Уй-жой қурилиши ва урбанизация соҳасидаги ишлар ҳамда устувор вазифалар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 14 апрель куни уй-жой қурилиши ва урбанизация соҳасида амалга оширилаётган ишлар, мавжуд муаммолар ва келгусидаги устувор вазифалар юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Тадбирда жойлардаги студиялардан видеоалоқа орқали 500 дан зиёд тадбиркор, қурувчи, лойиҳачи, архитектор ва урбанистлар иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари барча тармоқ ва ҳудудларда юқори иқтисодий ўсиш бўйича белгиланган катта марраларга эришишда қурилиш соҳаси алоҳида ўрин тутишини таъкидлади. Таҳлилларга кўра, қурилишга киритилган ҳар 1 доллар иқтисодиётга 2-3 долларлик самара келтиради, соҳада яратилган битта иш ўрни эса бошқа тармоқларда яна 5 тагача иш ўрнининг пайдо бўлишига хизмат қилади.
Сўнгги тўққиз йилда мамлакатимизда қарийб 10 мингта янги қурилиш корхонаси иш бошлади. Айланмаси 1 триллион сўмдан ошган 20 та, 100 миллиард сўмдан юқори кўрсаткичга чиққан 365 та йирик компания шаклланди. Лойиҳа ташкилотлари сони 2 мингдан ошиб, уларнинг 650 дан зиёди халқаро сертификат олди.
Шу даврда қурилиш соҳасида рухсат бериш босқичлари 3 карра, муддатлар 4 карра қисқартирилди. 420 та шаҳарсозлик норма ва қоидалари бирлаштирилиб, эскилари бекор қилинди ва 140 та янги норма ва қоида тасдиқланди.
Натижада ўтган йиллар мобайнида 210 миллион квадрат метр бино-иншоот, 647 минг хонадонли 15 мингдан ортиқ кўп қаватли уй-жой барпо этилди. Қурилиш ишларининг ҳажми 2016 йилдаги 30 триллион сўмдан ўтган йили 314 триллион сўмга етди. Бугун қурилиш, қурилиш материаллари ва уларга ёндош соҳаларда 3,5 миллион аҳоли банд.
Таъкидланганидек, тадбиркорлик учун ҳар йили 6,5 минг гектар ер, 600 минг квадрат метр бино-иншоотлар савдога чиқарилмоқда, кичик ва ўрта бизнес учун 140 триллион сўм ресурс ажратилмоқда. Лекин ер ва кредит каби асосий масалалар ҳал этилган бўлса-да, тадбиркорлар қурилишни бошлаш босқичида ҳалигача турли тўсиқларга дуч келмоқда, бу жараёнлар ойлаб-йиллаб чўзилмоқда.
Йиғилишда урбанизация масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Ҳозирги кунда юртимиз аҳолиси 38 миллиондан ошиб, урбанизация даражаси 51 фоизга етган, қарийб 20 миллион нафар аҳоли шаҳарларда яшамоқда. Давлатимиз раҳбари урбанизация даражасининг ҳар 1 фоизга ўсиши иқтисодиётга камида 1 фоиз қўшимча ўсиш олиб келишини, инвестиция оқими, бизнес ва стартаплар фаоллиги, меҳнат унумдорлиги шунга мутаносиб равишда ортишини таъкидлади. Шу боис, республикада урбанизацияни барқарор ривожлантириш бўйича ягона ёндашув бўлиши шартлиги кўрсатиб ўтилди.
Қайд этилганидек, бош режаларни ишлаб чиқиш учун бюджетдан йилига 200-250 миллиард сўм ажратилмоқда. Мазкур маблағлар, аввало, бош режаси йўқ ёки эскирган ҳудудларга йўналтирилиши лозим. Айни пайтда кичик шаҳар ва шаҳарчаларда ҳам йирик лойиҳаларни амалга ошириш истагида бўлган тадбиркорлар кўп, аммо шаҳарсозлик ҳужжатлари йўқлиги туфайли уларнинг ишлари тўхтаб қолмоқда.
Вилоят ҳокимлари ва Урбанизация қўмитасига жорий йилнинг ўзида бюджет маблағлари ҳисобидан 6 та шаҳар ва 44 та шаҳарча бўйича бош режаларни, 104 та қишлоқ бўйича мастер-режаларни якунлаш, бундан ташқари, ташаббускор тадбиркорлар билан бирга яна 50 та аҳоли пункти учун шаҳарсозлик ҳужжатларини ишлаб чиқишни бошлаш топширилди.
Йиғилишда бош режа йўқлиги важи билан 2025 йилда ерни хусусийлаштириш бўйича 112 минг аризанинг 14 фоизи рад этилгани, бу эса 4 минг гектар ерни активга айлантириш имконияти ва бюджет учун қўшимча 550 миллиард сўм тушумни бой беришга сабаб бўлгани кўрсатиб ўтилди. Шу муносабат билан уч ой ичида ерларни хусусийлаштириш бўйича аризаларга инсон омилисиз, 5-10 дақиқа ичида онлайн жавоб берадиган тизимга ўтиш вазифаси қўйилди.
Қолаверса, бош режаларни тасдиқлаш билан чекланиб қолиш мумкин эмаслиги таъкидланди. Уларда белгиланган сув, канализация, иссиқлик, газ, электр тармоқлари ва йўлларнинг қачон, қайси навбатда ва қандай манбалар ҳисобидан қурилиши аниқ кўрсатилмагани танқид қилинди. Ҳар бир тасдиқланган бош режа бўйича уни амалга оширишнинг йилма-йил комплекс дастурлари ишлаб чиқилиши, бу аҳоли, тадбиркорлар ва мутасаддиларга етказилиши шартлиги қайд этилди.
Шу боис, ҳар бир вилоят ҳокимига икки ой муддатда вилоят ва туман марказларининг тасдиқланган бош режаларини рўёбга чиқариш бўйича комплекс дастурларни яратиш топширилди. Улардаги тадбирларнинг қайси қисми республика ва маҳаллий бюджетдан, қайси қисми халқаро молия ташкилотлари ҳисобидан молиялаштирилиши аниқ белгилаб берилиши шартлиги кўрсатилди.
Ер ва объектларни иқтисодий фаолиятга жалб этиш бўйича ҳам жиддий камчиликлар қайд этилди. Сўнгги тўрт йилда аукционда сотилган 11,5 минг гектар ернинг 3 минг гектарида қурилиш бошланмаган. Шунингдек, аукционга чиқарилган 582 гектар ер участкаси ва 122 та давлат объекти бир йилдан бери сотилмай тургани кўрсатиб ўтилди.
Бунда хусусийлаштириш дастурини шакллантиришда ҳам, объектларни сотишда ҳам ҳокимларнинг ўрни сезилмаётгани, тадбиркорларнинг фикри олдиндан ўрганилмаётгани танқид қилинди. Аслида, ҳар бир объектни сотишда ҳудудга инвестиция жалб қилиш ва маҳалла учун янги иш ўрни яратиш биринчи ўринда туриши лозимлиги таъкидланди.
Шу боис, энди хусусийлаштириш дастурига объектларни киритиш, уларни сотиш ва инвестиция самарадорлигини таъминлашда ҳокимлар Давлат активлари агентлиги билан тенг масъул бўлиши белгиланди. Хусусийлаштириш доирасида бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилган объектлар учун қолдиқ суммага ҳар йили 14 фоиз устама ҳисоблаш амалиёти ҳам бекор қилинади.
Йиғилишда қурилиш соҳасидаги рухсат бериш тартиб-таомилларини соддалаштириш масаласи ҳам муҳокама марказида бўлди. Ўтган йили қурилиш билан боғлиқ 2 миллион 600 мингдан зиёд аризанинг учдан бири рад этилгани, бу ҳолат ортида кўп ҳолларда коррупция ва ортиқча бюрократик ғовлар тургани қайд этилди. Давлатимиз раҳбари бундай муаммоларга барҳам беришнинг энг самарали йўли рақамлаштириш ва сунъий интеллектни кенг жорий этиш эканини таъкидлади.
Ҳозирги тизимда аҳоли ва тадбиркорлар аввал лойиҳалашга рухсат олиш, кейин архитектура-режалаштириш топшириғини ишлаб чиқиш учун алоҳида-алоҳида ариза бериб, ойлаб вақт йўқотмоқда. Тошкент шаҳрида ушбу икки хизматни бир босқичда кўриб чиқиш тажрибаси жорий этилгани ва натижада ҳужжатларни келишиш муддати 3-4 карра қисқаргани маълум қилинди. Мазкур тажрибани 1 июлдан бошлаб барча ҳудудларда жорий қилиш топширилди.
Коммунал тармоқларга уланиш бўйича техник шарт олишда ҳам аҳоли ҳар бир идорага алоҳида мурожаат қилишига тўғри келмоқда. Энди 1 июлдан битта ариза ва битта тўлов орқали электр, газ, сув ва канализация тармоқлари бўйича техник шарт олиш имкони яратилади.
Сансалорликнинг яна бир сабаби сифатида жойларда шаҳарсозлик кенгашига аъзо 26 та идора ўртасида ўзаро мулоқот ва ҳамкорлик йўқлиги кўрсатилди. Шу муносабат билан шаҳарсозлик кенгашига Тошкент шаҳри ва вилоят ҳокимларининг ўзи бошчилик қилиши, тадбиркор масаласига якуний ечим берадиган тизим жорий этилиши белгиланди.
Мутасаддиларга уч ой ичида қурилишга рухсат олишдан тортиб, объектни фойдаланишга топширишгача бўлган барча жараёнларни чуқур таҳлил қилиб, талаблар, муддатлар ва тўловларни камида икки баробарга қисқартириш бўйича қарор лойиҳасини киритиш топширилди.
Қурилиш сифати ва назорат масалалари ҳам танқидий муҳокама қилинди. Ўтган йили қурилиш объектларида лойиҳачи ва буюртмачи назоратчилари томонидан 42 мингта камчилик, Қурилиш инспекцияси томонидан эса яна 250 мингдан ортиқ қоидабузарлик аниқланган. Бунга лойиҳачи ва буюртмачиларда муаллифлик ҳамда техник назорат бўйича манфаатдорлик пастлиги сабаб бўлаётгани қайд этилди.
Шу боис, жорий йил 1 июндан бошлаб давлат буюртмачилари фаолияти тўлиқ KPI асосида баҳоланиши, ходимлар ойлиги 3 карра оширилиши белгиланди. Лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш учун объект қийматининг 5 фоизигача маблағ ажратилади, муаллифлик назорати учун эса алоҳида шартнома асосида тўлов қилинади. Энди техник ёки муаллифлик назоратчиси масъул бўлган объектда қўпол қоидабузарлик аниқланса, пудратчи билан бирга назоратчиларга ҳам қатъий чора кўрилади, лойиҳачининг “Шаффоф қурилиш”даги рейтинги пасайтирилади.
Йиғилишда халқаро молия ташкилотлари иштирокида амалга оширилаётган инфратузилма лойиҳалари бўйича ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди. Ҳозирги кунда мазкур йўналишда 20 миллиард доллардан ортиқ лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Мутасаддилар ва буюртмачи вазирлик-идоралар халқаро молия ташкилотлари билан музокараларда маҳаллий қурувчилар имкониятларини етарлича ҳимоя қилмаётгани, шартнома шартларини белгилашда уларнинг манфаатини кўзламаётгани, халқаро тендерларда иштирок этиш шартларини ўргатиш бўйича тизимли иш олиб бормаётгани танқид қилинди.
Аҳолининг уй-жойга бўлган талабини таъминлаш масаласи доимий диққат марказида бўлиши шартлиги таъкидланди. Сўнгги йилларда 56 та “Янги Ўзбекистон” массиви инфратузилмаси учун 4 триллион 100 миллиард сўм ажратилган, жорий йилда эса ушбу мақсадлар учун яна 1 триллион 400 миллиард сўм йўналтирилмоқда.
Соҳа мутасаддилари ва ҳокимлар бу йил мазкур массивларда 34 минг хонадонни қуриб битказиши шартлиги қайд этилди. Қурилиши давом этаётган массивларни кенгайтириш фақат ўша ҳудуддаги квартираларнинг камида 85 фоизи эгаларига топширилганидан кейин рухсат этилиши белгиланди.
Умуман, жорий йил ҳудудларда 140 минг хонадонли кўп қаватли уйларни фойдаланишга топшириш зарурлиги таъкидланди. Бунда реновацияга алоҳида эътибор қаратиш муҳимлиги билдирилди.
Соҳа учун кадрлар тайёрлаш ва креатив муҳитни ривожлантириш масалаларига ҳам эътибор қаратилди. Архитектор, лойиҳачи ва урбанистика соҳаси учун биринчи креатив паркни Тошкент шаҳрида ташкил қилиш, кейинчалик бундай паркларни ҳудудларда ҳам барпо этиш ишларини бошлаш топширилди. Бундан ташқари, янги ўқув йилидан урбанизация, кадастр ва геодезия соҳалари учун кадрлар тайёрлайдиган, ўзини ўзи молиялаштирувчи олийгоҳ фаолияти йўлга қўйилади. Унинг таркибида ўрта бўғин мутахассислари учун техникум ҳам ташкил этилади.
Йиғилиш якунида Президентимиз соҳа ва ҳудудлар раҳбарларининг ҳисоботларини тинглади. Қурилиш соҳасида фаолият юритаётган тадбиркорларнинг таклиф ва ташаббуслари эшитилди.

Обсуждены проводимая работа и приоритетные задачи в сфере жилищного строительства и урбанизации
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 14 апреля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное проводимой работе, имеющимся проблемам и приоритетным задачам в сфере жилищного строительства и урбанизации.
В мероприятии со студий на местах посредством видеоконференцсвязи участвовали более 500 предпринимателей, строителей, дизайнеров, архитекторов и градостроителей.
Глава нашего государства подчеркнул, что строительный сектор играет особую роль в достижении намеченных амбициозных целей по обеспечению высокого экономического роста во всех отраслях и регионах. Согласно изучениям, каждый доллар, вложенный в строительство, способен генерировать для экономики дополнительно 2-3 доллара, а одно рабочее место, созданное в этом секторе, приводит к появлению до 5 новых рабочих мест в других отраслях.
За последние девять лет в нашей стране начали работу почти 10 тысяч новых строительных предприятий. Сформировались 20 крупных компаний с оборотом более 1 триллиона сумов и 365 – с оборотом более 100 миллиардов сумов. Количество проектных организаций превысило 2 тысячи, более 650 из которых получили международные сертификаты.
За этот период количество этапов выдачи разрешений в строительном секторе сократилось в 3 раза, а сроки – в 4 раза. Унифицировано 420 норм и правил градостроительства, отменены старые и утверждены 140 новых.
В результате за прошедшие годы построено 210 миллионов квадратных метров зданий и сооружений, более 15 тысяч многоэтажных домов с 647 тысячами квартир. Объем строительных работ увеличился с 30 триллионов сумов в 2016 году до 314 триллионов сумов в прошлом году. Сегодня в строительстве, производстве строительных материалов и смежных отраслях занято 3,5 миллиона человек.
Как отмечалось, ежегодно для осуществления предпринимательской деятельности на торги выставляется 6,5 тысячи гектаров земли, 600 тысяч квадратных метров зданий и сооружений, а для малого и среднего бизнеса выделяется 140 триллионов сумов ресурсов. Однако, несмотря на решение вопросов получения земли и кредитов, предприниматели по-прежнему сталкиваются с различными препятствиями на этапе начала строительства, которое затягивается на месяцы и годы.
На совещании особое внимание уделено вопросу урбанизации. В настоящее время население нашей страны превышает 38 миллионов человек, уровень урбанизации достиг 51 процента, почти 20 миллионов человек проживают в городах. Глава государства отметил, что каждый 1 процент прироста уровня урбанизации приносит как минимум 1 процент дополнительного роста экономике, пропорционально увеличиваются и инвестиционные потоки, деловая и стартап-активность, производительность труда. Поэтому указано, что необходим единый подход к устойчивому развитию урбанизации в республике.
Как отмечалось, на разработку генеральных планов ежегодно из бюджета выделяется 200-250 миллиардов сумов. Эти средства должны быть направлены в первую очередь в территории, где отсутствуют или устарели генеральные планы. Сегодня много предпринимателей, желающих реализовать крупные проекты и в небольших городах и поселках, но их работа застопоривается из-за отсутствия градостроительной документации.
Областным хокимам и Национальному комитету по урбанизации поручено уже в этом году завершить за счет бюджетных средств разработку генеральных планов для 6 городов и 44 поселков, мастер-планов для 104 сел, а также начать разработку градостроительной документации для еще 50 населенных пунктов совместно с инициативными бизнесменами.
На совещании отмечено, что в 2025 году 14 процентов из 112 тысяч заявок на приватизацию земли были отклонены под предлогом отсутствия генерального плана, что привело к упущению возможности превратить в активы 4 тысячи гектаров земли и поступлений в бюджет в размере 550 миллиардов сумов. В связи с этим поставлена ​​задача перейти в течение трех месяцев к системе, которая будет отвечать на заявки по приватизации земли в режиме онлайн в течение 5-10 минут без участия человека.
Наряду с этим подчеркнуто, что нельзя ограничиваться одним лишь утверждением генеральных планов. Подвергнут критике тот факт, что в них не указывается четко, когда, в какой очередности и из каких источников будет осуществляться строительство водопроводных, канализационных, тепловых, газовых, электросетей и дорог. Отмечено, что по реализации каждого утвержденного генерального плана необходимо разработать комплексные программы по годам, которые должны быть доведены до сведения населения, предпринимателей и ответственных лиц.
В этой связи хокиму каждой области поручено в течение двух месяцев разработать комплексные программы реализации утвержденных генеральных планов областных и районных центров. Указано, что необходимо четко определить, какая часть предусмотренных в них мероприятий будет финансироваться из республиканского и местного бюджетов, а какая – за счет средств международных финансовых организаций.
Также отмечены серьезные недостатки в сфере вовлечения в экономическую деятельность земель и объектов. Из 11,5 тысячи гектаров земли, проданных на аукционе за последние четыре года, на 3 тысячах гектарах строительство не начато. Также указано, что выставленные на аукцион 582 гектара земельных участков и 122 государственных объекта не были проданы в течение года.
Критически указано, что как в формировании программы приватизации, так и в продаже объектов не ощущается роль хокимов, не изучается мнение предпринимателей. Подчеркивалось, что при продаже любого объекта на первом месте должно быть привлечение в регион инвестиций и создание новых рабочих мест в махалле.
В связи с эти решено, что хокимым будут отвечать за включение объектов в программу приватизации, их продажу и обеспечение эффективности инвестиций наравне с Агентством по управлению государственными активами. Кроме того, будет отменена практика начисления 14 процентов на остаток по объектам, проданным с условием рассрочки платежа.
На совещании обсужден вопрос упрощения процедур выдачи разрешений в строительной отрасли. Отмечено, что в прошлом году более трети из свыше чем 2,6 миллиона заявок, связанных со строительством, были отклонены, во многих случаях за этим стоит коррупция и бюрократические преграды. Глава нашего государства отметил, что наиболее эффективным способом решения таких проблем является цифровизация и широкое внедрение искусственного интеллекта.
При действующей системе население и предприниматели тратят время месяцами, подавая отдельные заявления сначала на оформление разрешения на проектирование, а затем на разработку архитектурно-градостроительного задания. В Ташкенте внедрен опыт по оказанию этих двух услуг на одном этапе, в результате чего время согласования документов сократилось в 3-4 раза. Поручено внедрить этот опыт во всех регионах с 1 июля.
Гражданам приходится обращаться в каждое ведомство отдельно также и при получении технических условий на подключение к коммунальным сетям. С 1 июля будет внедрена возможность получения технических условий по сетям электро-, газо-, водоснабжения и канализации на основе одной заявки и одного платежа.
В качестве еще одной причины проволочек отмечено отсутствие взаимодействия и координации между 26 ведомствами, входящими в состав градостроительного совета на местах. В этой связи принято решение, что теперь градостроительный совет будут возглавлять сами хокимы города Ташкента и областей, а также будет внедрена система, обеспечивающая окончательное решение вопросам предпринимателей.
Ответственным лицам поручено в течение трех месяцев провести глубокий анализ всех этапов – от получения разрешения на строительство до ввода объекта в эксплуатацию – и представить проект постановления по сокращению как минимум в два раза требований, сроков и платежей.
Критически рассмотрены также вопросы качества строительства и надзора. В прошлом году на строительных объектах контролерами проектных организаций и заказчиков выявлено 42 тысячи недостатков, а со стороны строительной инспекции – более 250 тысяч нарушений. Отмечено, что одной из причин этого является низкий уровень заинтересованности проектировщиков и заказчиков в осуществлении авторского и технического надзора.
В этой связи с 1 июня текущего года деятельность государственных заказчиков будет полностью оцениваться на основе KPI, а заработная плату сотрудников увеличат в три раза. За разработка проектной документации будут платить в размере до 5 процентов от стоимости объекта, а авторский надзор будет оплачиваться на основании отдельного договора. Вместе с тем в случае выявления грубых нарушений на объектах, за которые отвечают службы технического или авторского надзора, строгие меры будут применяться не только к подрядчику, но и к контролерам, а также будет снижен рейтинг проектировщика в системе «Шаффоф қурилиш».
На совещании также затронуты инфраструктурные проекты, реализуемые с участием международных финансовых организаций. В настоящее время в этой сфере реализуются проекты на сумму свыше 20 миллиардов долларов. Подвергнут критике тот факт, что ответственные лица и заказчики в лице министерств и ведомств недостаточно продвигают возможности отечественных строительных компаний в переговорах с международными финансовыми организациями, не учитывают их интересы при определении условий контрактов, а также не ведут системную работу по разъяснению условий участия в международных тендерах.
Подчеркнуто, что обеспечение населения жильем должно постоянно находиться в центре внимания. В последние годы на инфраструктуру 56 массивов «Янги Ўзбекистон» направлено 4 триллиона 100 миллиардов сумов, а в текущем году планируется выделить на эти цели еще 1 триллион 400 миллиардов сумов.
Отмечено, что в текущем году ответственные лица и хокимы обязаны завершить ввод в эксплуатацию 34 тысяч квартир в массивах «Янги Ўзбекистон». Установлено, что расширение массивов с продолжающимся строительством будет разрешено только после того, как не менее 85 процентов квартир в этом районе будут переданы их владельцам.
Отмечено, что в целом, в текущем году в регионах необходимо ввести в эксплуатацию жилые дома на 140 тысяч квартир. При этом особое внимание должно быть уделено реновации.
На совещании уделено внимание подготовке кадров для отрасли и развития креативной среды. Поручено создать первый креативный парк для архитекторов, проектировщиков и специалистов в сфере урбанистики в городе Ташкенте, а в дальнейшем начать работу по созданию подобных парков и в регионах. Кроме того, со следующего учебного года планируется запуск самофинансируемого высшего учебного заведения, готовящего специалистов в сферах урбанизации, кадастра и геодезии. В его структуре также будет создан техникум для подготовки специалистов среднего звена.
В завершение Президент нашей страны заслушал отчеты руководителей отрасли и регионов, а также предложения и инициативы предпринимателей, работающих в строительной сфере.