Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 16 декабрь куни Тошкент шаҳрини ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан ҳар томонлама ривожлантириш, шаҳар муҳитини яхшилаш ва муносиб яшаш шароитларини яратиш масалалари юзасидан йиғилиш бўлиб ўтди.
Аввало, пойтахтда амалга оширилган ишлар сарҳисоб қилинди. Сўнгги йилларда шаҳарда улкан ўзгаришлар рўй бергани таъкидланди.
Ўтган тўққиз йилда Тошкент шаҳри иқтисодиётига 20 миллиард доллардан ортиқ тўғридан-тўғри хорижий инвестиция киритилди, 5 мингга яқин йирик лойиҳа ишга тушди. Жон бошига тўғридан-тўғри хорижий инвестиция 2017 йилдаги 71 доллардан 2,2 минг долларга ошди.
Бунёдкорлик ишлари, янги қурилган савдо-сервис ва кўнгилочар объектлар “тунги иқтисодиёт”ни ривожлантирди. Туну кун ишлайдиган савдо ва хизмат кўрсатиш объектларининг сони 3 мингдан ошди.
Тошкентга 1 мингта замонавий электробус ва автобус олиб келиниб, 168 та янги йўналиш очилди. Қўшимча 33 километр метро линияси ва 21 та янги станция қурилди. Яшнобод, Миробод, Сергели, Янгиҳаёт ва Юнусободдаги 1 миллионга яқин аҳолига метро хизматлари яқинлашди.
Умуман, пойтахт иқтисодиёти охирги тўққиз йилда 2,5 баробар ўсиб, жорий йил 27 миллиард долларга етади. Аҳоли жон бошига даромад эса 4,4 минг доллардан 8,6 минг долларга кўпайди.
Натижада камбағаллик даражаси йил бошидаги 7,3 фоиздан 1 фоизга, ишсизлик эса 4,5 фоиздан 3,5 фоизга пасаяди. Яъни Тошкент шаҳрида камбағаллик ва ишсизлик табиий даражага тушади.
Тошкент шаҳрининг доимий аҳолиси ҳар йили ўртача 100 мингдан кўпайиб, 2030 йилда 3,5 миллиондан ошиши кутилмоқда. Шунингдек, ялпи ҳудудий маҳсулотни 52 миллиард долларга етказиш, жон бошига даромадни қарийб 2 карра ошириш режа қилинган.
Ушбу марраларга эришиш учун шаҳар ҳокими ва унинг ўринбосарлари, 12 та туман ҳокими тинимсиз изланиши, шаҳар уй-жой фонди, транспорт, энергетика, таълим ва тиббиёт, сервис инфратузилмаларини дунёнинг замонавий мегаполислари андозаси асосида қайта кўриб чиқиши зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Шу боис, шундай мегаполисларда раҳбар бўлган мутахассисларни ҳокимга маслаҳатчи қилиб олиб келиш бўйича таклиф маъқулланди. Уларнинг кўп йиллик тажрибасидан фойдаланиб, Тошкент шаҳрини молия, илғор технологиялар, маданият ва туризм марказига айлантириш кераклиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари ҳали ечимини кутаётган масалалар кўплигини қайд этиб, янги ташаббусларни илгари сурди.
– Энг аввало, шаҳар аҳолисини ташвишга солаётган экология, юқори даромадли иш ўринларини яратиш ва сифатли бошқарув масаласида шаҳар масъуллари ёндашувини ўзгартириши зарур.
– 2026 йил Тошкент шаҳри учун “Жадал ривожланиш ва аҳоли даромадлари ўсиши” йили бўлади. Бу ғояни рўёбга чиқариш бўйича катта дастур амалга оширилади, – деди Президентимиз.
Пойтахт туманлари 3 та йўналишда ривожлантирилиб, 2026 йилда 9 миллиард доллар, икки йилда 20 миллиард доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестиция киритиш мақсади белгиланди.
Хусусан, Сергели, Янгиҳаёт, Бектемирда юқори технологик саноат ва логистика соҳалари “ўсиш нуқтаси” бўлади. Жумладан, келаси йили Сергелида майдони 120 минг квадрат метр бўлган 70 миллион долларлик замонавий агрологистика ва омборхона ишга туширилади.
Янгиҳаётдаги “Янги авлод” саноат зонасида электротехника, тўқимачилик, автомобилсозлик ва озиқ-овқат соҳасида 2 миллиард долларлик лойиҳалар амалга оширилмоқда. Ушбу саноат зонаси Янгиҳаёт ва Бектемирдаги 640 гектар ер ҳисобидан кенгайтирилади. Бунинг ҳисобига умумий қиймати 3 миллиард долларлик экология талабларига мос ва юқори технологик янги лойиҳаларни бошлаш топширилди.
Учтепа, Чилонзор, Яккасарой, Шайхонтоҳур ва Олмазорда хизматлар, креатив иқтисодиёт, дизайн ва туризм асосий инвестиция йўналишларига айланади.
Мирзо Улуғбек, Юнусобод, Миробод ва Яшнободда эса сунъий интеллект, стартап, финтех, молия, тиббиёт ва таълим соҳасида 1 миллиард долларлик лойиҳалар амалга оширилади.
Жорий йилда шаҳардаги 26 та кўча туну кун ишлайдиган кўчаларга айлантирилди. Бу кўчаларда 1 минг 200 та савдо-сервис объектини жойлаштириш ҳисобига 5 минг аҳоли даромадли бўлди. Келгуси йилда яна 18 та шундай кўча ташкил қилиш вазифаси қўйилди.
Бугунги кунда пойтахтда 75 та мактаб ва шунча боғча, 23 та спорт объектларига эҳтиёж бор.
Туман ҳокимлари ўзлари маблағ жалб қилиб, ҳар йили 1 тадан мактаб, боғча ва спорт объектини қуриши, қолган 15 тадан мактаб ва боғча ҳамда 11 та спорт объекти инвестиция дастури доирасида қуриб берилиши белгиланди.
Шу йилдан Тошкент шаҳрининг ҳар бир туманида 1 тадан мактабда таълим сифатини ошириш бўйича “Тошкент тажрибаси” бошланди. Яъни 7-11-синфдаги 1,5 минг ўқувчи сараланиб, уларни АT, тиббиёт, бизнес, муҳандислик каби йўналишларда ўқитиш йўлга қўйилди. Ўқувчиларнинг фанларни ўзлаштиришига қараб, ўқитувчиларига 20 миллион сўмгача ойлик маош тўланяпти.
Бу тажрибани кенгайтириб, бундай мактаблар сонини келаси йили 24 тага, 2027 йилда эса 33 тага етказиш вазифаси қўйилди.
Энди йирик мегаполислар каби пойтахтимизда ҳам транспорт тизимини ягона ёндашув асосида бошқарадиган марказ фаолияти йўлга қўйилади. Бу марказ ҳар бир кўча, ҳар бир чорраҳада транспорт ва пиёдалар оқимини сунъий интеллект ёрдамида таҳлил қилиб, тирбандлик ва йўл транспорт ҳодисасининг олдини олиш билан шуғулланади.
Келаси йили пойтахтга киришдаги 2 та назорат пости шаҳар ташқарисига кўчади, 3 таси реконструкция қилинади. Бу ерларда камида 3,5 мингта юк ва 5,5 мингта енгил автомобиль учун тураргоҳлар ҳамда аҳоли учун кемпинглар барпо этилади.
Асосийси, бу нуқталарга жамоат транспорти тармоғи боғланади. Пойтахтга келаётган меҳмонлар автомобилини шу ерда қолдириб, тез ва хавфсиз жамоат транспортида ҳаракатланиши мумкин бўлади.
Шаҳар ҳокимлигига келгуси йилда ягона бошқарув тизимига эга светофорлар билан жиҳозланган 100 та “ақлли” чорраҳани йўлга қўйиш, тадбиркорлар билан 30 мингта автомобиль тўхташ жойи қуриб, 300 та бекатни реконструкция қилиш, 40 километр пиёда ва 20 километр велойўлаклар қуриш, 100 километр йўлни таъмирлаб, Юнусобод ва Яшнободда йўл ўтказгич ва тоннель барпо этиш топширилди. Келгуси йилда 200 та электробус олиб келиш вазифаси қўйилди.
Дунёнинг йирик шаҳарлари каби пойтахтимизда ҳам экология масаласининг долзарблиги ошмоқда.
Пойтахтнинг 4 та қисмида сунъий кўл ва ҳавзалар қуриш лойиҳаларини тайёрлаб, ишларни бошлаш топширилди. 1 июнгача ҳар бир туманда 5 километрли 3 тадан сояли сайр кўчалари фойдаланишга топширилади. Ҳар 10 та маҳалла учун 1 тадан яшил боғ барпо қилиш бўйича алоҳида дастур бошланади.
2026 йилда шаҳарда 18,5 километр канал қирғоқлари мустаҳкамланади. Бу жойларда ҳам яшил ҳудудлар ва сайилгоҳлар ташкил қилишни ҳозирдан ўйлаш зарурлиги қайд этилди.
Шунингдек, Бектемир, Сергели ва Янгиҳаётдан ўтган Чирчиқ дарёсининг 16 километр қисмини мустаҳкамлаш ҳисобига қўшимча 800 гектар очилади. Бу ерларда ҳам 200 гектарда “яшил белбоғ”, 250 гектарда ички йўллар, сайилгоҳлар, пиёда ва велойўлаклар қурилиши кераклиги кўрсатиб ўтилди.
Шаҳар дренаж тизимининг мастер-режаси ишлаб чиқилиб, келгуси йилдан қурилиш ишлари бошланиши эълон қилинди. Дастур доирасида 150 километр ёпиқ дренаж тизимини қуриш, 197 километр канал ва коллекторларни таъмирлаш, 63 километр янги каналлар барпо қилиб, шаҳарда салқин микроиқлим яратиш режалаштирилган.
Ёмғир сувини йиғадиган 17 та иншоот барпо қилинади. Бу сувлар дарахт ва яшил ҳудудларни суғоришга ишлатилади.
Пойтахтнинг барча коммунал ташкилотлари ва фавқулодда хизматлар туну кун ишлашга ўтиб, авариявий ҳолатларнинг олдини олиш ва тезлик билан бартараф этиш билан шуғулланиши, жамоат хавфсизлигини таъминлаш ишларини кучайтириш бўйича топшириқлар берилди.
– Пойтахт – давлатнинг сиёсий, маъмурий, иқтисодий ва маданий маркази. Пойтахтни бошқариш, ривожлантириш ва муҳофаза қилиш бўйича ўзига хос ёндашувлар бўлиши керак, – деди Президентимиз.
Шу муносабат билан Тошкент шаҳар кенгашига орттириб бажарилган даромаднинг маҳаллий бюджетга қайтариладиган қисмидан 20 фоизини туманларга тақсимлаш ваколатини бериш, Тошкент шаҳар ва туман ҳокимларига маҳаллий кенгашлар билан келишган ҳолда бўш маблағларни депозитга қўйишга рухсат этиш таклиф қилинди.
Тошкент шаҳри фаолиятининг ҳуқуқий, иқтисодий ва ташкилий асосларини белгиловчи “Ўзбекистон Республикаси пойтахтининг мақоми тўғрисида”ги қонунни қабул қилиш вақти келгани таъкидланди.
“Маҳалла еттилиги”нинг самарасини оширишда пойтахт етакчи бўлиши кераклиги таъкидланди.
2026 йилдан Тошкент шаҳрида янги тизим жорий қилинади – “маҳалла еттилиги” тўлиқ шаҳар ҳокимлиги ихтиёрига ўтади.
– “Еттилик” ҳисоботлар билан эмас, балки одамларнинг оғирини енгил қилиш билан шуғулланиши зарур, – деди Президентимиз.
Йиғилиш давомида пойтахт ва унинг туманлари ҳокимларининг ҳисоботлари тингланди, тадбиркорлар билан мулоқот қилинди.

Определены приоритетные задачи по комплексному развитию города Ташкента
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 16 декабря состоялось совещание, посвящённое вопросам всестороннего социально-экономического развития города Ташкента, улучшения городской среды и создания достойных условий для жизни населения.
Прежде всего были подведены итоги проделанной в столице работы. Отмечено, что за последние годы в Ташкенте произошли масштабные изменения.
За прошедшие девять лет в экономику города привлечено свыше 20 миллиардов долларов прямых иностранных инвестиций, реализовано около 5 тысяч крупных проектов. Объем прямых иностранных инвестиций на душу населения увеличился с 71 доллара в 2017 году до 2,2 тысячи долларов.
Масштабная созидательная работа, ввод новых торгово-сервисных и развлекательных объектов дали импульс развитию «ночной экономики». Количество круглосуточно работающих объектов торговли и услуг превысило 3 тысячи.
В Ташкент поставлено 1 тысяча современных электробусов и автобусов, открыто 168 новых маршрутов. Построены дополнительно 33 километра линий метро и 21 новая станция. Для почти 1 миллиона жителей Яшнабадского, Мирабадского, Сергелийского, Янгихаётского и Юнусабадского районов услуги метро стали значительно доступнее.
В целом экономика столицы за последние девять лет выросла в 2,5 раза и в текущем году достигнет 27 миллиардов долларов. Доходы на душу населения увеличатся с 4,4 тысячи до 8,6 тысячи долларов.
В результате уровень бедности снизится с 7,3 процента в начале года до 1 процента, безработица – с 4,5 до 3,5 процента. Таким образом, в Ташкенте показатели бедности и безработицы выйдут на естественный уровень.
Постоянное население столицы ежегодно увеличивается в среднем на 100 тысяч человек и, по прогнозам, к 2030 году превысит 3,5 миллиона. При этом планируется довести объем валового регионального продукта до 52 миллиардов долларов, а доходы на душу населения – почти удвоить.
Подчеркнуто, что для достижения этих целей необходимы активная и системная работа хокима города, его заместителей и хокимов 12 районов, пересмотр подходов к развитию жилищного фонда, транспортной, энергетической, образовательной, медицинской и сервисной инфраструктуры Ташкента по стандартам современных мировых мегаполисов.
В этой связи одобрено предложение привлечь в качестве советников хокима специалистов, имеющих опыт руководства в крупных мегаполисах. Отмечено, что, опираясь на их многолетний опыт, Ташкент необходимо последовательно превращать в центр финансов, передовых технологий, культуры и туризма.
Глава государства указал на наличие еще множества нерешенных вопросов и выдвинул ряд новых инициатив.
– Прежде всего городским руководителям необходимо изменить подходы в решении вопросов экологии, создания высокодоходных рабочих мест и качественного управления, которые особенно волнуют население.
2026 год станет для Ташкента «Годом ускоренного развития и роста доходов населения». Для реализации этой идеи будет запущена масштабная программа, – заявил Президент.
Районы столицы будут развиваться по трем основным направлениям. Поставлена цель привлечь в 2026 году 9 миллиардов долларов, а за два года – 20 миллиардов долларов прямых иностранных инвестиций.
В частности, в Сергелийском, Янгихаётском и Бектемирском районах точками роста станут высокотехнологичная промышленность и логистика. Так, уже в следующем году в Сергелийском районе будет введен в эксплуатацию современный агрологистический и складской комплекс стоимостью 70 миллионов долларов и площадью 120 тысяч квадратных метров.
В промышленной зоне «Янги авлод» в Янгихаётском районе реализуются проекты на сумму 2 миллиарда долларов в сферах электротехники, текстиля, автомобилестроения и пищевой промышленности. Зона будет расширена на 640 гектаров в Янгихаётском и Бектемирском районах, что позволит запустить новые экологически безопасные и высокотехнологичные проекты общей стоимостью 3 миллиарда долларов.
В Учтепинском, Чиланзарском, Яккасарайском, Шайхантахурском и Алмазарском районах приоритетными направлениями инвестиций станут услуги, креативная экономика, дизайн и туризм.
В Мирзо-Улугбекском, Юнусабадском, Мирабадском и Яшнабадском районах будут реализованы проекты на сумму 1 миллиард долларов в сферах искусственного интеллекта, стартапов, финтеха, финансов, медицины и образования.
В текущем году 26 улиц столицы переведены в режим круглосуточной работы. За счет размещения на них 1 200 торгово-сервисных объектов доходы получили 5 тысяч жителей. В следующем году поставлена задача создать еще 18 таких улиц.
В настоящее время столице требуется строительство 75 школ и такого же количества детских садов, а также 23 спортивных объектов.
Определено, что хокимы районов будут ежегодно за счет самостоятельно привлеченных средств строить по одному объекту каждого вида – школе, детскому саду и спортивному сооружению. Еще по 15 школ и детских садов, а также 11 спортивных объектов ежегодно будут возведены в рамках инвестиционной программы.
С текущего года в каждом районе Ташкента на базе одной школы начата реализация программы повышения качества образования. В ее рамках отобрано 1,5 тысячи учащихся 7–11 классов, которых обучают по направлениям IT, медицины, бизнеса и инженерии. В зависимости от успеваемости учеников учителям выплачивается ежемесячная заработная плата до 20 миллионов сумов.
Поставлена задача расширить данный опыт, увеличив количество таких школ до 24 в следующем году и до 33 – в 2027 году.
Как и в крупнейших мегаполисах мира, в столице будет создан единый центр управления транспортной системой. Он будет анализировать транспортные и пешеходные потоки на каждой улице и перекрестке с использованием искусственного интеллекта, предотвращая заторы и дорожно-транспортные происшествия.
В следующем году два контрольно-пропускных пункта на въездах в город будут перенесены за пределы столицы, еще три – будут реконструированы. Здесь будут созданы парковки минимум на 3,5 тысячи грузовых и 5,5 тысячи легковых автомобилей, а также кемпинги для населения.
Главное, эти точки будут интегрированы с сетью общественного транспорта, что позволит гостям города оставлять автомобили за пределами столицы и передвигаться по Ташкенту быстро и безопасно.
Хокимияту города поручено в следующем году внедрить 100 «умных» перекрестков с единым центром управления светофорами, построить совместно с предпринимателями 30 тысяч парковочных мест, реконструировать 300 остановок, проложить 40 километров пешеходных и 20 километров велодорожек, отремонтировать 100 километров дорог, а также построить путепровод и тоннель в Юнусабадском и Яшнабадском районах. Кроме того, поставлена задача закупить 200 электробусов.
Актуальность экологических вопросов в столице, как и в крупнейших городах мира, продолжает возрастать.
Поручено подготовить проекты и приступить к строительству искусственных озер и водоемов в четырех зонах города. До 1 июня в каждом районе будет создано по три тенистых прогулочных улиц протяженностью 5 километров. Запускается отдельная программа по созданию одного парка на каждые десять махаллей.
В 2026 году планируется укрепление 18,5 километра берегов каналов с одновременным созданием зеленых зон и прогулочных пространств.
Кроме того, за счет укрепления 16-километрового участка реки Чирчик, проходящего через Бектемирский, Сергелийский и Янгихаётский районы, будет дополнительно освоено 800 гектаров территории. На этой площади предусмотрено создание 200 гектаров «зеленого пояса», 250 гектаров внутренних дорог, прогулочных зон, пешеходных и велодорожек.
Разработан мастер-план дренажной системы города, строительные работы по которому начнутся со следующего года. В рамках программы планируется строительство 150 километров закрытой дренажной сети, ремонт 197 километров каналов и коллекторов, создание 63 километров новых каналов для формирования более прохладного городского микроклимата.
Будут построены 17 сооружений для сбора дождевых вод, которые планируется использовать для полива деревьев и зеленых зон.
Все коммунальные службы и экстренные ведомства столицы перейдут на круглосуточный режим работы для предупреждения аварийных ситуаций, их оперативного устранения и усиления мер по обеспечению общественной безопасности.
– Столица – это политический, административный, экономический и культурный центр государства. Подходы к ее управлению, развитию и защите должны быть особенными, – подчеркнул Президент.
В этой связи предложено наделить Ташкентский городской Кенгаш полномочиями направлять 20 процентов перевыполненных доходов, возвращаемых в местный бюджет, на распределение между районами, а также разрешить хокимам города и районов по согласованию с местными кенгашами размещать свободные средства на депозитах.
Отмечена необходимость принятия закона «О статусе столицы Республики Узбекистан», определяющего правовые, экономические и организационные основы деятельности города Ташкента.
Подчеркнуто, что столица должна стать лидером в повышении эффективности работы «махаллинской семерки». С 2026 года в Ташкенте будет внедрена новая система – «махаллинская семерка» полностью переходит в подчинение городского хокимията.
– «Семерка» должна заниматься не отчетами, а реальным облегчением жизни людей, – заявил Президент нашей страны.