2022 йил 15 август куни Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Давлат ва ҳуқуқ институти ҳузуридаги Ўзбекистон Республикасида юридик фанларни ривожлантириш бўйича Мувофиқлаштирувчи кенгаш, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, “Барқарор ривожланиш маркази” ННТ ҳамда О.Е.Кутафин номидаги Москва давлат юридик университети ва Қозоғистон Республикаси Конституциявий суди судьяси, Қозоғистон гуманитар юридик университети ҳамкорлигида “Конституциявий ислоҳотлар: миллий ва хорижий тажриба” мавзусида халқаро илмий муҳокама ташкил этилди.
Илмий муҳокаманинг бош мақсади мамлакатимизда амалга оширилаётган Конституциявий ислоҳотлар фонида Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш истиқболлари йўлида миллий ва хорижий тажрибани, хусусан, Россия Федерацияси, Қозоғистон Республикаси тажрибасини қиёсий-ҳуқуқий ўрганиш, муҳокама қилиш ва илғор ҳуқуқий қадриятларни конституциявий қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётида мустаҳкамлаш борасида илмий асосланган таклифлар ишлаб чиқишдан иборат бўлди.
Илмий муҳокама шаклида, офлайн ва онлайн форматда ўтказилган мазкур халқаро тадбирда О.Е.Кутафин номидаги Москва давлат юридик университети профессори, юридик фанлар номзоди, Россия Федерациясида хизмат кўрсатган юрист В.И.Лафитский, Қозоғистон Республикаси Конституциявий суди судьяси, Қозоғистон гуманитар юридик университети профессори, юридик фанлар доктори С.Ф.Ударцев ҳамда ЎзФА Давлат ва ҳуқуқ институти ҳузуридаги Ўзбекистон Республикасида юридик фанларни ривожлантириш бўйича Мувофиқлаштирувчи кенгаш аъзолари, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти, Тошкент давлат юридик университети, Самарқанд давлат университети, Наманган давлат университети, Термиз давлат университети вакиллари – академик ҳамжамият ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этди.
Шуни қайд этиш лозимки, конституциявий ислоҳотларнинг асосий ташаббускори – бу мамлакатимиз фуқаролари. Унинг бош ғоявий илҳомлантирувчиси, шубҳасиз, Ўзбекистон Президенти Ш.М.Мирзиёевдир. Зеро, ушбу фудаментал, концептуал ғоя сўнгги йилларда юртимизда амалга оширилган кенг кўламли, тизимли ва шиддатли ислоҳотларга таянади ва уларнинг ўзига хос натижаси, демократик индикаторларидан бири ҳисобланади. “Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегияси” номли фундаментал китобда халқимиз иродаси, орзу-умидлари ва хоҳиш-иродасини инобатга олиб, конституциявий ислоҳотнинг устувор йўналиши кўрсатиб берилган. Зеро, мамлакатимизда барча соҳаларда амалга оширилаётган кенг қамровли ва шиддатли демократик ислоҳотларни ўзаро боғлаб, жипслаштириб турувчи ўзагини – айнан “Инсон қадри учун” ғояси, ҳар қандай шахснинг ҳаёти, эркинлиги, шаъни ва қадр-қиммати, бошқа дахлсиз ҳуқуқларини жойига қўйиш, улуғлаш ғояси ташкил этади.
Илмий муҳокама давомида ҳозирга қадар конституциявий ислоҳотларни амалга ошириш юзасидан халқимиз, жумладан, ўқитувчилар, тадбиркорлар, фермерлар, фуқаролик жамияти институтлари ва миллий-маданий марказлар, сиёсий партиялар вакиллари, маҳаллалар аҳолиси томонидан Конституциявий комиссияга 1-босқичда – 62 мингдан ортиқ; 2-босқичда – 150 мингдан ортиқ таклифлар келиб тушганлиги қайд этилди. Ушбу таклифлар жамият ва давлат ҳаётининг барча ижтимоий-иқтисодий, сиёсий-ҳуқуқий, маънавий-маърифий ва бошқа соҳаларини қамраб олган.
Бугун Янги Ўзбекистонда олиб борилаётган кенг кўламли конституциявий ислоҳотларнинг асл мақсади – халқ иродаси, орзу-умидларини рўёбга чиқариш, ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш ва пировардида, инсон қадрини улуғлаш, унинг оғирини енгил қилиш, ҳаётини яхшилаш, ижтимоий адолат тамойилини ҳаётга татбиқ этиш эканига тўхтаб ўтилди.
Муҳокамалар давомида бугунги кунда инсон қадри улуғланадиган Янги Ўзбекистон ғояси – барча Ўзбекистон фуқароларинг қалбидан чуқур жой олиб, уни ҳаётга татбиқ этиш умуммиллий ҳаракатига айланиб улгургани ва энг муҳими, уларнинг дунёқараши, эртанги кунга, ислоҳотлар натижасига бўлган ишончи кучайгани, фуқароларнинг Ўзбекистондаги шиддатли демократик ўзгаришларга дахлдорлик ҳисси ортиб, юксалиб бораётгани хорижий ва миллий экспертлар томонидан алоҳида эътироф этилди.
Халқаро анжуман давомида экспертлар томонидан “Инсон қадри учун” ғояси ҳамда янги “Инсон – шахс – жамият” парадигмасини ҳаётга изчил татбиқ этиш таклифи жамоатчилик томонидан ижобий қабул қилингани, ушбу ғоялар ислоҳотларнинг ўзагини ташкил этиши, турли йўналишлардаги тарихий янгиланишларни ўзаро боғлаб тургани ҳақида фикр алмашдилар. Бу борада Россия Федерацияси ва Қозоғистон тажрибасининг бир қатор жиҳатларига урғу берилди.
Дарҳақиқат, Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегияси мамлакатимиз тарихида сифат ва мазмун жиҳатдан янги тараққиёт даври бошланганидан далолат беради. Бу янги даврнинг энг муҳим ва устувор хусусиятлари, аввало, мамлакатимизда давлат ва бошқарув органлари, барча раҳбарлар бундан буён ўз фаолиятини “Инсон қадри учун” деган эзгу тамойил асосида олиб бориши, уларнинг барча куч ва имкониятлари адолатли жамият ва ижтимоий давлат қуриш, ҳозирги ва келгуси авлодларнинг фаровон турмушини таъминлашга қаратилганида акс этади. Зеро, “инсон қадри” ва “ижтимоий давлат” тушунчаларини бир-биридан айри тасаввур қилиб бўлмайди, улар бир-бирини тақозо этади ва ўзаро чамбарчас боғлиқдир.
Муҳокамаларда фундаментал инсон ҳуқуқлари ва эркинликларининг ҳурмат қилиниши, инсон шахсий ҳаётининг даҳлсизлиги, шахсий ва оилавий сири, ўз шаъни ва қадр-қиммати ҳимоя қилиниши; айбсизлик презумпцияси; давлат ва ватандошлар муносабати; жамоатчилик назорати, меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдори, мажбурий меҳнатдан ва болалар меҳнатининг энг ёмон шаклларидан фойдаланиш тақиқланиши ҳамда бу қонунга кўра жавобгарликка сабаб бўлиши, давлат ижтимоий хизматлар тизими, иқтисодий фаолиятда инсофсиз рақобатга, монополлаштиришга йўл қўйилмаслиги, мулкдор мол-мулкига ўз хоҳиши ва ўз манфаатини кўзлаб, унга эгалик қилиши, ундан фойдаланиши ва уни тасарруф этиши, давлат тасарруфидан чиқариш ва хусусийлаштириш натижалари қайта кўриб чиқилмаслиги ва бекор қилинмаслиги борасидаги масалалар бўйича қизғин баҳс-мунозаралар бўлди. Таклиф этилаётган Конституциявий қоидаларнинг хорижий аналоги хусусида сўз борди.
Пировардида фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш халқнинг орзуси, эзгу истаги, олий мақсади бўлган – Янги Ўзбекистонни барпо этишнинг муҳим шарти экани таъкидлаб ўтилди.
Якунда “Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий қонуни лойиҳаси долзарб, у юзасидан билдирилган умумхалқ фикри, таклиф-мулоҳазалари ўринли ва шу асосда шакллантирилгани қайд этилди.

«КОНСТИТУЦИОННЫЕ РЕФОРМЫ: ОТЕЧЕСТВЕННЫЙ И ЗАРУБЕЖНЫЙ ОПЫТ» МЕЖДУНАРОДНАЯ НАУЧНАЯ ДИСКУССИЯ ПО ТЕМЕ
15 августа 2022 года в Ташкенте состоялась Международная научная дискуссия на тему «Конституционные реформы: отечественный и зарубежный опыт» в сотрудничестве таких организаций как Координационный совет по развитию юридических наук в Республике Узбекистан при Институте государства и права Академии наук Республики Узбекистан, Национальный центр по правам человека Республики Узбекистан, НПО «Центр устойчивого развития», Московский государственный юридический университет имени О.Е. Кутафина, Гуманитарно-юридический Университет Казахстана, с участием судьи Конституционного Суда Республики Казахстан,.
Основной целью научной дискуссии была выработка научно обоснованных предложений по сравнительно-правовому изучению, обсуждению и закреплению передовых правовых ценностей в практике конституционного законодательства и правоприменения отечественного и зарубежного опыта, в частности, опыта Российской Федерации и Республики Казахстан, в свете конституционной реформы, проводимой  в нашей стране.
На этом международном мероприятии, прошедшем в форме научной дискуссии, в смешанном (оффлайн и онлайн) формате, профессор Московского государственного юридического университета имени О.Е. Кутафина, кандидат юридических наук, заслуженный юрист Российской Федерации В.И. Лафтский, судья Конституционного Суда Республики Казахстан, профессор Гуманитарно-юридического университета Казахстана, доктор юридических наук С.Ф.Ударцев, члены Координационного совета по развитию юридических наук в Республике Узбекистан при Институте государства и права АН РУз, представители Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе Республики Узбекистан, Ташкентского государственного юридического университета, Самаркандского государственного университета, Наманганского государственного университета, Термезского государственного университета, представители академического сообщества и институтов гражданского общества.
Следует отметить, что главным инициатором конституционных реформ являются граждане нашей страны. Его главным идейным вдохновителем, несомненно, является Президент Узбекистана Ш.М. Миризиёев. Ведь эта фундаментальная, концептуальная идея опирается на масштабные, системные и интенсивные реформы, проведенные в нашей стране в последние годы, и их конкретные результаты - один из индикаторов демократизации. Фундаментальная книга «Стратегия развития Нового Узбекистана» показывает приоритетное направление конституционной реформы, принимая во внимание волю, мечты и пожелания народа. Идея «За ценность человека», идея всеобъемлющих и интенсивных демократических реформ, проводимых во всех сферах в нашей стране, соединяющих и объединяющих ядро – а именно идея жизни, свободы, чести и достоинства любого человека, его  неприкосновенных прав.
В продолжение научной дискуссии о реализации современных конституционных реформ граждане, в том числе учителя, предприниматели, фермеры, представители институтов гражданского общества, национально-культурных центров, политических партий, махаллей, направили в Конституционную комиссию на 1-м этапе - более 62 тысяч; на 2-м этапе - более 150 000 предложений. Эти предложения охватили все социально-экономические, политико-правовые, духовно-просветительские и другие сферы жизни общества и государства.
Истинная цель широкомасштабных конституционных реформ, проводимых сегодня в Новом Узбекистане, состоит в том, чтобы реализовать волю народа, его мечты, обеспечить его права и свободы и, в конечном счете, возвеличить ценность человека, облегчить его проблемы, улучшить его жизнь, внести принцип социальной справедливости к жизни.
В ходе обсуждений зарубежными и национальными экспертами было особо признано, что идея Нового Узбекистана, в котором сегодня прославляется человеческое достоинство, заняла глубокое место в сердцах всех граждан Узбекистана и стала общенациональным движением по ее воплощению в жизнь, а главное, их мировоззрением, с уверенностью в завтрашнем дне, в результатах реформ.
В ходе Международной научной дискуссии эксперты обменялись мнениями о позитивном восприятии общественностью идеи «За ценности Человечека» и предложения последовательно внедрять новую парадигму «Человек – личность – общество», о том, что эти идеи составляют ядро реформ, взаимосвязывают исторические обновления в разных направлениях. В этой связи акцент был сделан на ряд аспектов опыта Российской Федерации и Казахстана.
По сути, Стратегия развития Нового Узбекистана свидетельствует о начале нового качественного и содержательного периода развития в истории нашей страны. Наиболее важные и приоритетные черты этой новой эпохи отражаются, прежде всего, в том, что в нашей стране государственные и руководящие органы, все лидеры отныне осуществляют свою деятельность на основе благородного принципа «За ценность Человека», все их силы и возможности направлены на построение справедливого общества и социального государства. Ведь понятия «ценность Человека» и «социальное государство» невозможно представить по отдельности, они определяют друг друга и тесно переплетены.
Были обсуждены такие вопросы как уважение прав и свобод человека, защита частной жизни человека, личной и семейной тайны, защита его чести и достоинства; презумпция невиновности; отношения государства и соотечественников. Разгорелись жаркие дебаты по вопросам общественного контроля, запрета на использование минимального размера заработной платы, принудительного труда и наихудших форм детского труда, а также причины ответственности по закону, государственной системы социальных услуг, недобросовестной конкуренции в экономической деятельности, недопустимости монополизация, владение собственностью владельца. Речь шла также о зарубежных  аналогах предлагаемых конституционных норм.
В заключение было отмечено, что обеспечение прав и свобод граждан является важным условием становления Нового Узбекистана, что является благородным желанием и высокой целью.
Так же в завершение было отмечено, что проект Конституционного Закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан» является актуальным, отражающим всеобщее мнение, высказанные по нему предложения уместны и обоснованно сформулированы.