“Zamin” фонди ва ЮНИСЕФ томонидан Бутунжаҳон болалар кунига бағишлаб гибрид форматда “Болаларнинг соғлом атроф-муҳитга бўлган ҳуқуқларини таъминлаш” мавзусида халқаро форум ўтказилди.
Тадбирда БМТ ва унинг таркибига кирувчи тузилмалар раҳбарияти, халқаро ва минтақавий ташкилотлар, Ўзбекистонда фаолият юритаётган дипломатик корпус, давлат идоралари, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар, фуқаролик жамияти институтлари, шунингдек, Хитой, Жанубий Корея, Япония, Озарбайжон, Малайзия, Венгрия ва бошқа мамлакатларнинг илмий ва педагогик доиралари вакиллари ҳамда экофаоллар иштирок этди.
Форумда “Zamin” фонди Васийлик кенгаши раиси Зироат Мирзиёева нутқ сўзлади.
— Ўзбекистоннинг Болалар, ёшлар ҳамда иқлим ўзгаришига қарши курашиш ҳаракатлари тўғрисидаги декларацияга қўшилганини чин дилдан олқишлаймиз. Бу муҳим қадам, мамлакатимиз болаларнинг том маънода ҳаёти учун, ёрқин келажаги учун курашишга содиқлигининг белгиси. Соғлом сайёра, тоза ҳаво, хавфсиз муҳит. Айнан шулар болаларнинг воқелигига айланиши шарт.
Шунчаки қараб тура олмаймиз. Ҳар биримизнинг ҳиссамиз, табиат учун қилган ҳар бир ҳаракатимиз барқарор атроф-муҳитга эришиш йўлида муҳим ўрин тутади. Фақатгина биргаликдаги саъй-ҳаракатларимиз ва аниқ амалларимиз билан ушбу мақсадга эришишимиз мумкин, - деди “Zamin” фонди Васийлик кенгаши раиси.
Таъкидлаш лозимки, Ўзбекистон МДҲ ҳудудида ушбу декларацияга қўшилган биринчи давлат бўлди.
Декларацияда ҳукуматларнинг иқлимга доир сиёсатда ва ҳаракатларда болаларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини барча даражаларда изчил ҳисобга олиш борасидаги қатор мажбуриятлари акс этган.
Форум иқлим ўзгаришининг атроф-муҳитга салбий таъсирларини юмшатиш, бу борада инсон ҳуқуқлари, айниқса ёш авлод ҳуқуқларини самарали рўёбга чиқариш масалаларига бағишланди.
Мулоқот майдони иштирокчилари иқлим ўзгариши замонамизнинг асосий таҳдидларидан бири экани, одамлар, айниқса ёшлар ва болаларнинг ҳаёт сифатига бевосита тасъсир кўрсатаётгани борасида якдил фикр билдирдилар. Ушбу муаммони кечиктирмасдан ҳал қилиш зарурлигидан сўзга чиққанларнинг хавотирли рақам ва фактлари ҳам далолат беради.
Хусусан, БМТнинг инсон ҳуқуқлари ва атроф-муҳит масалалари бўйича махсус маърузачиси Дэвид Р. Бойд ўзининг видеомурожаатида сайёрамиздаги ҳар бир бола ва ўсмир тоза, соғлом ва барқарор атроф-муҳитда яшашга ҳақли эканини таъкидлади.
— Лекин муаммо шундаки, ушбу ҳуқуқ ҳақидаги илҳомбахш гаплар ва бутун дунёдаги миллионлаб болалар кундалик ҳаётида дуч келаётган воқелик ўртасида катта масофа мавжуд. Ифлосланган ҳаво ҳар йили 600 мингдан зиёд боланинг ҳаётига зомин бўлмоқда; юз миллионлаб бола хавфсиз ичимлик суви ва тўйиб овқатланиш имкониятидан баҳраманд бўла олмаяпти; болалар уларнинг ривожланиш жараёнларига зиён етказиши ва ҳаётига салбий таъсир кўрсатиши мумкин бўлган қўрғошин ва симоб каби токсик кимёвий моддалар таъсирини бошидан кечирмоқда.
Айни пайтда, тоза, соғлом ва барқарор атроф-муҳитда яшаш ҳуқуқи –ҳукуматларнинг атроф-муҳитни ҳимоя қилиш борасидаги ҳаракатларини тезлаштириш учун болалар ва ёшлар учун томонидан ишга солиниши мумкин бўлган воситадир. Ўйлайманки, барчамиз болаларга ҳуқуқий жараёнларда иштирок этиш ва ўз фикрини билдириш имкониятларини яратиб беришимиз керак, - деди Дэвид Р. Бойд.
Мавзу юзасидан долзарб маълумотларни Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Бош котиби Хельга Шмид ҳам келтирди. У ҳам болалар иқлим ўзгаришининг кенг кўламли оқибатлари олдида заиф эканликларига эътибор қаратди.
- Яқинда ўтказилган тадқиқотларга кўра, 2021 йилда туғилган болалар уларнинг 60 йил аввал туғилган бобо ва момоларига нисбатан 7 марта кўп аномал иссиқлик тўлқинларини, икки баробар кўп ўрмон ёнғинларини ва қарийб уч баробар кўп қурғоқчилик ҳолатларини бошидан кечирадилар. Шунинг учун, ЮНИСЕФнинг “иқлим инқирози – бола ҳуқуқлари инқирози” деган фикрларига қўшилмасликнинг иложи йўқ, - деди у.
Иқлим инқирозига ечим топиш давримизнинг кечиктириб бўлмас устувор вазифаси эканини ЮНИСЕФнинг Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари бўйича минтақавий директори Афшан Хан ҳам тасдиқлади. Унинг айтишича, у вакиллик қилаётган минтақаларнинг ўзида 198,5 миллион нафар бола экология ва атроф-муҳит билан боғлиқ турли таҳдидлардан азият чекмоқда.
— Болалар иқлим инқирозининг сабабчилари бўлмасада, унинг таъсирини номутаносиб равишда кучли сезмоқда. Шу сабабли қайд этмоқчиманки, ҳозир болалар учун қилишимиз мумкин энг яхши сармоя – улар яшаши, ўсиши ва фаровон ҳаёт кечириши учун зарур хизматлар иқлим ва экология ларзаларига барқарор бўлсин; барча болалар ва ёшларнинг “яшил ўтиш”га эришиш ва барча учун фаровон дунё барпо этиш учун керак бўладиган таълим олиш ва кўникмаларни яхшилаш борасидаги интилишларини қўллаб-қувватлайлик, - деди Хан хоним.
Экологик таҳдидларга қарши туриш учун ечимлардан бирини БМТнинг Атроф-муҳит бўйича дастури (ЮНЕП) Ингер Андерсен таклиф қилди:
— Биз бирлашиб, иқлим, табиат ўзгариши, атроф-муҳитнинг ифлосланишига қарши курашиш бўйича барча дастурларни бирлаштириш учун зарур чоралар кўришимиз лозим. Атроф-муҳитни назорат қилиш бўйича қўлимиздан келган энг салоҳиятли сифат стандартларини белгилаш ва жорий қилишимиз керак. Атроф-муҳитни ҳимоя қилиш ҳаракатларини илгари суриш учун кесишув нуқталарини топишимиз керак. Токи ёшларнинг овози эшитилсин. Сайёрага зарар етказишдан олинган молиявий оқимлар унинг фаровонлигига йўналтирилсин. Болаларимизга барқарор келажак ҳуқуқини тақдим этиш учун зарур барчасини қилишимиз лозим.
Бунинг учун бизга мустаҳкам ҳамкорлик муносабатлари керак. Шу муносабат билан “Zamin” фонди ва кўплаб бошқа ташкилотлар билан ҳамкорлгимиздан ғурурланамиз ва уни қадрлаймиз, - деди Ингер Андерсен.
Форум қонунчилик асосларини такомиллаштириш орқали экологик муаммо ва таҳдидларнинг олдини олиш бўйича глобал ва миллий миқёсда амалга оширилаётган ҳаракатлар юзасидан амалий фикр алмашиш учун самарали майдон бўлди.
Тадбир якунида халқаро ҳамжамиятга бола ҳуқуқ ва манфаатларини иқлим соҳасидаги ҳаракатларининг марказига қўйган ҳолда иқлим инқирозининг салбий оқибатларига қарши курашиш бўйича халқаро, минтақавий ва миллий саъй-ҳаракатларни кучайтириш бўйича даъват қилинган Якуний ҳужжат қабул қилинди.
Маълумот учун: Бутунжаҳон болалар куни 1954 йилда эълон қилинган ва ҳар йили 20 ноябрь куни нишонланади.
БМТга аъзо давлатлар томонидан Бутунжаҳон болалар куни нишонланиши жамоатчиликнинг болалар ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш ҳамда мулоқот орқали бутун дунё болалари учун қулай муҳит яратиш борасидаги хабардорлигини ошириш учун ноёб имконият беради.

На форуме выступила председатель Попечительского совета Фонда Zamin Зироат Мирзиёева.
- Искренне приветствуем присоединение Узбекистана к «Декларации о детях, молодежи и действиях по борьбе с изменением климата». Это важный шаг, это знак приверженности страны борьбе в буквальном смысле за жизнь, за лучшее будущее детей. Здоровая планета, чистый воздух, безопасная среда. Вот, что должно быть их реальностью.
Мы не можем бездействовать. И вклад каждого из нас, каждое наше действие в пользу природы играют важную роль на пути к устойчивой окружающей среде. Только совместными усилиями и конкретными действиями мы можем достичь этой цели, – отметила Зироат Мирзиёева.
Стоит отметить, что Узбекистан стал первым государством на территории СНГ, подписавшим Декларацию.
Декларация представляет собой ряд обязательств правительств последовательно учитывать права и интересы детей в климатической политике и действиях на всех уровнях.
Форум был посвящён вопросам смягчения негативных последствий изменения климата для окружающей среды и обеспечения эффективной реализации прав человека, особенно подрастающего поколения, в этой сфере.
Участники диалоговой площадки единогласно признали, что сегодня изменение климата является одним из главных вызовов современности, который напрямую влияет на качество жизни, особенно молодых людей и детей. И о том, что эту проблему необходимо решать не откладывая, доказывали тревожные цифры и факты докладчиков.
Так, специальный докладчик ООН по вопросу о правах человека и окружающей среде Дэвид Р. Бойд в своём видеообращении отметил, что каждый ребёнок и подросток на нашей планете имеет право жить в чистой, здоровой и устойчивой окружающей среде.
— Но проблема заключается в том, что существует большой разрыв между вдохновляющими словами об этом праве и реальностью, с которой сталкиваются сотни миллионов детей по всему миру в своей повседневной жизни. Загрязнённый воздух ежегодно убивает более 600 тысяч детей; сотни миллионов детей не имеют доступа к безопасной питьевой воде и достаточному количеству пищи; дети подвергаются воздействию токсичных химических веществ, таких как свинец и ртуть, которые могут нарушить процессы их развития и оказать негативное воздействие на их жизнь.
Вместе с тем, право на чистую, здоровую и устойчивую окружающую среду — это инструмент, который дети и молодёжь могут использовать для того, чтобы ускорить амбициозные действия правительства по защите окружающей среды. Думаю, что мы должны создавать для детей возможности участвовать в правовых процессах и быть услышанными, - отметил Дэвид Р. Бойд.
Актуальные данные по этой теме привела и Генеральный секретарь Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Хельга Шмид. Она также обратила внимание, что дети особенно уязвимы перед широкомасштабными последствиями изменения климата.
- Недавние исследования показывают, что дети, родившиеся в 2021 году, переживут в семь раз больше волн аномального тепла, в два раза больше лесных пожаров и почти в три раза больше засух, чем их бабушки и дедушки, родившиеся 60 лет назад. Поэтому, когда ЮНИСЕФ говорит, что «климатический кризис — это кризис прав ребенка», я не могу не согласиться», - заявила она.
В том, что решение проблемы климатического кризиса является одним из самых неотложных приоритетов нашего времени уверена региональный директор ЮНИСЕФ по странам Европы и Центральной Азии Афшан Хан. По её словам, только в представляемых ею регионах 198,5 миллионов детей страдают от тех или иных угроз, связанных с экологией и окружающей средой.
— Дети непропорционально сильно затронуты климатическим кризисом, которому не они являются причиной. Поэтому хочу подчеркнуть, что лучшая инвестиция, которую мы можем сделать для детей сейчас — это обеспечить, чтобы услуги, необходимые им для выживания, роста и процветания, были устойчивы к климатическим и экологическим потрясениям; чтобы мы поддерживали всех детей и молодых людей в стремлении повышать своё образование и улучшать навыки, необходимые им для адаптации и создания «зеленого перехода» и лучшего мира для всех, - сказала Афшан Хан.
Одно из решений, как противостоять экологической угрозе, предложила исполнительный директор Программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП) Ингер Андерсен:
— Мы должны сплотиться и предпринять необходимые усилия по объединению всех программ по борьбе с изменением климата, природы и загрязнением окружающей среды в единое целое. Установить и внедрить самые амбициозные стандарты качества по контролю за окружающей средой, на которые мы только способны. Найти точки соприкосновения в целях продвижения действий по защите окружающей среды. Чтобы голоса молодёжи были услышаны. Переориентировать финансовые потоки с причинения вреда планете на её процветание. Сделать все необходимое для предоставления нашим детям права на устойчивое будущее.
Для этого нам нужны прочные партнёрские отношения. В этой связи мы гордимся и ценим наше сотрудничество с Фондом Zamin и многими другими организациями, - отметила Ингер Андерсен.
В завершение мероприятия был принят Итоговый документ с призывом к мировому сообществу наращивать международные, региональные и национальные усилия в вопросах противодействия негативным последствиям климатического кризиса, чтобы поставить права и интересы ребенка в центр климатических действий.
Форум стал эффективной площадкой для практического обмена мнениями о действиях, предпринимаемых на глобальном и национальном уровнях для предотвращения экологических вызовов и угроз путём совершенствования законодательной базы.
Для информации: Всемирный день ребёнка провозглашён в 1954 году и ежегодно отмечается 20 ноября.
Празднование Всемирного дня ребенка государствами-членами ООН предоставляет уникальную возможность повысить осведомлённость общественности по поощрению и защите прав детей и созданию посредством диалога благоприятной для детей среды во всем мире.