Қурилиш соҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар аҳоли учун замонавий уй-жойлар, ижтимоий объектлар ва қулай инфратузилма яратишга хизмат қилмоқда. Шу билан бирга, қурилаётган янги уй-жойлар хавфсиз, сифатли, экология ва шаҳарсозлик талабларига тўлиқ жавоб бериши зарур.
Тақдимотда соҳада давлат хизматларини соддалаштириш, рухсат бериш жараёнларида бюрократияни камайтириш, қурилиш объектлари устидан назоратни рақамлаштириш ва инсон омилини қисқартириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Қайд этилганидек, ҳозирда қурилишни бошлаш учун рухсат олишда жами 8 та ҳужжат талаб этилади. Бу жараён айрим ҳолларда
3 ойдан 12 ойгача чўзилмоқда. Шу боис 2 та ҳужжатни талаб қилишни бекор қилиш, яна 2 та ҳужжатни эса рақамли интеграция ҳисобига шакллантириш таклиф этилди. Натижада ариза бериш ва кўриб чиқиш учун кетадиган вақт 7 баробар қисқаради, буюртмачиларнинг ортиқча оворагарчилиги камаяди.
Янги тартибга кўра, лойиҳалашга рухсатнома ва архитектура-режалаштириш топшириғи бериш жараёнлари ягона ҳужжатга бирлаштирилади. “ShaffofAI” тизими орқали ушбу жараён инсон омилисиз, автоматик тарзда амалга оширилиши кўзда тутилмоқда. Бунинг натижасида 30 иш кунигача давом этадиган жараён тўлиқ автоматлаштирилади.
Лойиҳа-қидирув, қурилиш-пудрат ва экспертиза ташкилотларини лицензиялашда ҳам янги тартиб жорий этилади. Бугунги кунда ариза беришда 3 тадан 30 тагача ҳужжатни илова қилиш талаб этилиб, қарор қабул қилиш 14 иш кунигача чўзилмоқда. Таклиф этилаётган тизимда маълумотлар электрон базалар орқали автоматик текширилади, ҳужжат илова қилиш талаби бекор қилинади. Лицензияни расмийлаштириш муддати 14 иш кунидан 5 дақиқагача қисқаради, қарор қабул қилиш жараёни 97 фоизга тезлашади.
Қурилиш объектларини фойдаланишга қабул қилиш жараёни ҳам соддалаштирилади. Ўтган йили бу борада берилган 20 мингдан ортиқ аризалар турли сабаблар билан рад этилган. Камчиликларни бартараф этиш учун буюртмачилар 1 ойдан 3 ойгача вақт сарфламоқда.
Энди давлат объектларини фойдаланишга қабул қилишда талаб этиладиган ҳужжатлар сони 3 тадан 1 тага қисқартирилади. Техник ва муаллифлик назоратчилари хулосалари, мувофиқлик декларацияси ва бошқа маълумотлар рақамли тизимлар орқали шакллантирилади. Бу орқали объектни қабул қилиш муддати 2 ойдан 15 кунгача қисқаради.
Шу билан бирга, бинонинг мустаҳкамлиги ва ёнғин хавфсизлигига таъсир қилмайдиган архитектуравий ёки режавий ўзгаришлар сабаб объектни фойдаланишга қабул қилишни рад этиш амалиёти қайта кўриб чиқилади. Бундай ҳолатларда зарур корректуралар киритилиб, объектни қабул қилиш имконияти яратилади.
Тақдимотда қурилиш объектларини онлайн назорат қилиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Амалиётда қурилиш объектларига кузатув камераларини мажбурий ўрнатиш талаби мавжуд эмас. Шу боис биринчи босқичда қиймати 3 миллиард сўмдан юқори бўлган ижтимоий соҳа объектлари, кўп қаватли уйлар, йирик савдо ва саноат объектлари, меҳмонхона ва туризм мажмуаларига камералар ўрнатиш таклиф этилди.
Бу орқали лойиҳадан ўзбошимчалик билан четга чиқиш ҳолатларини барвақт аниқлаш, қурилиш майдонидаги ишчилар ҳисобини аниқ юритиш, “конверт” усулида маош тўлаш ҳолатларининг олдини олиш, яширин иқтисодиётни қисқартириш ва меҳнат хавфсизлигини таъминлаш имконияти кенгаяди.
Қурилишда техник ва муаллифлик назорати самарадорлигини ошириш масаласи ҳам кўриб чиқилди. 2025 йилда техник ва муаллифлик назоратчилари объектларда 42 мингта камчиликни қайд этган бўлса, инспекторлар кейинчалик яна 250 мингдан зиёд қоидабузарликни аниқлаган. Бу айрим ҳолларда назоратчилар фаолияти етарлича самарали ташкил этилмаётганини кўрсатади.
Шу муносабат билан “Шаффоф қурилиш” платформасида техник ва муаллифлик назоратчиларининг реестри ва рейтинг тизимини жорий этиш таклиф қилинди. Уларнинг фаолияти масофадан мониторинг қилинади, иш юритув ҳужжатлари электрон шаклга ўтказилади. Рейтинг кўрсаткичи паст бўлган назоратчилар қайта ўқитишга юборилади, яхши натижа кўрсатганларнинг сертификат муддати узайтирилади.
Қурилиш материаллари сифатини назорат қилишда ҳам таъсирчан механизмлар жорий этилади. Объектга киритилган ҳар бир қурилиш материали nazorat.mc.uz платформаси орқали электрон рўйхатга олинади, сифатни тасдиқловчи ҳужжатлар мажбурий равишда тизимга юкланади. Сифатсиз материаллардан фойдаланган қурувчиларга нисбатан маъмурий жавобгарлик белгилаш таклиф этилди.
Лаборатория синовлари бўйича ҳам янги ёндашувлар белгиланмоқда. Узоқ ҳудудлардаги қурилиш массивларида синовларни ўз вақтида ўтказиш учун кўчма қурилиш-синов лабораторияларини ташкил этиш таклиф қилинди. Бу объектлар қамровини икки баробар ошириш, синов натижаларини тезкор аниқлаш ва стандарт талабларига риоя этилишини таъминлашга хизмат қилади.
Тақдимотда ноқонуний қурилишларнинг олдини олиш масаласи ҳам атрофлича кўриб чиқилди. 1 апрель ҳолатига республика бўйича 3 минг 791 та ноқонуний қурилиш объекти аниқланган. Шундан 1 минг 933 таси саноат зоналари ҳудудига тўғри келади. Айрим объектларда ерга бўлган ҳуқуқ, лойиҳалашга рухсатнома, кенгаш ёки экспертиза хулосалари мавжуд эмаслиги аниқланган.
Бунинг олдини олиш учун ерга оид ҳуқуқ вужудга келган вақтдан бошлаб фуқаролар ва юридик шахсларга қурилиш соҳасидаги қонун талаблари бўйича электрон эслатмалар юбориш, “Онлайн маҳалла” ва “Шаффоф қурилиш” тизимларини интеграция қилиш, қонунчиликдаги объектларни рухсатномасиз қурганлик учун жавобгарлик чораларини кучайтириш таклиф этилди.
Кўп квартирали уй-жой фондини бошқаришда назоратни кучайтириш масаласи муҳокама қилинди.
Қонунчиликда кўп квартирали уйлардаги тўсиқ конструкцияларини ўзбошимчалик билан бузган шахсларга маъмурий чораларни тезкор кўриш механизми етарли эмас. 2023 йилда бундай ҳолатлар 563 та бўлган бўлса, 2025 йилда 2 минг 484 тага етган.
Айниқса, эксплуатация муддати 50 йилдан ошган уйларда ўзбошимчалик билан реконструкция қилиш хавфли оқибатларга олиб келиши мумкин. Мамлакатимизда бундай кўп квартирали уйлар 15 минг 270 тани ташкил этади. Шу боис уларда тоифани ўзгартириш ва реконструкция қилишни чеклаш, тўсиқ конструкцияларни бузганлик учун тўғридан-тўғри жарима қўллаш ваколатини инспекцияга бериш таклиф этилди.
Кадрлар салоҳиятини ошириш масаласи ҳам эътибор марказида бўлди.
Тошкент, Наманган ва Қарши шаҳарларидаги олийгоҳларда Австриянинг Вена ва Италиянинг Сапиенца университетлари билан қўшма таълим дастурларини ташкил этиш, истиқболли кадрларни ривожланган давлатларга стажировкага юбориш ва уларнинг янги билим-кўникмаларини амалиётга татбиқ этиш бўйича тизим яратиш вазифаси қўйилди.
Президентимиз соҳадаги янгиликлар амалиёт билан узвий боғланган бўлиши зарурлигини таъкидлаб, ҳудудий студиялардаги соҳада фаолият юритаётган тадбиркорларнинг фикрларини тинглади. Таклифларни маъқуллаб, мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.

Широкомасштабная работа, осуществляемая в строительной отрасли, способствует созданию современного жилья, социальных объектов и удобной инфраструктуры. Вместе с тем строящиеся сооружения должны быть безопасными, качественными и полностью соответствовать экологическим и градостроительным требованиям.
В ходе презентации рассмотрены предложения по упрощению оказываемых в сфере государственных услуг, уменьшению бюрократии в разрешительных процедурах, цифровизации надзора за строительными объектами и сокращению человеческого фактора.
Сегодня для получения разрешения на начало строительства требуется 8 документов. В ряде случаев этот процесс затягивается от 3 до 12 месяцев. В этой связи предложено прекратить истребование 2 документов, а еще 2 документа формировать автоматически за счет цифровой интеграции. В результате на подачу и рассмотрение заявления будет затрачиваться в 7 раз меньше времени, уменьшится лишняя волокита для заказчиков.
Согласно новому порядку, процессы выдачи разрешения на проектирование и архитектурно-планировочного задания объединят в единый документ. Этот процесс предусмотрено осуществлять автоматически через систему «ShaffofAI», исключив человеческий фактор. В результате процедура, ранее занимавшая до 30 рабочих дней, будет полностью автоматизирована.
Будет введен также новый порядок лицензирования проектно-изыскательских, строительно-подрядных и экспертных организаций. Сегодня при подаче заявления требуется прикреплять от 3 до 30 документов, а принятие решения занимает до 14 рабочих дней. В предлагаемой системе данные будут проверяться автоматически через электронные базы, а требование по прикреплению документов будет отменено. Срок оформления лицензии сократится с 14 рабочих дней до 5 минут, а процесс принятия решения ускорится на 97 процентов.
Планируется упростить и процесс приемки строительных объектов. В прошлом году в этой сфере по различным причинам отклонены более 20 тысяч заявлений. На устранение недостатков заказчики вынуждены тратить от 1 до 3 месяцев.
Теперь при приемке государственных объектов количество требуемых документов будет сокращено с 3 до 1. Заключения технического и авторского надзора, декларация о соответствии и другие данные будут формироваться через цифровые системы. Благодаря этому срок приемки объектов сократится с 2 месяцев до 15 дней.
Вместе с тем будет пересмотрена практика отказа в приемке объекта из-за архитектурных или планировочных изменений, не влияющих на прочность и пожарную безопасность здания. В таких случаях будет создана возможность приемки объекта с внесением точечных корректировок.
В ходе презентации особое внимание уделено вопросам онлайн-надзора строительных объектов.
Сегодня не закреплено требование об обязательной установке камер видеонаблюдения на строительных объектах. В этой связи на первом этапе предложено установить камеры на строящихся объектах социальной сферы, многоквартирные жилые дома, крупные торговые и промышленные объекты, а также гостиничные и туристические комплексы, стоимость которых превышает 3 миллиарда сумов.
Это позволит заранее выявлять случаи самовольного отступления от проекта, вести точный учет работников на строительных площадках, предотвратить случаи выплаты заработной платы «в конвертах», сократить теневую экономику и обеспечить безопасность труда.
Также рассмотрен вопрос повышения эффективности технического и авторского надзора в строительстве. В 2025 году специалисты технического и авторского надзора зафиксировали 42 тысячи недостатков на объектах, а позже инспекторы выявили еще более 250 тысяч нарушений. Это свидетельствует о том, что в некоторых случаях деятельность контролёров организована недостаточно эффективно.
В этой связи на платформе «Шаффоф қурилиш» предлагается внедрить реестр и рейтинговую систему технических и авторских надзорных организаций. Их деятельность будут отслеживать дистанционным мониторингом, а всю исполнительную документацию переведут в электронный формат. Специалисты надзора с низким рейтингом будут направляться на переобучение, а тем, кто демонстрирует высокие результаты, продлят срок действия сертификата.
Действенные механизмы будут внедрены и в сфере контроля качества строительных материалов. Каждый строительный материал, поступающий на объект, будет регистрироваться в электронной системе nazorat.mc.uz, в систему в обязательном порядке будут загружаться документы, подтверждающие качество. Предложено установить административную ответственность в отношении подрядчиков, использующих некачественные материалы.
Новые подходы будут внедрены и в сфере лабораторных испытаний. Для своевременного проведения испытаний на строительных объектах в отдаленных районах предложено создать мобильные строительные испытательные лаборатории. Это позволит вдвое расширить охват объектов, оперативно получать результаты испытаний и обеспечить соблюдение установленных стандартов.
В ходе презентации предметно рассмотрен и вопрос предотвращения незаконного строительства. По состоянию на 1 апреля по республике зафиксирован 3 791 незаконный строительный объект. Из них 1 933 приходятся на территории промышленных зон. На некоторых объектах выявлено отсутствие прав на землю, разрешения на проектирование, а также заключений градостроительного совета или экспертизы.
Для предотвращения подобных случаев предложено направлять гражданам и юридическим лицам электронные уведомления о требованиях законодательства в сфере строительства с момента возникновения права на земельный участок, интегрировать системы «Онлайн маҳалла» и «Шаффоф қурилиш», а также усилить меры ответственности, предусмотренные законодательством за строительство объектов без разрешительных документов.
Рассмотрен вопрос усиления надзора в сфере управления многоквартирным жилищным фондом.
В действующем законодательстве недостаточно механизмов для оперативного применения административных мер к лицам, самовольно демонтирующим несущие конструкции в многоквартирных домах. Если в 2023 году таких случаев зафиксировано 563, то в 2025 году их число достигло 2 484.
Особую опасность представляют самовольные реконструкции в домах, которые эксплуатируются уже больше 50 лет. В стране насчитывается 15 270 таких многоквартирных домов. Поэтому предложено ограничить изменение их категории и проведение реконструкции, а также предоставить инспекции полномочия по прямому наложению штрафов за демонтаж несущих конструкций.
В центре внимания также находился вопрос повышения кадрового потенциала.
Поставлены задачи организовать в вузах Ташкента, Намангана и Карши образовательные программы совместно с австрийским Венским университетом и итальянским университетом Сапиенца, направлять перспективных специалистов на стажировки в развитые страны, а также создать систему по внедрению новых знаний и навыков в практику.
Президент подчеркнул, что все представленные нововведения в сфере должны быть тесно связаны с практикой. Заслушав мнения работающих в этой сфере предпринимателей, подключившихся из региональных студий, глава нашего государства поддержал предложения и дал ответственным лицам соответствующие поручения.