Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим: Ўзбекистон ва Туркия тажрибаси
2022 йил 7 июнь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида шу  мавзуда халқаро давра суҳбати бўлиб ўтди. Икки мамлакат ўртасида инсон ҳуқуқлари таълими соҳасида ўзаро тажриба алмашишга бағишланган ушбу тадбир Туркиянинг Инсон ҳуқуқлари ва тенглик институти раиси Муҳаррем Қилич бошчилигидаги Туркия Республикаси делегациясининг мамлакатимизга ташрифи доирасида ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов ва Туркиянинг Инсон ҳуқуқлари ва тенглик институти раиси Муҳаррем Қилич давра суҳбати иштирокчиларини қутладилар.
Туркиянинг Инсон ҳуқуқлари ва тенглик институти Кенгаши аъзоси Харун Мертоглу “Париж принциплари доирасидаги инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар” мавзусида маъруза қилди. Маърузада инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар жумладан, Туркиянинг Инсон ҳуқуқлари миллий дастури ижроси ҳақида сўз борди.
Ўзбекистон томонидан - Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари Мирзатилла Тиллабоев, Бош прокуратура Академияси бошлиғининг ўринбосари Музаффар Мамасиддиқов, Тошкент давлат юридик университети профессори Гавҳар Юлдошева давра суҳбатида ўз маърузалари билан иштирок этди.
Маърузачилар Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим миллий дастури ишлаб чиқилаётгани, прокуратура ва олий таълим тизимларида инсон ҳуқуқлари таълими соҳасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида тўхталдилар.
Шунингдек, тадбир давомида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази билан Туркиянинг Инсон ҳуқуқлари ва тенглик институти ўртасида ўзаро англашув Меморандумини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги, Омбудсманлар, Тошкент давлат юридик университети, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, Ички ишлар вазирлиги ва Бош прокуратура Академиялари, Халқаро ислом академияси, Судьялар олий мактаби, Жамоат хавфсизлиги университети, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази вакиллари қатнашди.

Узбекистан и Турция налаживают тесное сотрудничество по образованию в сфере прав человека
Национальным центром Республик Узбекистан по правам человека и Турецким институтом по правам человека и равенству сегодня, 7 июня 2022 года, подписан Меморандума о взаимопонимании.
Подписание состоялось в рамках проведение «круглого стола» на тему «Образование в области прав человека: опыт Узбекистана и Турции», организованного в Ташкенте, во время визита 6-10 июня в Республику Узбекистан делегации Турецкой Республики во главе с председателем Турецкого института по правам человека и равенству Мухарремом Киличем.
«Круглый стол» стал возможностью обстоятельного обмена опытом двух стран в сфере образования в области прав человека.
С приветствием в адрес участников мероприятия обратились первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов и председатель Турецкого института по правам человека и равенству Мухаррем Килич.
В ходе «круглого стола» член Совета Турецкого института по правам человека и равенству Харун Мертоглу выступил с докладом на тему: «Институты по правам человека в рамках Парижских принципов», в ходе которого он рассказал о деятельности институтов по правам человека в Турецкой Республике и об образовании в области прав человека.
С узбекской стороны на мероприятии с докладами выступили первый заместитель директора Национального центра по правам человека Мирзатилла Тиллабаев, заместитель начальника Академии Генеральной прокуратуры Музаффар Мамасидиков и профессор Ташкентского государственного юридического университета Гавхар Юлдашева.
Участникам была также представлена информация о разрабатываемой Национальной программе образования в области прав человека.
В работе «круглого стола» приняли участие члены парламента, представители национальных институтов по правам человека, высших юридических учебных заведений и академических институтов.