующей деятельности» – совместно с Управлением Верховного Комиссара ООН по Центральной Азии и Программой развития ООН в Узбекистане;
– учебный курс «Борьба против пыток: международная практика и национальный опыт» – совместно с Центральноазиатскими территориальными отделениями Управления по наркотикам и преступлениям ООН и Управлением Верховного комиссара ООН по правам человек и др.
Директор Национального центра по правам человека А. Саидов обсудил с директором Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека Маттео Мекаччи вопросы развития и углубления сотрудничества.
Директор Национального центра также провел переговоры с:
– Генеральным секретарем Межпарламентского союза Мартином Чунгонгом;
– региональным представителем Управления верховного комиссара ООН по правам человека по Центральной Азии Ришардом Комендой;
– специальным докладчиком Совета ООН по правам человека по вопросам поощрения и защиты прав человека в условиях борьбы с терроризмом Ф. Ни Аолайн и др.
12–13 августа 2021 г. в Ташкенте проведена Всемирная конференция по правам молодежи «Привлечение молодежи в глобальное действие». По ее итогам принята Ташкентская декларация молодежи.
Совершенствование законотворческой деятельности как важное условие реализации прав и свобод человека
Одной из важных задач Национального центра является активное участие в совершенствовании законодательства и практики правоприменения с учетом обязательств Республики Узбекистана в области прав человека и рекомендаций уставных органов ООН и международных договоров.
Центром разработаны следующие альтернативные проекты законов:
– «О социальной защите детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей»;
– «О бесплатной юридической помощи»;
– «О равном обращении и недискриминации».
Национальный центр в прошлом году подготовил дополнения и изменения в следующие проекты кодексов и законов, а также действующие законодательные акты:
– Кодекс здравоохранения;
– Кодекс о негосударственных некоммерческих организациях;
– Экологический кодекс;
– Гражданский кодекс (новая редакция);
– Трудовой кодекс (новая редакция);
– Уголовный кодекс (новая редакция);
– Уголовно-исполнительный кодекс (новая редакция);
– Уголовно-процессуальный кодекс (новая редакция);
– Кодекс об административной ответственности (новая редакция);
– Жилищный кодекс (новая редакция);
– Конституционный закон «О Конституционном суде Республики Узбекистан» (новая редакция);
– Конституционный закон «О чрезвычайном положении» (новая редакция);
– закон «Об образовании» (новая редакция);
– закон «О борьбе против торговли людьми» (новая редакция);
– закон «О занятости» (новая редакция);
– закон «О свободе совести и религиозных организациях» (новая редакция);
– закон «О праве лиц с инвалидностью» (новая редакция);
– закон «О правовом положении иностранных граждан и лиц без гражданства в Республике Узбекистан»;
– закон «О внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс Республики Узбекистан»;
– закон «О внесении изменений и дополнений в отдельные законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием системы обеспечения гарантий прав ребенка».
Кроме того, в рамках реализации мер, предусмотренных в Национальной стратегии, подготовлены рекомендации и предложения к проектам четырех законов Республики Узбекистан, двух указов и двух постановлений Президента, девяти постановлений и распоряжений Кабинета Министров Республики Узбекистана.
Взаимодействие с государственными органами управления и институтами гражданского общества в области прав человека
Национальный центр в целях обеспечения прав, свобод и законных интересов человека в нашей стране взаимодействует с органами государственного управления и институтами гражданского общества. Установлены прочные связи сотрудничества с Генеральной прокуратурой, Министерством внутренних дел, Конституционным судом, Верховным судом Республики Узбекистан, другими министерствами и ведомствами, Комитетом женщин, Союзом молодежи, организациями гражданского общества.
Центр совместно с Министерством внутренних дел и Генеральной прокуратурой провел семинары-тренинги на темы «Борьба против пыток: международная практика и национальный опыт» и «Сбор и представление данных в области торговли людьми».
Также организованы «круглые столы», посвященные содержанию и значению Конституционного закона «О Конституционном суде Республики Узбекистан», «Женщины, мир и безопасность, а также их взаимосвязь с правами человека и устойчивым развитием» с Комиссией по обеспечению гендерного равенства, Институтом государства и права Академии наук.
Мероприятие с участием Министерства занятости было посвящено теме «Влияние пандемии COVID-19 на движение по защите прав мигрантов». В рамках специального учебного модуля «Достоинство человека – высшая ценность» проводилось обучение руководящих работников судебных и правоохранительных органов на тему «Вопросы защиты прав зарубежных граждан, лиц без гражданства, мигрантов, жертв торговли людьми и принудительного труда в Республике Узбекистан».
Обращения граждан и юридических лиц в Национальный центр по правам человека
Отдел по связям с общественностью Национального центре по правам человека осуществляет прием граждан, изучает поступившие письменные обращения от физических и юридических лиц, принимает необходимые меры для защиты их прав, свобод и законных интересов.
В 2021 г. в Центр поступило 1 386 обращений граждан, что на 14 обращений меньше, чем в 2020 г. 379 обращений поступили во время приема граждан и 892 – через средства связи. В числе этих обращений 1 007 заявлений, 267 жалоб и 2 предложения.
Анализ обращений граждан позволяет выявить:
– какие права граждан наиболее часто подвергаются ограничению или нарушению;
– в какие государственные органы обращаются граждане, но не получают мотивированного ответа на свои жалобы;
– каковы причины и условия, способствующие нарушениям прав граждан.
596 обращений относятся к личным правам, 561 – к сфере социально-экономических прав, 85 – к политическим правам и 33 – к сфере культурных прав.
Больше всего обращений поступило от граждан, проживающих в городе Ташкенте – 319; а также из Кашкадарьинской – 270, Ташкентской – 218 и Самаркандской областей – 95.
По сравнению с 2020 г., наблюдалось снижение количества обращений от населения Андижанской, Джизакской, Самаркандской, Ферганской областей и города Ташкента. Увеличились количество обращений из Республики Каракалпакстан, Бухарской, Кашкадарьинской, Наманганской, Сырдарьинской, Ташкентской и Хорезмской областей.
Из обращений, рассмотренных Центром, 298 относятся к действиям должностных лиц дознания и предварительного расследования, 237 – других государственных ведомств, учреждений и организаций, 230 – к решениям и действиям должностных лиц, а также 77 – исполнению судебных решений.
1 276 обращений были отправлены на места для проверки и принятия необходимых мер. По 198 обращениям гражданам даны разъяснения.
В результате мер, принятых Национальным центром по правам человека, по 64 обращениям восстановлены нарушенные права граждан, по 94 – им оказано содействие в реализации законных прав и интересов, по 198 – даны консультации о способах решения возникших проблем.
Доводы 186 жалоб не подтвердились.
Кроме того, даны более 2 тыс. юридических консультаций по телефонным обращениям граждан.
Информационно-просветительская и издательская деятельность в сфере прав человека
Национальным центром по правам человека в 2021 г. на государственном языке изданы сборники «Узбекистан в Совете по правам человека ООН (отзывы мировой общественности и граждан Узбекистана на выступление Президента Республики Узбекистан Ш. М. Мирзиёева на 46-й сессии Совета по правам человека ООН)» и «Свобода слова, мнения и информации: международно-правовые основы».
В нашей стране впервые изданы шрифтом Брайля тексты Конституции Республики Узбекистан и Закона «О правах лиц с инвалидностью».
Совместно с офисом Постоянного координатора ООН в Узбекистане и Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев переведены на государственный язык, изданы и проведены презентации изданий «Конвенция ООН 1961 года о сокращении безгражданства», «Успешная практика предотвращения и сокращения безгражданства в законах о гражданстве. Руководство для парламентариев, № 29» и, совместно с Верховным комиссаром ОБСЕ по делам национальных меньшинств, «Грацские рекомендации о доступе к правосудию и национальных меньшинствах и Пояснительная записка».
Национальным центром в прошлом году были проведены конференции, семинары, «круглые столы» о широкомасштабных реформах, проводимых в стране, реализации национальных планов действий («дорожных карт»), Национальной стратеги по правам человека, рекомендаций международных организаций по правам человека, защите политических, социальных, экономических, культурных прав, свобод и законных интересов человека, повышении правовой культуры граждан, роли и статуса женщин и молодежи. Эти же темы широко освещались официальным веб-сайтом Национального центра по правам человека и на страницах журнала «Демократизация и права человека».
В прошлом году номера издания Национального центра – журнала «Демократизация и права человека» – были посвящены Году поддержки молодежи и укрепления здоровья населения, 30-летию независимости Республики Узбекистан, выборам Президента Республики Узбекистан, а также 29-летию Конституции Республики Узбекистан и 25-летию создания Национального центра по правам человека.
Подготовлен проект веб-сайта журнала «Демократизация и права человека» и начала функционировать официальная электронная почта домена journal@nhrc.uz. Кроме того, в веб-сайте размещен архив – все номера журнала с 1999 по 2021 г.