Йиғилиш аввалида давлатимиз раҳбари спорт нафақат мусобақа, балки соғлом турмуш тарзи, интизом, ватанпарварлик ва мамлакат нуфузини намоён этадиган катта куч эканини таъкидлади.
Қайд этилганидек, сўнгги тўққиз йилда 1,5 мингдан зиёд маҳаллада 1 минг 774 та замонавий спорт майдончаси барпо этилди. Ҳудудларда 200 дан ортиқ йирик спорт иншооти, 4 мингга яқин хусусий спорт клуби иш бошлади. Спорт билан профессионал шуғулланувчи ёшлар сони 2 карра ошди, олимпия терма жамоалари спортчилари 2 баробар, паралимпия бўйича эса 3 баробар кўпайди.
Биргина ўтган йилда спортчиларимиз халқаро мусобақаларда 452 та олтин, 418 та кумуш ва 501 та бронза медални қўлга киритди. Уларнинг 50 нафардан зиёди жаҳон ва Осиё рекордларини янгилади.
Йиғилишда соҳада эришилаётган ютуқлар билан бирга мавжуд муаммо ва камчиликлар ҳам чуқур таҳлил қилинди.
Бугун олимпиада спорт турлари бўйича фаолият юритаётган 26 та федерация раҳбарлари ва ҳокимлар жойлардаги мавжуд имкониятларни тўлиқ ишга солмагани танқид қилинди. Хусусан, 207 та олийгоҳ, 15 та олимпия ва паралимпия маркази, 310 та спорт мактаби, 16 та спорт интернатининг имкониятларидан самарали фойдаланилганда, чемпион тайёрлаш ва мусобақаларга лицензия қўлга киритиш борасида натижалар янада юқори бўлиши мумкинлиги кўрсатиб ўтилди.
Бу борада ижобий тажрибалар ҳам қайд этилди. Масалан, Зарбдор туманида ўтган йили 23 та маҳалладаги 34 минг ёш оммавий спортга жалб этилган. Туманда 3 та янги спорт зали қурилиб, стол тенниси, таэквондо ва волейболга ихтисослаштирилган. Тадбиркорлар билан ҳамкорликда 2 та усти ёпиқ футбол майдони ва фитнесс клуб ташкил қилинган. Натижада Зарбдор тумани илк бор волейбол ва стол тенниси бўйича жорий йилги Ўзбекистон чемпионатига мезбонлик қилади.
Мутасаддиларга Зарбдор тажрибасини ўрганиб, уни барча ҳудудларда жорий қилиш топширилди.
Айрим мактабларда тўгараклар фақат номига ташкил этилгани, шу боис, уларга 3-4 нафардангина бола қатнашиб келаётгани кўрсатиб ўтилди. Жумладан, ўтган йили Жиззах, Қашқадарё ва Фарғонадаги мактаб ўқувчиларининг тўртдан бири жисмоний тайёргарлик бўйича минимал талабни ҳам бажара олмаган.
Ҳокимлар олдига ҳар бир мактабда спорт тўгараклари учун зарур шароит яратиш, қамровни ошириш ва болаларни спортга кенг жалб этиш вазифаси қўйилди.
Бугун айрим ихтисослашган спорт мактабларининг натижаси оддий спорт мактабларидан фарқ қилмай қолган. Масалан, Термиз шаҳридаги 4 та ихтисослашган мактабнинг натижаси Жарқўрғондаги битта спорт мактабичалик эмас. Жарқўрғон спорт мактаби ўтган йили Осиё ва жаҳон чемпионатларида 6 та соврин олган бўлса, вилоятдаги 4 та ихтисослашган мактабда жами 1 та медаль бор, холос.
Шу муносабат билан ҳар бир ихтисослашган спорт мактаби директори, жамоаси ва мураббийларининг иш услубини ўзгартириш, ўсиш нуқталарини аниқ белгилаш, уларнинг ойлик маошини тарбияланувчилар натижасига боғлаш зарурлиги таъкидланди.
Қолаверса, юқори натижага эришган спорт мактабларини амалдаги рағбатлантиришдан ташқари яна 500 миллион сўмдан алоҳида мукофотлаш тизими жорий этилади.
Олий таълим муассасаларида спортни ривожлантириш ишлари ҳам танқидий кўриб чиқилди. Федерациялар билан ҳамкорлик, иқтидорли талабаларга индивидуал мураббий бириктириш ишлари етарли эмаслиги қайд этилди. Жиззах политехника институти, Тошкент тиббиёт университетининг Термиз филиали, Қарши давлат техника университети ва Бухоро давлат университетида талабаларнинг 70 фоизи жисмоний нормативларни топшира олмаган. Бу эса мазкур олийгоҳларда спорт клублари етарли даражада ишламаётганини англатади.
Шу муносабат билан 207 та олийгоҳ ректорларига Термиз давлат университетининг бу борадаги ижобий тажрибасини ўрганиш, спортни ривожлантириш бўйича бир йиллик аниқ режа ишлаб чиқиш топширилди.
Йиғилишда алоҳида спорт турлари кесимида ҳам натижалар ва муаммолар таҳлил қилинди. Хусусан, ўқ отиш базасида зарур шароитлар яратилгани туфайли ушбу спорт турида сезиларли натижаларга эришилмоқда. Футбол, спорт курашлари, велоспорт, енгил атлетика ва сузишда ҳам ижобий силжишлар борлиги эътироф этилди.
Шу билан бирга, Жиззахдаги 6 та қиличбозлик базасида шуғулланувчилар сони 100 нафарга ҳам етмаслиги, батут ва акробатика бўйича салоҳиятдан тўлиқ фойдаланилмаётгани, теннис ва от спортида натижалар етарли эмаслиги танқид қилинди.
Бугун спортчиларни жароҳатдан тиклаш, мушак ҳолатини текшириш ва функционал таҳлил қилиш ишлари асосан хорижда амалга оширилаётгани, федерациялар спорт шифокори, фармаколог ва диетологларни четдан жалб қилишга мажбур бўлаётгани таъкидланди.
Эндиликда ҳар бир ихтисослашган тиббиёт маркази тегишли спорт федерациялари билан ҳамкорлик қилади. Улар ҳар ой терма жамоа аъзоларининг соғлиғини диагностика қилади, жароҳат олиш хавфини баҳолайди, жисмоний юкламани илмий таҳлил қилиб, мураббийларга тиббий тавсиялар беради.
Давлатимиз раҳбари соҳадаги ислоҳотларни янги босқичга олиб чиқишга қаратилган қатор ташаббусларни ҳам илгари сурди.
Эндиликда маҳаллада оммавий спорт натижадорлиги фақат қамров билан эмас, балки аҳолининг саломатлик кўрсаткичлари бўйича ҳам баҳоланади. Ҳар бир вилоятда биттадан туманда “саломатлик баланси” шакллантирилади. Спорт билан фаол шуғулланувчи аҳоли орасидан “соғлом ҳаёт волонтёрлари” корпуси ташкил қилинади. Улар маҳаллаларда спорт ва соғлом турмуш тамойилларини тарғиб қилади.
Ҳар бир туманда ушбу тизимда энг намунавий бўлган 10 тадан маҳаллага бепул спорт формаси ва анжомлари бериб борилади. Қайси маҳаллада спортга қамров ошса, аҳолининг саломатлиги яхшиланса, юрак-қон томир ва диабет касалликлари камайса, йил якуни билан волонтёр ва маҳалла раисига 15 миллион сўмгача мукофот берилади. Ушбу маҳаллада оммавий спортга масъул тренерга эса 200 фоизгача ойлик устама тўланади.
Дунёда махсус жиҳоз ва катта инфратузилмани талаб қилмайдиган интенсив машғулотлар, жумладан, кросс-фит оммалашаётгани қайд этилди. Шу боис, 1 майгача барча мактаб ва техникумларда бу бўйича тўгараклар ташкил этиш топширилди. Келгуси йилдан кросс-фит “Беш ташаббус” тизимига киритилади.
Йиғилишда давлат органлари ва ташкилотларида ҳам спортни оммалаштириш бўйича янги тартиб белгиланди. Энди ҳар бир вазир, тармоқ ва банк раҳбари, вилоят ва туман ҳокими ўз ходимларининг спорт билан шуғулланиши учун намуна бўлиши ва шароитларни кенгайтириши шарт.
Шу мақсадда ҳафтанинг бир куни спорт куни сифатида белгиланади. Бу кунда вазирлик, идора ва ташкилотларда спорт машғулотлари ўтказилади. Жорий йилдан бошлаб ҳар йили вазирликлар, тармоқлар, банклар ва ҳокимликлар ўртасида республика биринчиликлари ўтказилади.
Хусусий сектор меҳнат жамоаларида ҳам оммавий спортни ривожлантириш учун қўшимча имкониятлар яратилади. Жумладан, тадбиркорлар ўз ишчи-хизматчилари учун спорт зали ва майдонча қуриш ҳамда жиҳозлашга қилган харажатларини фойда солиғи базасидан чегира олади. Жалб қилинган мураббийлар учун даромад солиғи ва ижтимоий солиқ 1 фоиз миқдорида белгиланади.
Йиғилишда аҳолини спортга жалб қилиш ва селекция ишларида “маҳалла – мактаб – спорт муассасаси – федерация” занжири асосида мутлақо янги ёндашув жорий этилиши маълум қилинди.
Энди олийгоҳ ректори, федерация раҳбари ва ҳоким ўртасида уч томонлама шартнома тузилади. Унга кўра, ҳокимлар ҳудуддаги мактаб, техникум ва бошқа спорт объектларида дарсдан ташқари вақтда спорт тўгараклари ташкил этиш учун шарт-шароит яратади.
Шунингдек, спорт йўналишидаги олийгоҳлар талабаларини дуал таълим билан қамраб олиб, уларни мураббийлик қилиш учун тўгаракларга юбориш муҳимлиги қайд этилди. Бундай талабаларга автоматик тарзда мураббийлик сертификати берилади. Тўгараклардан тушган даромаднинг 50 фоизи мураббий талаба ихтиёрида қолади. Дуал таълим битирувчиларига диплом билан бирга ҳакамлик сертификати ҳам берилади.
Йиғилишда жорий йилда янги тизим орқали доимий спорт билан шуғулланувчилар сонини 2 карра ошириб, 1 миллион нафарга етказиш вазифаси қўйилди.
Мутасаддиларга сунъий интеллект ёрдамида спортчи ва мураббийлар натижаларини таҳлил қилиш, машғулотлар режасини тузиш имконини берадиган ягона платформа яратиш топширилди.
Спорт соҳасидаги илмий ишлар эса бундан буён фақат долзарб муаммолар ечимига қаратилган бўлиши, натижаси тўғридан-тўғри амалиётга жорий қилиниши шартлиги кўрсатиб ўтилди. Агар олимларнинг илмий иши натижа бериб, спортчиларнинг ютуқлари ва халқаро мусобақалардаги медаллари кўпайса, бундай олимлар 100 миллион сўмдан мукофотланади.
Олимпия ва паралимпия ҳаракатини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Жорий йилдан Президент олимпиадаси доирасида мусобақа ўтказиладиган спорт турлари 2 карра кўпайтирилиб, 21 тага етказилади. Энди мазкур мусобақалар параспорт бўйича ҳам ташкил этилади. Ҳар бир туман ва вилоят ҳокими ўз ҳудудида Ҳоким олимпиадасини ўтказади. Уларнинг ғолиблари Президент олимпиадасига йўлланма олади.
Адаптив спорт турлари бўйича кадр тайёрлаш ва малака ошириш тизими ҳам тубдан янгиланади. Герцен номидаги Россия давлат педагогика университетининг Тошкент филиали инклюзив спорт бўйича таянч олийгоҳга айланади.
Президентимиз параспортчиларимиз эришаётган натижаларда уларга туну кун ҳамроҳлик қилаётган фидойи инсонларнинг ҳиссаси катта эканини таъкидлади. Энди ўқув-йиғинлар, республика ва халқаро мусобақаларда параспортчига ҳамроҳлик қилган шахсларнинг транспорт ва яшаш харажатлари қоплаб берилади. Уларга ҳар ой спорт мактаби тренерлари ойлигига тенг миқдорда маош тўланади.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистонда спорт инсон саломатлиги ва юқори натижалар гарови бўлиш билан бирга даромад келтирадиган соҳага ҳам айланиши зарурлигини таъкидлади.
Шу нуқтаи назардан, футбол бўйича миллий чемпионат ўйинларини ташкил этиш масалалари ҳам кўриб чиқилди. Айрим ўйинлар иш вақтида ўтказилаётгани сабабли мухлислар ташрифи кутилган даражада эмаслиги айтилди.
Ўйинлар вақтини дам олиш кунлари ёки иш кунлари кечки соат 19:00 дан кейин белгилаш, стадионлар атрофида қўшимча хизматлар, мусиқий ва кўнгилочар тадбирлар ташкил этиш, мухлислар учун қулай транспорт қатновини йўлга қўйиш, арзон футбол турпакетларини таклиф этиш орқали стадионларга мухлислар ташрифини кескин ошириш бўйича дастур ишлаб чиқиш топширилди.
Йиғилишда жойлардаги спорт инфратузилмаси ҳолати ҳам кўриб чиқилди. Қайд этилганидек, ҳудудларда 39 та очиқ ва ёпиқ спорт иншооти таъмирталаб аҳволда бўлгани сабабли тўлиқ ишлатилмаяпти. Мутасаддиларга бундай объектларни замонавий спорт мажмуаларига айлантириш учун қулай шартларда хусусий шерикликка бериш бўйича қарор лойиҳасини ишлаб чиқиш топширилди.
Спорт мактабларида ёшлар қизиқадиган ноолимпия спорт турлари бўйича ҳам секциялар ташкил этиш, Ўзбекистон ноолимпия спорт турлари конфедерациясини тузиш таклифи маъқулланди.
Йиғилиш давомида давлатимиз раҳбари соҳа раҳбарлари ва ҳокимларнинг ҳисоботларини тинглади, тадбиркор ва спортчилар билан мулоқот қилди.

Как отмечалось, за последние девять лет в более чем 1,5 тысячи районах построено 1774 современных спортивных площадки. В регионах открылось более 200 крупных спортивных сооружений и около 4 тысяч частных спортивных клубов. Число молодых людей, профессионально занимающихся спортом, увеличилось в два раза, число спортсменов в олимпийских и паралимпийских командах – в два и три раза соответственно.
Только за прошлый год наши спортсмены завоевали 452 золотые, 418 серебряных и 501 бронзовую медаль на международных соревнованиях. Более 50 из них побили мировые и азиатские рекорды.
В ходе совещания наряду с рассмотрением достигнутых в этой сфере результатов проведен и глубокий анализ существующих проблем и недостатков.
Подвергнута критике деятельность руководителей 26 федераций по олимпийским видам спорта, а также хокимов за то, что они не в полной мере используют имеющиеся на местах возможности. В частности указано, что при эффективном задействовании потенциала 207 высших учебных заведений, 15 олимпийских и паралимпийских центров, 310 спортивных школ и 16 спортивных интернатов показатели по подготовке чемпионов и завоеванию лицензий на соревнования могли бы быть еще выше.
Отмечен и положительный опыт в этом направлении. В частности, в Зарбдарском районе в прошлом году к массовому спорту были привлечены 34 тысячи юношей и девушек из 23 махаллей. В районе построены 3 новых спортивных зала, специализированных по настольному теннису, таэквондо и волейболу. В сотрудничестве с предпринимателями организованы 2 крытых футбольных поля и фитнес-клуб. В результате Зарбдорский район впервые примет в этом году чемпионат Узбекистана по волейболу и настольному теннису.
Ответственным лицам поручено изучить зарбдарский опыт и внедрить его во всех регионах.
Отмечено, что в некоторых школах кружки организованы лишь формально, поэтому их посещают всего 3-4 ребенка. Например, в прошлом году четверть школьников в Джизаке, Кашкадарье и Фергане не выполнили минимальные нормативы по физической подготовке.
На хокимов возложена задача создать необходимые условия для работы спортивных секций в каждой школе, расширить охват и вовлеченность детей в спорт.
Сегодня результаты некоторых специализированных спортивных школ ничем не отличаются от показателей обычных спортивных школ. Например, результаты 4 специализированных школ в Термезе не идут в сравнение с результатами всего одной спортивной школы в Джаркургане. Эта спортивная школа в прошлом году завоевала 6 наград на азиатских и мировых чемпионатах, а 4 специализированные школы в области имеют всего 1 медаль.
В этой связи подчеркнуто, что необходимо изменить методы работы директора, коллектива и тренеров каждой специализированной спортивной школы, четко определить точки роста и установить зависимость между их ежемесячной заработной платой и результатами их подопечных.
Более того, для спортивных школ, добившихся высоких результатов, наряду с действующим порядком поощрений будет введена отдельная система вознаграждений в размере 500 миллионов сумов.
Критически рассмотрена также работа по развитию спорта в высших учебных заведениях. Отмечен недостаточный уровень взаимодействия с федерациями и работы по закреплению индивидуальных тренеров за талантливыми студентами. В Джизакском политехническом институте, Термезском филиале Ташкентского медицинского университета, Каршинском государственном техническом университете и Бухарском государственном университете 70 процентов студентов не сдали нормативы по физической подготовке. Это свидетельствует о наличии упущений в работе спортивных клубов этих вузов.
В этой связи ректорам 207 высших учебных заведений поручено изучить положительный опыт Термезского государственного университета в данном направлении и разработать конкретные годовые планы по развитию спорта.
В ходе заседания результаты проанализированы и в разрезе отдельных видов спорта. В частности отмечено, что благодаря созданию необходимых условий на базе по стрельбе в данном виде спорта достигаются заметные результаты. Отмечена положительная динамика в футболе, спортивной борьбе, велоспорте, легкой атлетике и плавании.
Вместе с тем подвергнут критике тот факт, что число тренирующихся спортсменов на 6 базах фехтования в Джизаке не достигает даже 100 человек, не в полной мере используется потенциал по трамплину и акробатике, в теннисе и конном спорте.
Отмечено, что сегодня восстановление спортсменов после травм, проверка состояния мышц и функциональный анализ преимущественно осуществляются за рубежом, федерации вынуждены привлекать иностранных спортивных врачей, фармакологов и диетологов.
В дальнейшем каждый специализированный медицинский центр будет взаимодействовать с соответствующими спортивными федерациями. Центры ежемесячно будут проводить диагностику здоровья членов сборной, оценивать риск получения травмы, научно анализировать физические нагрузки и давать тренерам медицинские рекомендации.
Глава нашего государства также выдвинул ряд инициатив, направленных на выведение реформ в этой сфере на новый уровень.
Теперь результативность массового спорта в махалле будет оцениваться не только по охвату, но и по показателям здоровья населения. В каждом регионе выберут один район, где сформируют «баланс здоровья». Будет создан корпус волонтеров здорового образа жизни из числа населения, активно занимающегося спортом. Они будут продвигать занятие спортом и принципы здорового образа жизни в махаллах.
В каждом районе 10 наиболее образцовым махаллям в рамках этой системы будет предоставляться бесплатная спортивная форма и инвентарь. В махаллях, где увеличится охват спортом, улучшится здоровье населения и снизится заболеваемость сердечно-сосудистыми заболеваниями и диабетом, волонтер и председатель махалли получат в конце года поощрение в размере до 15 миллионов сумов. А тренеру, ответственному за массовые спортивные мероприятия в этой махалле, выплатят надбавку к зарплате в размере до 200 процентов.
Отмечено, что во всем мире становятся все более популярными интенсивные упражнения, не требующие специального оборудования и крупной инфраструктуры, например, кроссфит. В связи с этим до 1 мая поручено организовать кружки по кроссфиту во всех школах и техникумах. В следующем году кроссфит будет включен в систему «Пять инициатив».
На совещании также определен новый порядок популяризации спорта в государственных органах и организациях. Теперь каждый министр, руководитель отрасли и банка, а также хоким области и района должны быть примером для своих сотрудников в занятиях спортом и расширять для них условия.
С этой целью один день недели будет установлен как День спорта. В этот день в министерствах, ведомствах и организациях будут проводиться спортивные упражнения. Начиная с этого года, ежегодно будут проводиться республиканские первенства между министерствами, отраслями, банками и хокимиятами.
Дополнительные возможности для развития общественного спорта будут созданы и в частном секторе. В частности, предприниматели смогут вычитать из налогооблагаемой базы по налогу на прибыль расходы на строительство и оснащение тренажерного зала и поля для своих сотрудников. Подоходный налог и социальный налог для привлекаемых тренеров будет установлен на уровне 1 процента.
На совещании объявлено о внедрении кардинально нового подхода, основанного на цикле «район – школа – спортивное учреждение – федерация», в сфере привлечения населения к спорту и селекционной работе.
Теперь между ректором университета, главой федерации и хокимом будет заключено трехстороннее соглашение. Согласно ему, хокимы создадут необходимые условия и удобства для организации спортивных секций в школах, техникумах и других спортивных объектах региона, где учащиеся смогут заниматься спортом вне учебных часов.
Отмечена также важность охвата студентов спортивных вузов дуальным образованием и направления их на работу в кружки в качестве тренеров. Таким студентам автоматически будет выдаваться тренерский сертификат. 50 процентов дохода, поступающего от секции, останется в распоряжении студента-тренера. Выпускникам дуального образования вместе с дипломом будет выдаваться и судейский сертификат.
На совещании поставлена задача уже в текущем году за счет новой системы вдвое увеличить число граждан, регулярно занимающихся спортом, и довести их количество до 1 миллиона человек.
Ответственным лицам поручено создать единую платформу, которая с помощью искусственного интеллекта позволит анализировать результаты спортсменов и тренеров, а также формировать планы тренировок.
Подчеркнуто, что научные исследования в сфере спорта впредь должны быть направлены исключительно на решение актуальных проблем, а их результаты – напрямую внедряться в практику. Если научные разработки будут приносить реальный эффект, способствовать росту достижений спортсменов и увеличению числа медалей на международных соревнованиях, такие учёные будут поощряться премией в размере 100 миллионов сумов.
Отдельное внимание уделено развитию олимпийского и паралимпийского движения. С этого года в рамках Президентской олимпиады количество видов спорта, по которым будут проводиться соревнования, увеличивается вдвое — до 21. Теперь эти состязания будут организовываться и по паралимпийским видам спорта. Каждый хоким района и области проведет на своей территории Хокимскую олимпиаду, победители которой получат путевки на Президентскую олимпиаду.
Также будет коренным образом обновлена система подготовки и повышения квалификации кадров по адаптивным видам спорта. Ташкентский филиал Российского государственного педагогического университета имени Герцена станет базовым вузом по инклюзивному спорту.
Президент нашей страны особо отметил, что в достижениях наших параспортсменов велика заслуга самоотверженных людей, которые сопровождают их днем и ночью. Теперь лицам, сопровождающим параспортсменов на учебно-тренировочных сборах, республиканских и международных соревнованиях, будут компенсироваться транспортные расходы и расходы на проживание. Кроме того, им будет выплачиваться ежемесячная заработная плата в размере, равном окладу тренеров спортивных школ.
Глава государства подчеркнул, что в Узбекистане спорт должен стать не только залогом здоровья и высоких результатов, но и отраслью, приносящей доход.
С этой точки зрения были рассмотрены и вопросы организации матчей национального чемпионата по футболу. Отмечено, что из-за проведения некоторых игр в рабочее время посещаемость болельщиков остается ниже ожидаемой.
Ответственным лицам поручено разработать программу по резкому увеличению посещаемости стадионов — за счет переноса матчей на выходные дни либо на вечернее время после 19:00, организации вокруг стадионов дополнительных сервисов, музыкальных и развлекательных мероприятий, налаживания удобного транспортного сообщения для болельщиков, а также предложения им доступных футбольных турпакетов.
На совещании также рассмотрено состояние спортивной инфраструктуры на местах. Как отмечалось, в регионах 39 открытых и крытых спортивных объектов не используются в полной мере из-за необходимости ремонта. В связи с этим ответственным лицам поручено подготовить проект постановления о передаче таких объектов на условиях государственно-частного партнёрства для их преобразования в современные спортивные комплексы.
Одобрено также предложение об открытии в спортивных школах секций по неолимпийским видам спорта, вызывающим интерес у молодежи, а также о создании Конфедерации неолимпийских видов спорта Узбекистана.
В ходе совещания глава государства заслушал отчеты руководителей отрасли и хокимов, а также пообщался с предпринимателями и спортсменами.