Ватанни ҳимоя қилиш – муқаддас бурч
2023 йил 7 январь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинларининг бир гуруҳ фахрийлари иштирокида “Ватанни ҳимоя қилиш – муқаддас бурч” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 31 йиллиги ҳамда 14 январь – Ватан ҳимоячилари кунига бағишланди.
Учрашувда давлатимиз раҳбарининг Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига йўллаган Мурожаатномасида Қуролли Кучларимиз жанговар салоҳиятини ошириш борасидаги ишларни янги босқичга олиб чиқишга алоҳида эътибор қаратилгани таъкидланди. Юртбошимиз таъбири билан айтганда, энг бебаҳо олий неъмат – тинчлигимиз ва осойишталигимизнинг қадрига етишимиз, оилаларимиз, фарзандларимиз, келгуси авлодларимизнинг бахту камоли учун бу улуғ бойликни асраб-авайлашимиз лозим.
Шу мақсадда ёшларимизни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, уларнинг она юртга меҳри ва садоқатини оширишга янада кўпроқ аҳамият беришимиз керак. Ёш авлодимизни ана шундай баркамол, эл-юрт учун фидойи инсонлар қилиб тарбиялашда биз муҳтарам нуронийларимизга таянамиз.
Президентимизнинг 2022 йил 14 декабрда қабул қилинган “Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганлигининг 31 йиллигини ҳамда Ватан ҳимоячилари кунини нишонлашга тайёргарлик кўриш ва ўтказиш чора-тадбирлари тўғрисида” фармойиши асосида, юртимиз бўйлаб “Миллий армиямиз – Янги Ўзбекистоннинг мустаҳкам қалқонидир!” шиори остида маънавий-маърифий, маданий тадбирлар ўтказилмоқда.
Хусусан, Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинларининг Фахрийлар кенгаши фаоллари билан Миллий марказда бўлиб ўтган учрашув иштирокчиларда катта таассурот қолдирди.

На встрече отмечалось, что в Послании Главы нашего государства Олий Мажлису и народу Узбекистана особое внимание уделено выводу работы по повышению боевого потенциала наших Вооруженных Сил на новый уровень. По словам Президента страны, мы должны ценить самый большой дар - наши мир и спокойствие, и сохранить это великое богатство для счастья и совершенствования наших семей, детей и будущих поколений.
В этих целях следует придавать большее значение воспитанию нашей молодежи в военно-патриотическом духе, приумножению любви и верности новых поколений Родине. В этой связи большое значение имеет опыт старшего поколения, уважаемых людей страны, которые помогают воспитанию молодых людей всесторонне развитыми специалистами и самоотверженными патриотами.
На основании Указа Президента Республики Узбекистан от 14 декабря 2022 года «О мерах по подготовке и празднованию 31-й годовщины образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Дня защитника Отечества», по всей стране под лозунгом «Наша Национальная Армия - крепкий щит Нового Узбекистана!» проводятся духовно-просветительские и культурные мероприятия.
Одним из них стала встреча с активом Совета ветеранов Пограничных войск СГБ в Национальном центре, которая произвела большое впечатление на ее участников.