Ўзбекистон делегацияси Брюссель шаҳрида бўлиб ўтган давра суҳбатида мамлакатимизда амалга оширилаётган конституциявий ислоҳотлар мазмун-моҳиятини тақдим қилди
ТОШКЕНТ, 7 сентябрь. /«Дунё» АА/. Брюссель шаҳрида кеча "Конституциявий ислоҳотлар: қонун устуворлиги, хавфсизлик, эркин ва адолатли фуқаролик жамиятини ривожлантириш асослари" мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди, деб хабар қилмоқда “Дунё”  АА мухбири.
ТИВ маълумотига кўра, тадбирда Европа парламенти депутатлари, Европа комиссияси, Европа кенгаши, Европа Ташқи ҳаракатлар хизмати вакиллари, Бенилюкс давлатларининг турли давлат органлари, эксперт-таҳлилий ва ишбилармон доиралар, оммавий ахборот воситалари, Бельгияда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус вакиллари, шунингдек, ватандошлар ва Ўзбекистон фуқаролари иштирок этди.
Давра суҳбати чоғида Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Владимир Норов, Ўзбекистон делегацияси аъзолари - Конституциявий комиссия аъзоси, Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг халқаро ишлар ва парламентлараро алоқалар қўмитаси раисининг ўринбосари Қодир Жўраев, Конституциявий комиссия аъзоси, Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг инновацион ривожланиш, ахборот сиёсати ва ахборот технологиялари қўмитаси раиси Илҳом Абдуллаев, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директорининг биринчи ўринбосари Акрамжон Неъматов ва Ўзбекистон Республикаси "Тараққиёт стратегияси" ижрочи директори Элдор Туляков нутқ сўзлади.
Ўзбекистонда амалга оширилаётган конституциявий ислоҳотнинг моҳияти ва аҳамияти ҳақида тадбир иштирокчиларига маълумот етказилди.
Мамлакатимизда олиб борилаётган кенг кўламли ўзгаришлар, шунингдек, Ўзбекистон ташқи сиёсатида самарадорлик ва изчилликни таъминлаш конституциявий базани такомиллаштириш ҳамда мустаҳкамлашни талаб қилиши таъкидланди.
Шу муносабат билан жорий йил 25-июнидан 1-августигача бутун мамлакат бўйлаб Конституция лойиҳаси бўйича халқ муҳокамаси бўлиб ўтди ва унда 150 мингдан ортиқ таклифлар қабул қилинди. Таклифларнинг 67 фоизини 30 ёшгача бўлган ёшлар киритгани эътиборга моликдир. Конституция лойиҳасини муҳокама қилишда чет элда яшовчи фуқароларимиз ва ватандошларимиз ҳам фаол иштирок этиб, улардан юзлаб таклифлар келиб тушди.
Бундан ташқари, қонун лойиҳасини тайёрлаш доирасида асосий халқаро стандартлар, илғор хорижий тажриба, дунёнинг юздан ортиқ мамлакатлари, жумладан, Европа ва Осиё давлатлари, АҚШ конституциялари ўрганилди.
Конституция лойиҳаси халқнинг конституциявий ислоҳотларда бевосита иштирокини таъминлаш мақсадида референдум ўтказиш йўли билан қабул қилиниши алоҳида таъкидланди.
Давра суҳбати иштирокчилари Ўзбекистонда амалга оширилаётган конституциявий ислоҳотларни олқишладилар. Ушбу жараён демократияни янада мустаҳкамлашга, инсон ҳуқуқларига риоя қилишга ва мамлакатда самарали давлат бошқарувини таъминлашга ёрдам беришига ишонч билдирилди.
Европа парламентининг халқаро савдо қўмитаси раиси ўринбосари Иулиу Винклер (Руминия) қайд этганидек, конституциявий ислоҳотларнинг асоси бўлган таклифлар Ўзбекистоннинг янада ривожланиши ва фуқаролар фаровонлигини оширишга хизмат қилишини таъкидлади. Ўзбекистонда конституциявий ислоҳотларни бошланган ўзгаришларнинг мантиқий давоми бўлиб, Еропа томони уларни қўллаб-қувватлайди.
Европа парламентидаги "Европа Иттифоқи-Ўзбекистон" Дўстлик гуруҳи раиси Ричард Чарнетский (Полша) таъкидлашича, Европа Иттифоқи Ўзбекистонни Марказий Осиёдаги етакчи мамлакат деб билади ва икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантиришдан манфаатдордир. Ўзбекистон Республикаси Конституциясига киритилган ўзгартишларга халқ иродасига асосланган ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишга қаратилган муҳим воқеаси дея таъриф берди. Ўзгаришларнинг асосий мақсади ҳар бир фуқаронинг ҳуқуқ ва эркинликлари кафолатланган ҳуқуқий демократик жамиятни яратишдир.
Европа парламенти Ташқи ишлар қўмитаси аъзоси Тиерри Марианининг (Франция) Ўзбекистонда ижтимоий ҳаётнинг барча соҳаларида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни юқори баҳолади. Унинг фикрича, мамлакатдаги ўзгаришлар ислоҳотлар ҳар бир фуқаронинг ёрқин ва бахтли келажаги учун амалга оширилмоқдаки, бу республикада ҳаётга татбиқ этилаётган сиёсатининг энг муҳим жиҳати ҳисобланади.
Европа ташқи ҳаракатлар хизматининг Шарқий Европа ва Марказий Осиё бўйича бошқарувчи директори ўринбосари Люк Девиннинг сўзларига қараганда, Ўзбекистон-Европа муносабатлари жадал ривожланиб, сўнгги вақтларда сезиларли даражада жадаллашди ва кўп қиррали хусусият касб этиб бормоқда. Барча даражаларда, жумладан олий даражаларда яқин мулоқот олиб борилаётир. Яқинда Европа Кенгаши Президенти Шарл Мишел Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга Мустақиллик куни муносабати билан табрик йўллади. Бунгача улар сўнгги уч йил ичида уч марта телефон орқали суҳбатлашишган.
Европа Иттифоқи икки томонлама ва минтақавий дастурлар орқали қонун устуворлиги, суд тизими ва барқарор ривожланиш бўйича ислоҳотларни қўллаб-қувватлаётгани таъкидланди. Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар ортга қайтмас хусусиятга эга эканига ишонч билдирилди.
Хулоса қилиб айтганда, иштирокчилар Ўзбекистон делегациясига Ўзбекистонда амалга оширилаётган конституциявий ислоҳотлар тўғрисида батафсил маълумот берганликлари учун миннатдорчилик билдирдилар ва бундай муҳокамаларнинг ўз вақтида ва фойдалилигини таъкидлади.

Делегация Узбекистана представила на «круглом столе» в Брюсселе суть и значение конституционной реформы в нашей стране
ТАШКЕНТ, 7 сентября. /ИА «Дунё»/. Вчера в городе Брюсселе состоялся «круглый стол» на тему «Конституционная реформа: основа обеспечения верховенства права, безопасности, развития свободного и справедливого гражданского общества», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации МИД, в мероприятии участвовали депутаты Европейского парламента, представители Европейской комиссии, Европейского совета, Европейской службы внешних действий, различных государственных органов стран Бенилюкс, экспертно-аналитических и деловых кругов, средств массовой информации, дипломатического корпуса, аккредитованного в Бельгии, а также соотечественники и граждане Узбекистана.
Перед собравшимися выступили исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов, члены узбекской делегации - член Конституционной комиссии, заместитель председателя Комитета по международным делам и межпарламентским связям Законодательной палаты Олий Мажлиса Кодир Джураев, член Конституционной комиссии, председатель Комитета по инновационному развитию, информационной политике и информационным технологиям Законодательной палаты Олий Мажлиса Илхом Абдуллаев, первый заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Акрамжон Неъматов и исполнительный директор Центра «Стратегия развития» Элдор Туляков.
До участников мероприятия доведена суть и значение конституционной реформы, проводимой в республике. Подчеркнуто, что осуществляемые в стране широкомасштабные преобразования, а также обеспечение эффективности и последовательности во внешней политике Узбекистана требуют совершенствования и укрепления конституционной базы.
В этой связи с 25 июня по 1 августа текущего года по всей стране прошло всенародное обсуждение по проекту Конституции, в ходе которого поступило свыше 150 тысяч предложений. 67 процентов из них были внесены молодыми людьми до 30 лет. Активное участие в обсуждении проекта Конституции приняли участие также наши граждане и соотечественники, проживающие за рубежом, от которых поступили сотни предложений.
Более того, в рамках подготовки законопроекта изучены основные международные стандарты, передовой зарубежный опыт, в частности конституции свыше ста стран мира, включая европейские и азиатские государства, США.
Особо отмечено, что проект Конституции будет принят посредством проведения референдума в целях обеспечения непосредственного участия народа в конституционной реформе.
Участники «круглого стола» приветствовали проводимую конституционную реформу в Узбекистане. Выражена уверенность, что данный процесс будет способствовать дальнейшему укреплению демократии, соблюдению прав человека и обеспечению эффективного государственного управления в стране.
Вице-председатель Комитета по международной торговле Европарламента Иулиу Винклер (Румыния) отметил, что предложения, которые лежат в основе конституционной реформы, будут служить основой для дальнейшего прогресса Узбекистана и повышения благосостояния его граждан. Выражена поддержка европейской стороны в осуществлении конституционной реформы в Узбекистане, которая является логическим продолжением начатых преобразований.
Председатель Группы дружбы «ЕС-Узбекистан» в Европарламенте Ричард Чарнецкий (Польша) отметил, что ЕС рассматривает Узбекистан как ведущую страну в Центральной Азии и заинтересован в дальнейшем развитии двустороннего сотрудничества. Он назвал вносимые изменения в Конституцию Республики Узбекистан эпохальным событием, которые основаны на воле народа и направлены на создание защиту прав человека. Их главной целью является создание правового демократического общества, где гарантируются основные права и свободы каждого гражданина.
Член Комитета по иностранным делам Европарламент Тьерри Мариани (Франция) высоко оценил проводимые в Узбекистане широкомасштабные реформы во всех сферах общественной жизни. Он отметил, что проводимые в стране реформы осуществляются только ради светлого и счастливого будущего каждого гражданина, что является самым важным аспектом проводимой политики республики.
Заместитель управляющего директора по Восточной Европе и Центральной Азии Европейской службы внешних действий Люк Девин отметил динамичное развитие узбекско-европейских отношений, которые за последнее время заметно интенсифицировались и обрели разносторонний характер. Стороны поддерживают тесные контакты на всех уровнях, в т.ч. на высшем. Недавно Президент Евросовета Шарль Мишель направил поздравление Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву по случаю Дня Независимости. До этого они трижды провели телефонный разговор за последние три года.
Подчеркнуто, что Евросоюз поддерживает реформы по верховенству закона, судебной системы и устойчивого развития через двусторонние и региональные программы, в т.ч. совместно с Венецианской комиссией Совета Европы. Выражена уверенность, что проводимые в Узбекистане реформы носят необратимый характер.
В заключение, участники выразили признательность узбекской делегации за предоставление подробной информации о проводимой конституционной реформе в Узбекистане, отметив своевременность и полезность проведения подобных дискуссий.