Мартинг ЧУНГОНГ: Ўзбекистоннинг дунёга сўзлаб берадиган ўз ҳикояси бор
Сир эмас, Барқарор ривожланиш мақсадларини рўёбга чиқариш жуда катта сиёсий ирода, куч-ғайратни талаб қилади. Ўзбекистонда бу борада давлат, парламент, жамоатчилик институтлари ҳамкорликда ишлаётгани эътиборни тортади. Дарвоқе, мен кеча Ўзбекистон Республикаси Президенти билан учрашдим. Шунингдек, Сенат Раиси билан суҳбатлашдим. Парламентлараро ҳамкорликни изчил йўлга қўйишга улкан ҳисса қўшаётгани учун Президент Шавкат Мирзиёевга алоҳида миннатдорчилик билдирмоқчиман.
Ҳамкасбларим Ўзбекистонда аҳоли турмуш даражасини яхшилаш, Барқарор ривожланиш мақсадларини рўёбга чиқариш борасида жуда катта ишлар амалга оширилаётганини айтиб берган эди. Юртингизга келгач, бу гап ҳақиқат эканига яна бир бор ишонч ҳосил қилдим. Ўзбекистонда аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш, гендер тенглиги борасида ҳам салмоқли ишлар бажарилаётгани эътиборга молик. Бундан шундай хулоса қилиш мумкинки, Ўзбекистонда гендер тенглигига эришиш, ёшлар муаммоларини ҳал қилишда яхшигина тажриба тўпланган. Форумда шу тажриба ўрганилмоқда, таҳлил этиляпти. Зеро, Барқарор ривожланиш мақсадларини ҳаётга самарали тадбиқ этиш учун биз глобал миқёсда парламентлараро ҳамкорликка эҳтиёж сезяпмиз.
Хулоса қилиб айтганда, Ўзбекистоннинг дунёга сўзлаб берадиган ўз ҳикояси, яъни тажрибаси бор. Бу форум шу ҳикояни дунё парламентлари билан баҳам кўришнинг энг яхши имкониятидир.

Мартинг ЧУНГОНГ, Генеральный секретарь Межпарламентского союза:
— Я очень рад участвовать в таком представительном форуме. Достижение Целей устойчивого развития требует большой политической воли, мобилизации сил и средств. С удовлетворением хочу отметить, что на примере увиденного и услышанного во время форума убедился, что в республике объединены усилия государства, парламента и общества. Вчера я встретился с Президентом Узбекистана, побеседовал с Председателем Сената. Выразил и еще раз выражаю особую признательность Президенту Шавкату Мирзиёеву за огромный вклад в налаживание межпарламентского сотрудничества.
Еще задолго до приезда в вашу страну я был наслышан о достижениях Узбекистана в деле реализации ЦУР. Достойны внимания и опыт в сфере социальной защиты населения, обеспечении гендерного равенства, улучшения качества медицинских услуг, повышение образовательного уровня населения, а также в работе с молодежью. Изучение подходов и механизмов системного налаживания подобной работы изучается участниками форума. Этот опыт изучается на форуме. Ведь для эффективной реализации целей в области устойчивого развития нам необходимо межпарламентское сотрудничество.
Говоря образно, Узбекистан имеет свой рассказ, большой опыт, пользующееся успехом, о том, как необходимо преодолевать последствия пандемии, обеспечивать стабильный экономический рост и достойный уровень жизни, которым может поделиться со всем миром.