Президент Шавкат Мирзиёев соғлиқни сақлаш тизимини янада ривожлантириш, тиббий хизматлар сифатини ошириш ва хусусий сектор иштирокини кенгайтириш чора-тадбирлари юзасидан тақдимот билан танишди.
Мамлакатимизда аҳолига малакали ва замонавий тиббий хизмат кўрсатиш, соҳада бошқарув самарадорлигини ошириш, хусусий сектор имкониятларидан кенгроқ фойдаланиш ҳамда ҳудудларда тиббиёт инфратузилмасини янги босқичга олиб чиқиш бўйича изчил ишлар олиб борилмоқда.
Тақдимотда, аввало, хусусий секторнинг соҳа ривожидаги ўрни ва бу борадаги мавжуд имкониятлари кўриб чиқилди.
Қайд этилганидек, 2016 йилда юртимизда 3,2 мингта хусусий клиника фаолият юритган бўлса, 2026 йилда уларнинг сони 8,7 мингтага етиши кутилмоқда. Хусусий тиббиёт йўналишлари 39 тадан 116 тага, ушбу сектордаги койка ўринлари эса 16 мингдан 57 мингтагача кўпайди. Хусусий секторнинг умумий койка фондидаги улуши 12 фоиздан 31 фоизгача ошиши прогноз қилинмоқда.
Шу билан бирга, тизимдаги айрим муаммолар ҳам кўрсатиб ўтилди. Жумладан, тиббий хизматлар сифати устидан амалдаги назорат механизмлари етарли даражада самара бермаётгани, лицензиялаш талаблари замон талабларига тўлиқ жавоб бермаслиги, хусусий клиникалар фаолияти тўғрисидаги маълумотларнинг ягона электрон тизимда шаклланмагани, шунингдек, инвестиция лойиҳалари билан манзилли ишлаш тизими етарли эмаслиги қайд этилди.
Шу боис, хусусий сектор иштирокини кенгайтириш ва унинг масъулиятини оширишга қаратилган янги ёндашувлар тақдим қилинди.
Хусусан, тиббий фаолиятни лицензиялаш билан боғлиқ барча вазифалар Тиббиёт ташкилотларини лицензиялаш ва аккредитациялаш марказига ўтказилиб, 2026 йил 1 июлдан лицензиялаш тартибларини кучайтириш, бемор хавфсизлиги ва тиббий ёрдам сифатини таъминлашга доир 48 турдаги лицензия талабларининг 14 тасини қайта кўриб чиқиш таклиф қилинди. Мазкур жараёнда кўп тармоқли клиникалар фаолиятини тўлиқ тўхтатиш амалиётидан воз кечиб, фақат аниқ қоидабузарлик аниқланган йўналиш бўйича чеклов қўллаш тартиби назарда тутилмоқда.
Шу билан бирга, тиббиёт ташкилотларининг лицензия талаб ва шартларига риоя қилиниши бўйича сифат назорати кучайтирилиб, электрон ахборот тизимида масофавий баҳолаб бориш орқали назорат қилиш йўлга қўйилади.
Қолаверса, нодавлат тиббиёт ташкилотларига лицензия доирасидаги барча йўналишларда бюджет маблағлари ҳисобидан тиббий хизмат кўрсатишга рухсат бериш, аккредитациядан ўтган хусусий муассасаларга трансплантация фаолияти билан шуғулланиш имконини тақдим этиш, 2028 йилдан бошлаб аккредитациядан ўтмаган нодавлат ва республика даражасидаги давлат тиббиёт муассасалари билан Суғурта жамғармаси томонидан тиббий хизматларнинг харидини амалга оширмаслик таклиф этилди.
2030 йил якунига қадар барча давлат тиббиёт муассасалари босқичма-босқич, хусусан, 2027 йил 1 апрелгача 55 та республика, 2028 йил якунига қадар 413 та ҳудудий ҳамда 2030 йил якунигача 3 мингдан ортиқ туман (шаҳар) давлат тиббиёт ташкилотлари фаолияти мажбурий лицензияланади.
Хусусий тиббиётни рағбатлантириш учун иқтисодий қўллаб-қувватлаш чоралари ҳам муҳокама қилинди.
Жумладан, олис ҳудудларда янги клиникалар очиш учун 200 миллион АҚШ долларлик имтиёзли кредит ресурси ажратилиши, ҳар бир лойиҳа учун 10 йилгача муддатга 10 миллион АҚШ долларлик сўмдан кредит бериш, асосий ставканинг 50 фоиз қисми учун компенсация механизмини қўллаш назарда тутилмоқда. Шу билан бирга, хорижий мутахассисларга ижтимоий солиқни 1 фоиз этиб белгилаш, тиббий ускуна ва бутловчи қисмлар бўйича божхона имтиёзлари бериш каби енгилликлар таклиф этилди.
Тақдимотда соҳага инвестицияларни жалб қилишнинг янги тизими ҳам кўриб чиқилди.
Бунинг учун Тиббиёт ва фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлигини ташкил этиш, инвесторларга консалтинг ва амалий хизматларни “ягона дарча” тамойили асосида кўрсатиш, давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини профессионал асосда шакллантириш ва илгари суриш механизмини жорий этиш назарда тутилмоқда.
Хусусан, агентликка соҳага тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб этиш, инвестиция ва давлат-хусусий шериклик лойиҳаларига кўмаклашиш, давлат тиббиёт ташкилотларини бошқарувга бериш ваколати берилади ҳамда агентлик таъсисчилигида инвестиция лойиҳаларини шакллантириш, келишиш ва амалга оширишда кўмаклашувчи акциядорлик жамияти шаклидаги “Health Invest” компанияси ташкил этилади.
Хорижий экспертлар билан биргаликда давлат тиббиёт муассасаларини корпоратив бошқарув тамойиллари асосида трансформация қилиш стратегиясини ишлаб чиқиш таклиф этилди. Шунингдек, хорижий консультантларни жалб қилган ҳолда тиббиёт ташкилотларини лойиҳалаштириш, қуриш ва ишга туширишга оид шаҳарсозлик ҳамда санитария қоида ва меъёрлари қайта кўриб чиқилиб, халқаро талабларга мослаштирилиши белгиланди.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по мерам дальнейшего развития системы здравоохранения, повышения качества медицинских услуг и расширения участия частного сектора.
В нашей стране проводится последовательная работа по обеспечению населения квалифицированной и современной медицинской помощью, повышению эффективности управления в отрасли, более широкому использованию возможностей частного сектора, а также выводу медицинской инфраструктуры в регионах на новый уровень.
На презентации рассмотрены роль частного сектора в развитии отрасли и имеющиеся возможности в этом направлении.
Как отмечалось, если в 2016 году в нашей стране действовало 3,2 тысячи частных клиник, то по итогам 2026 года ожидается, что их число достигнет 8,7 тысячи. Количество направлений частной медицины увеличилось с 39 до 116, а число коек – с 16 тысяч до 57 тысяч. Прогнозируется увеличение доли частного сектора в общем коечном фонде с 12 до 31 процента.
Вместе с тем указаны и отдельные проблемы в сфере. Отмечено, что действующие механизмы контроля качества медицинских услуг недостаточно эффективны, лицензионные требования не в полной мере соответствуют современным условиям, информация о деятельности частных клиник не формируется в единой электронной системе, а также не в полной мере налажена адресная работы с инвестиционными проектами.
В этой связи представлены новые подходы, направленные на расширение участия частного сектора и повышение его ответственности.
В частности, предложено все функции, связанные с лицензированием медицинской деятельности, передать «Центру лицензирования и аккредитации медицинских организаций», и с 1 июля 2026 года ужесточить лицензионные процедуры, пересмотрев 14 из 48 лицензионных требований, направленных на обеспечение безопасности пациентов и качества медицинской помощи. При этом предусматривается упразднение практики полного прекращения деятельности многопрофильных клиник и переход к применению ограничительных мер только в отношении конкретных направлений, в которых выявлены нарушения.
Вместе с тем будет усилен контроль качества за соблюдением медицинскими организациями требований и условий лицензии, будет налажен дистанционный контроль через электронную информационную систему.
Также предложено разрешить негосударственным медицинским организациям оказывать медицинские услуги за счёт бюджетных средств по всем направлениям в рамках имеющейся лицензии, предоставить аккредитованным частным учреждениям возможность заниматься трансплантационной деятельностью, а также с 2028 года не осуществлять со стороны Фонда страхования закуп медицинских услуг у негосударственных и республиканских государственных медицинских учреждений, не прошедших аккредитацию.
Определено, что до конца 2030 года деятельность всех государственных медицинских учреждений, в том числе до 1 апреля 2027 года – 55 республиканских, до конца 2028 года – 413 региональных, до конца 2030 года – более 3 тысяч районных (городских) государственных медицинских организаций будет в обязательном порядке лицензирована.
Обсуждены меры экономической поддержки для стимулирования частной медицины.
В частности, планируется выделить 200 миллиардов сумов льготных кредитных ресурсов для открытия новых клиник в отдаленных регионах, предоставить по 10 миллиардов сумов кредитов сроком до 10 лет на каждый проект, а также применять компенсационный механизм к 50 процентам базовой ставки. Наряду с этим, предложено установить социальный налог в размере 1 процента для иностранных специалистов, а также предоставить таможенные льготы на медицинское оборудование и комплектующие.
В ходе презентации также рассмотрена новая система привлечения инвестиций в сферу.
Для этого предусмотрено создание Агентства по развитию медицинской и фармацевтической отрасли, оказание инвесторам консультационных и практических услуг по принципу «единого окна», а также внедрение механизма профессионального формирования и продвижения проектов государственно-частного партнерства.
Так, агентству будут предоставлены полномочия по привлечению прямых инвестиций в сферу, содействию реализации инвестиционных проектов и проектов государственно-частного партнерства, а также передаче государственных медицинских организаций в управление. Кроме того, при агентстве будет создана компания «Health Invest» в форме акционерного общества, которая будет оказывать содействие в формировании, согласовании и реализации инвестиционных проектов.
Предложено совместно с зарубежными экспертами разработать стратегию трансформации государственных медицинских учреждений на основе принципов корпоративного управления. Также предусмотрен пересмотр градостроительных и санитарных норм и правил, касающихся проектирования, строительства и ввода в эксплуатацию медицинских организаций, с привлечением иностранных консультантов и их приведение в соответствие с международными требованиями.
Глава нашего государства одобрил представленные предложения и дал ответственным лицам соответствующие поручения.