Давлатимиз раҳбари бугун дунё шиддат билан ўзгараётгани, рақамли технологиялар, замонавий гаджетлар ва сунъий интеллект ҳаётимизга тобора чуқур кириб келаётганини таъкидлади. Бундай мураккаб шароитда инсоннинг мустақил фикрлай олиши энг катта устунлик экани қайд этилди.
– Китоб ўқийдиган одам теран ва соғлом фикрлайди. Бундай тафаккурга эга инсон эса жамиятни ўзгартира олади, – деди Президент.
Таъкидланганидек, Янги Ўзбекистонда мутолаа маданияти ва китобга эътибор давлат сиёсати даражасига кўтарилмоқда. Китобхонлик фақат таълим масаласи эмас, балки миллат келажаги, халқимизнинг маънавий қудрати ва мамлакат рақобатбардошлигини таъминлайдиган муҳим омилдир.
Давлатимиз раҳбари улуғ аждодларимиз – Имом Бухорий, Муҳаммад Хоразмий, Аҳмад Фарғоний, Алишер Навоий, Мирзо Улуғбек каби мутафаккирлар инсоният цивилизациясига улкан ҳисса қўшганини қайд этди. Уларнинг юксак марраларга эришишида илмга интилиш ва китоб мутолааси асосий манба бўлган.
Шу маънода, мамлакатимиз халқаро майдонда қудратли ва юксак салоҳиятли халқ сифатида ўзини намоён этиши учун икки мустаҳкам асосга таяниши зарурлиги таъкидланди. Булар – бебаҳо илмий ва маънавий меросимиз ҳамда замонавий илм-фан ва илғор технологиялардир.
Президентимиз ўз фаолиятининг дастлабки кунларидан ёшларни китобга ошно қилиш, уларда билимга меҳр ва рағбат уйғотишга устувор аҳамият қаратиб келаётганини таъкидлади. 2017 йилдан буён ўтказиб келинаётган “Ёш китобхон” танлови миллионлаб ёшларни китобга яқинлаштирди. “Ёш китобхон оила” танлови эса мутолаа муҳитини ҳар бир хонадонга олиб киришга хизмат қилмоқда.
Жорий йил бошида қабул қилинган қарор асосида энг фаол китобхонларни қўллаб-қувватлаш бўйича янги тизим йўлга қўйилди. Куни кеча “Ёш китобхон” танловининг навбатдаги республика босқичи якунланди. Унда мамлакатимизнинг барча ҳудудларидан келган 42 нафар энг билимдон ва зукко ёшлар ўз иқтидори ва салоҳиятини намоён этди. Танловнинг уч нафар ғолиби Президент совғаси – замонавий автомобиллар билан тақдирланди.
Давлатимиз раҳбари ғолибларни, уларнинг устозлари ва ота-оналарини самимий табриклаб, бундай иқтидорли, изланувчан ва билимга чанқоқ ёшлар Янги Ўзбекистоннинг ҳақиқий таянчи эканини таъкидлади.
Маросимда китобхонликни ривожлантириш бўйича халқаро тажрибага ҳам эътибор қаратилди. Хусусан, Бирлашган Араб Амирликларида 2015 йилда Шайх Муҳаммад бин Рашид Ол Мактум ташаббуси билан бошланган “Араб китобхонлик танлови” дастури бугунги кунда жаҳондаги энг йирик маърифий ҳаракатлардан бирига айлангани қайд этилди. Қисқа вақт ичида ушбу ташаббус 200 миллиондан ортиқ ўқувчини қамраб олган.
Ўзбекистон ва Бирлашган Араб Амирликлари ўртасидаги яқин дўстлик ва стратегик шериклик доирасида ушбу эзгу ғояни миллий маънавий меросимиз асосида юртимизда янги босқичга олиб чиқишга қарор қилинди.
Шу мақсадда “Миллий китобхонлик ҳаракати” дастури бошланмоқда. Давлатимиз раҳбари куни кеча ушбу дастурни давлат миқёсида фаол қўллаб-қувватлаш бўйича алоҳида фармойиш имзолаганини қайд этди.
Эндиликда ҳар йили мазкур тадбирнинг финал босқичи Президент даражасида ўтказилади. Дастурнинг умумий йиллик мукофот фонди 240 минг долларни ташкил этади. Бош соврин соҳиби 50 минг доллар билан тақдирланади. Бу юртимиз тарихида китобхонлик бўйича энг салмоқли мукофот бўлади.
Мазкур ҳаракат мамлакатимизнинг барча ҳудудларини қамраб олади. Унда умумтаълим мактабларининг 1-синфдан 11-синфгача бўлган ўқувчилари иштирок этиши мумкин.
Президентимиз ушбу ташаббус мактаблар, оилалар ва бутун жамиятда китобхонлик муҳитини кучайтириш, ёшлар қалбида янги бунёдкорлик руҳини уйғотишга хизмат қилишини таъкидлади.
– Мен ушбу дастурни шунчаки китоб ўқиш мусобақаси эмас, балки жонажон Ватанимиз келажаги учун стратегик инвестиция деб биламан. Агар биз бугун болаларимизнинг қўлига яхши китоб берсак, эртага улар Янги Ўзбекистоннинг буюк келажагини барпо этишга албатта қодир бўладилар, – деди давлатимиз раҳбари.
Маросимда Президентимиз барча ўқувчи-ёшлар, устозлар, ота-оналар ва кенг жамоатчиликни ушбу умуммиллий ҳаракатда фаол иштирок этишга чақирди.
Китоб ўқиган, билимга интилган ва эзгу маъноларни англаган миллат ҳеч қачон енгилмаслиги таъкидланди. “Илмдан бошқа нажот йўқ” деган маърифатпарвар аждодларимиз ғоясини бутун мамлакат миқёсида ҳаётга татбиқ этиш муҳимлиги қайд этилди.

Глава нашего государства отметил, что сегодня мир стремительно меняется, а цифровые технологии, современные гаджеты и искусственный интеллект все глубже входят в нашу жизнь. Важнейшим преимуществом в таких сложных условиях является способность человека к самостоятельному мышлению.
– Читающий человек отличается глубоким и здоровым мышлением. А обладая таким сознанием, человек способен изменить общество, – сказал Президент.
Было отмечено, в Новом Узбекистане культура чтения и внимание к книге выходят на уровень государственной политики. Любовь к книге – это не только вопрос образования, но и важный фактор, определяющий будущее нации, духовную силу нашего народа и конкурентоспособность страны.
Глава государства отметил, что наши великие предки – Имам Бухари, Мухаммад Хорезми, Ахмад Фергани, Алишер Навои, Мирзо Улугбек и другие мыслители – внесли огромный вклад в развитие человеческой цивилизации. Основным источником в достижении ими высоких рубежей было стремление к знаниям и чтение книг.
Чтобы наша страна могла на международной арене заявить о себе как сильное государство с высоким потенциалом, она должна опираться на две прочные основы. Это наше бесценное научное и духовное наследие, а также современные знания и передовые технологии.
Президент нашей страны отметил, что с первых дней своей деятельности он уделяет приоритетное внимание приобщению молодежи к чтению книг, формированию у них любви и интереса к знаниям. Проводимый с 2017 года конкурс «Юный книголюб» позволил миллионам молодых людей приобщиться к книге. Конкурс «Молодая читающая семья» способствует внедрению культуры чтения в каждый дом.
На основании постановления, принятого в начале этого года, была внедрена новая система поддержки наиболее активных читателей. Накануне завершился очередной республиканский этап конкурса «Юный книголюб», в котором приняли участие 42 самых эрудированных юношей и девушек со всех регионов страны, продемонстрировав свои способности и потенциал. Трое победителей конкурса были награждены подарком Президента – современными автомобилями.
Глава государства искренне поздравил победителей, их наставников и родителей, подчеркнув, что такие талантливые, инициативные и стремящиеся к знаниям молодые люди являются настоящей опорой Нового Узбекистана.
В ходе церемонии уделено внимание международному опыту развития культуры чтения. В частности, отмечено, что программа «Арабский книжный челлендж», инициированная в 2015 году Шейхом Мухаммадом бин Рашидом Аль Мактумом в Объединенных Арабских Эмиратах, сегодня стала одним из крупнейших просветительских движений в мире. За короткий период данная инициатива охватила более 200 миллионов читателей.
В рамках тесной дружбы и стратегического партнерства между Узбекистаном и Объединенными Арабскими Эмиратами принято решение вывести эту благородную идею на новый уровень в нашей стране на основе национального духовного наследия.
С этой целью стартует программа «Национальное движение по чтению». Глава государства отметил, что накануне был подписан отдельное распоряжение по всесторонней поддержке данной программы государством.
Теперь финальный этап этого мероприятия будет проводиться каждый год на уровне Президента. Общий годовой призовой фонд программы составит 240 тысяч долларов. Обладатель главного приза получит 50 тысяч долларов. Это станет самой крупной наградой в сфере поддержки чтения в истории нашей страны.
Данное движение охватит все регионы. В нем смогут принять участие учащиеся с 1 по 11 класс общеобразовательных школ.
Президент отметил, что данная инициатива будет способствовать укреплению культуры чтения в школах, семьях и во всем обществе, а также пробуждению у молодежи нового созидательного духа.
– Я рассматриваю эту программу не просто как соревнование по чтению книг, а как стратегическую инвестицию в будущее нашей Родины. Если сегодня мы дадим детям в руки хорошие книги, то завтра они обязательно будут способны построить великое будущее Нового Узбекистана, – сказал глава нашего государства.
В ходе церемонии Президент нашей страны призвал всех школьников, учителей, родителей и широкую общественность активно участвовать в общенациональном движении.
Подчеркнуто, что нация, которая читает, стремится к знаниям и проникается высокими идеалами, никогда не будет побеждена. Отмечена важность воплощения в жизнь на общенациональном уровне идеи наши просвещенные предков – «Нет и не может быть иного пути к спасению, кроме знания».