Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалалари бўйича сайёр тренинг
Тингловчиларнинг инсон ҳуқуқларига доир назарий ва амалий билимларини ошириш Бош прокуратура Академияси фаолиятининг муҳим йўналишларидан бири ҳисобланади. Академияда ташкил этилаётган ўқув курс дастурлари инсон ҳуқуқ ва эркинликлари ҳимоясига доир ўқув машғулотларини ўз ичига олади.
Ижтимоий ва иқдисодий қонунчилик ижроси устидан прокурор назоратини таъминлашнинг долзарб масалалари бўйича ўтказилаётган малака ошириш курси тингловчилари учун 2022 йил 16 ноябрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида “Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда миллий институтларнинг тутган ўрни” мавзусида навбатдаги сайёр тренинг ўтказилди.
Мазкур тренингда тингловчилар Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг инсон ҳуқуқлари ҳимоясини таъминлаш, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро шартнома ва ковенцияларнинг ижроси юзасидан Ўзбекистон Республикасининг миллий ҳисоботини тайёрлаш борасидаги фаолияти билан яқиндан танишиш имконига эга бўлишди.
Ушбу сайёр тренинг тингловчиларнинг Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари ҳимоясини таъминловчи миллий институтлар ҳақидаги амалий ва назарий билимлари ошишига хизмат қилди.

Одним из важных направлений деятельности Академии Генеральной прокуратуры является повышение теоретических и практических знаний слушателей в области прав человека. Программы учебных курсов, организованных Академией, включают учебные занятия по актуальным вопросам защиты прав и свобод человека.
Очередной выездной тренинг на тему: «Роль национальных институтов в защите прав человека» проведен Академией 16 ноября 2022 года в Национальном центре по правам человека Республики Узбекистан для слушателей курса повышения квалификации по актуальным вопросам обеспечения прокурорского надзора за исполнением законодательства в социальной и экономической сферах.
В ходе тренинга слушатели имели возможность ознакомиться с деятельностью Национального центра по правам человека Республики Узбекистан в сфере обеспечения защиты прав человека, подготовки Национального доклада Республики Узбекистан об исполнении международных договоров и конвенций по правам человека.
Выездной тренинг послужил расширению практических и теоретических знаний слушателей о национальных институтах, обеспечивающих защиту прав человека в Республике Узбекистан.