Қонун устуворлиги ва одил судлов: уларни самарали таъминлаш масалалари
Сўнгги йилларда мамлакатимизда барча соҳаларда амалга оширилаётган ислоҳотлар, энг аввало, халқимиз ҳаёт даражасининг юксалишига, хорижий инвестицияларнинг кенг жалб этилишига ва илғор технологиялар ҳамда янги ғояларнинг кириб келишига хизмат қилиб, мамлакатимизнинг халқаро майдондаги имижининг ошишига олиб келади.
Олий Мажлис Сенатининг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси томонидан жорий йилнинг 29 ноябрь куни 2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларнинг 16.3-вазифаси (Қонун устуворлигига кўмаклашиш ҳамда барча учун одил судловдан фойдаланиш бўйича тенг имкониятларни таъминлаш) ижроси доирасида «Одил судловни самарали таъминлаш» мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Таъкидланганидек, давра суҳбатидан кўзланган асосий мақсад ҳам мазкур йўналишда масъуллар томонидан амалга оширилган ишлар билан жамоатчиликни яқиндан таништириш, биргаликда очиқ муҳокама қилиш, мавжуд фикрларни ўртага ташлаш, шунингдек, олдинда турган муҳим вазифаларни белгилаб олиш, энг асосийси, юзага келаётган муаммоларни биргаликда бартараф этишдан иборат.
Мавзу юзасидан сўзга чиққан Олий суд, Бош прокуратура, Адлия, Ички ишлар, Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирликлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази вакиллари барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифалар ижроси юзасидан амалга оширилган ишлар тўғрисида батафсил маълумот бериб ўтишди.
Қайд этилишича, барқарор ривожланиш мақсадлари халқимизнинг фаровонлиги, давлатимизнинг ривожланиши учун ҳаракат режаси бўлиб, у дунё тинчлигини мустаҳкамлаш, қашшоқликни барча шакл ва кўринишларига барҳам беришга қаратилган.
Шу боис дунёнинг бошқа давлатлари каби Ўзбекистон ҳам ушбу кун тартибига қўшилган ва Барқарор ривожланиш мақсадларини миллий миқёсда амалга ошириш мажбуриятини олган. Бу борада Парламент комиссияси фаолияти йўлга қўйилиб, парламент назорати ўрнатилган.
Тадбирда билдирилган фикрлардан келиб чиқиб, масъул вазирлик ва идоралар асосий эътиборини ушбу кўрсаткичларга эришишга қаратиши алоҳида айтиб ўтилди.
Тадбир якунида мазкур йўналишдаги ишларнинг изчиллигини таъминлаш ҳамда самарадорлигини ошириш мақсадида бир қатор тавсиялар ҳам бериб ўтилди.

Верховенство закона и правосудие: вопросы их эффективного обеспечения
Реформы, проводимые в стране в последние годы во всех сферах, способствуют, прежде всего, повышению уровня жизни нашего народа, широкому привлечению иностранных инвестиций и притоку передовых технологий и новых идей, поднятию имиджа нашей страны на международной арене.
Комитетом Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции 29 ноября текущего года в рамках реализации задачи 16.3 Национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года организован «круглый стол» на тему «Эффективное обеспечение правосудия» (содействие верховенству закона и обеспечение равных возможностей доступа к правосудию для всех).
Отмечалось, что основная цель «круглого стола» – ознакомление общественности с работой, проделанной ответственными работниками в данном направлении, совместное открытое обсуждение, продвижение имеющихся мнений, а также определение важных задач, которые стоят перед нами, и, самое главное, совместное решение возникающих проблем.
Выступившие по этой теме представители Верховного суда, Генеральной прокуратуры, министерств юстиции, внутренних дел, по поддержке махалли и семьи, а также Национального центра по правам человека Республики Узбекистан представили подробную информацию о проделанной работе по выполнению национальных целей и задач в области устойчивого развития.
Подчеркивалось, что цели устойчивого развития – это план действий для благополучия нашего народа, развития нашего государства, который направлен на укрепление мира во всем мире, искоренение бедности во всех ее формах и проявлениях.
Поэтому Узбекистан, как и другие страны мира, присоединился к этой повестке дня и взял на себя обязательство реализации Целей устойчивого развития в национальном масштабе. В этом направлении налажена деятельность Парламентской комиссии, установлен парламентский контроль.
Отдельно отмечалось, что ответственные министерства и ведомства, исходя из высказанных на мероприятии мнений, сосредоточат свое внимание на достижении этих показателей.
По завершении мероприятия также дан ряд рекомендаций с целью обеспечения последовательности и повышения эффективности работы в данном направлении.