Миллий марказда Конрад Аденауэр номидаги фонд ваколатхонаси раҳбари билан учрашув бўлди
23 сентябрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов Конрад Аденауэр номидаги фонднинг Ўзбекистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон бўйича минтақавий ваколатхонаси раҳбари Ронни Хайне билан учрашди
Р.Хайне учрашув учун миннатдорчилик изҳор қилар экан, Фонд билан Марказ ўртасидаги кўп йиллик ҳамкорликнинг  самарадорлигини алоҳида эътироф этди. Жумладан, меҳмон таъкидлаганидек, "Фонд учун инсон ҳуқуқлари устувор аҳамият касб этади, Ўзбекистонда кейинги  йилларда бу борада амалга оширилаётган ишлар эса жаҳон ҳамжамияти томонидан ижобий баҳоланмоқда".
Германиялик эксперт фикрича, Ўзбекистон Ҳукуматининг COVID-19 тарқалиши олдини олиш ва ушбу фалокатдан мамлакат фуқаролари ҳимоясини таъминлаш борасидаги амалий ишлари муҳим аҳамиятга эга. Шундай таъсирчан амалий чоралар туфайли Фонд ваколатхонаси ходимлари ҳам Германияга кетиб қолмасдан, шу ерда ўз фаолиятини бехавф ва бехавотир давом эттирмоқда.
Мулоқот давомида А.Саидов инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасининг асосий йўналишлари ҳақида атрофлича ахборот берди. Жумладан, 2021-2023 йилларда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига сайланиш учун Ўзбекистон номзодини илгари суришга доир ишларнинг ҳолати билан меҳмонни таништирди.
Учрашув якунида томонлар икки томонлама ҳамкорликнинг устувор йўналишларини, жумладан, мамлакат минтақаларида биргаликда туркум тадбирлар ўтказиш истиқболларини муҳокама қилдилар.

23 сентября 2020 г. в состоялась встреча директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидова с Региональным уполномоченным представителем Фонда имени Конрада Аденауэра по Узбекистану, Кыргызстану, Таджикистану, Туркменистану Ронни Хайне.
Глава представительства Р. Хайне выразил благодарность за встречу и признательность за многолетнее сотрудничество с Фондом. Он также отметил, что «права человека имеют приоритетное значение для Фонда и реформы, происходящие в стране за последние годы, положительно оцениваются мировым сообществом».
По словам немецкого эксперта, благодаря мерам, принятым Правительством Узбекистана для обеспечения защиты граждан и предотвращения распространения COVID-19, «мы смогли продолжить свою работу и не опасаясь заражения и не было необходимости возвращаться в Германию. В этом плане Узбекистан проделал качественную работу».
Во время беседы А. Саидов представил подробную информацию об основных направлениях деятельности в сфере защиты прав человека, в том числе о выдвижении кандидатуры Узбекистана в члены СПЧ ООН на период 2021-2023 гг.
В ходе встречи были обсуждены приоритетные направления двустороннего сотрудничества, в том числе, проведении серии мероприятий в регионах страны.