Президент Шавкат Мирзиёев 27 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Миллий статистика қўмитасининг ҳисоботи билан танишди.
Жорий йил февраль ойида “Статистика ишларини ташкил этиш ва юритиш тизимини янги босқичга олиб чиқиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент фармони қабул қилинган эди. Фармонга кўра, Президент ҳузуридаги Статистика агентлиги Миллий статистика қўмитаси сифатида қайта ташкил этилди ҳамда статистика ишлари самарадорлигини янада оширишнинг устувор йўналишлари белгиланди.
Йиғилишда ўтган даврда амалга оширилган ишлар кўриб чиқилди.
Жумладан, идоралараро маълумот алмашинуви кенгайтирилиб, 60 та интеграция жорий этилгани натижасида ҳисобот юкланмаси 27 фоизга қисқарди. Шу жумладан, солиқ органларининг онлайн-касса маълумотлари, электр энергияси ва табиий газ истеъмоли, қишлоқ хўжалиги экин майдонлари ва ҳосил тўғрисидаги маълумотларни автоматлаштирилган ҳолда қабул қилиш йўлга қўйилди.
Йиғилишда ялпи миллий маҳсулотнинг номинал ҳажмини ҳисоблашни яхшилаш бўйича қилинган ишлар юзасидан ахборот берилди.
Бозор хизматлари, қурилиш, қишлоқ хўжалиги, саноат ва бюджет харажатларини статистика билан янада кенгроқ қамраб олиш натижасида қўшимча 81 триллион сўм қўшилган қиймат инобатга олиниб, 2024 йил якунлари бўйича ЯИМ ҳажми 115 миллиард доллардан 121,4 миллиард долларга ошди.
Шу билан бирга, яширин иқтисодиёт улуши 2017 йилдаги 50 фоиздан 2024 йилда 35 фоизгача камайгани таъкидланди. Яқин истиқболда яна 79 триллион сўмлик норасмий иқтисодиётни статистика билан қамраб олиш, яширин иқтисодиёт улушини 29 фоизгача тушириш имконияти мавжудлиги маълум қилинди.
Президентимиз глобал бозорда электрон савдо ҳажми жадал ўсаётганини таъкидлади. Мамлакатимизда бу соҳанинг ўсиш суръатлари 9-11 фоизга етиши кутилмоқда. Шунингдек, ахборот технологиялари ва масофавий хизматлар, фриланс каби янги соҳалар тез ривожланяпти. Миллий статистика тизими олдида бу соҳаларни ҳам қамраб олиш бўйича муҳим вазифалар тургани кўрсатиб ўтилди.
Истеъмол нархлари индексини тузишда маълумотларни қўлда йиғиш амалиётидан воз кечиб, АT ва сунъий интеллект технологияларига босқичма-босқич ўтиш зарурлиги таъкидланди.
Миллий статистикани замонавий ва халқаро даражада тан олинадиган тизимга айлантириш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Халқаро “Deloitte” консалтинг компанияси томонидан 23 та ташаббус ва 70 та лойиҳа ишлаб чиқилгани айтилди. Уларни босқичма-босқич амалга ошириш статистиканинг аниқлиги, тезкорлиги ва шаффофлигини оширишга хизмат қилиши таъкидланди. Бундан ташқари, Жаҳон банки билан биргаликда 2030 йилгача бўлган даврда статистикани ривожлантириш миллий стратегияси ишлаб чиқилмоқда.
Келгуси йил январь ойида бошланадиган аҳолини рўйхатга олиш ишларига тайёргарлик масалалари муҳокама қилинди.
Ҳозиргача 9008 та маҳалла бўйича ташкилий режалар тасдиқланди, рўйхатга олишда иштирок этувчи 60 минг нафардан зиёд “маҳалла еттилиги” вакиллари ва масъул ходимлари учун махсус ўқув курслари ўтказилди.
Рўйхатга олиш электрон шаклда – махсус портал орқали ўтказилади. Маълумотлар порталга рўйхатга олувчилар томонидан уйма-уй юриб, планшет қурилмалари ёрдамида киритилади. Жараёнлар геоахборот тизими орқали мониторинг қилиб борилади. Бунинг учун рўйхатга олинадиган хонадонлар ва турар жойларнинг геоманзиллари шакллантирилди.
Давлатимиз раҳбарига ҳудудларда бу борадаги ишларнинг тайёргарлик ҳолати юзасидан ҳисобот берилди.
Рўйхатга олиш жараёнларини янада такомиллаштириш йўллари, шу жумладан, рақамли платформалардан фойдаланиш кўникмаларини ошириш, хорижга ишлаш, ўқиш ёки хизмат сафарига кетган фуқароларни рўйхатга олиш, уйма-уй ва онлайн тўпланган маълумотларни интеграция қилиш бўйича аниқ ечимлар ишлаб чиқиш зарурлиги қайд этилди.
Президентимиз аниқ, тезкор ва ишончли статистика давлат сиёсатини белгилаш, иқтисодий ва ижтимоий ислоҳотларни амалга оширишнинг муҳим омили эканини қайд этиб, соҳани стратегик ёндашув асосида трансформация қилишни давом эттириш топширилди.
Мутасаддиларга аҳоли ва қишлоқ хўжалигини рўйхатга олиш тадбирларини юқори савияда ўтказиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Рассмотрен ход работ и дальнейшие планы в сфере статистики
Президент Шавкат Мирзиёев 27 ноября ознакомился с отчетом Национального комитета Республики Узбекистан по статистике.
В феврале текущего года был принят Указ Президента «О дополнительных мерах по выведению на новый этап системы организации и ведения статистических работ». В соответствии с документом Агентство по статистике при Президенте было преобразовано в Национальный комитет по статистике, а также определены приоритетные направления для повышения эффективности статистической деятельности.
На совещании рассмотрена проделанная за прошедший период работа.
В частности, за счет расширения межведомственного обмена данными и внедрения 60 интеграций отчетная нагрузка на хозяйствующие субъекты сокращена на 27 процентов. В автоматическом режиме налажен прием данных онлайн-касс налоговых органов, информации о потреблении электроэнергии и природного газа, посевных площадях и урожайности сельского хозяйства.
Была представлена информация о работе по совершенствованию расчета номинального объема валового внутреннего продукта.
За счет более полного охвата статистикой рыночных услуг, строительства, сельского хозяйства, промышленности и бюджетных расходов дополнительно учтено 81 триллион сумов добавленной стоимости. В результате объём ВВП по итогам 2024 года увеличился с 115 миллиардов долларов до 121,4 миллиарда долларов.
Доля теневой экономики сократилась с 50 процентов в 2017 году до 35 процентов в 2024 году. В ближайшей перспективе имеется возможность дополнительно охватить статистикой еще 79 триллиона сумов неформальной экономики, снизив ее долю до 29 процентов.
Президент отметил, что объем электронной торговли в мире стремительно растет. В Узбекистане также ожидаются высокие темпы роста – на уровне 9–11 процентов. Быстро развиваются IT-услуги, дистанционные сервисы, фриланс и другие новые направления. Перед национальной статистической системой стоит задача полного охвата и этих сфер.
Подчеркнута необходимость отказа от практики ручного сбора данных при составлении индекса потребительских цен и постепенного перехода на IT-решения и технологии искусственного интеллекта.
Также были рассмотрены вопросы превращения национальной статистики в современную систему, признаваемую на международном уровне.
Отмечено, что международной консалтинговой компанией “Deloitte” разработаны 23 инициативы и 70 проектов. Их поэтапная реализация будет способствовать повышению точности, эффективности и прозрачности статистических данных. Кроме того, совместно со Всемирным банком разрабатывается Национальная стратегия развития статистики на период до 2030 года.
Обсуждались вопросы подготовки к переписи населения, которая начнется в январе следующего года.
К настоящему времени утверждены организационные планы для 9008 махаллей, а также проведены специальные обучающие курсы для участвующих в переписи более 60 тысяч представителей “махаллинской семёрки” и ответственных сотрудников.
Перепись будет проведена в электронном виде – через специальный портал. Данные будут фиксировать в портале регистрирующие лица с помощью планшетных устройств, осуществляя подомовой обход. Процесс будет контролироваться с помощью геоинформационной системы. Для этого сформированы геолокации подлежащих регистрации домов и жилых помещений.
Главе государства доложено готовности этих работ в регионах.
Было отмечено, что необходимо усовершенствовать процессы переписи, в том числе развивать навыки пользования цифровыми платформами, разработать конкретные решения для переписи граждан, выехавших за рубеж на работу, учебу или в командировки, а также интеграции данных, собранных методом подворного и онлайн-опроса.
Отметив, что точная, оперативная и достоверная статистика является важным фактором определения государственной политики и реализации экономических и социальных реформ, Президент нашей страны поручил продолжить трансформацию сферы на основе стратегического подхода.
Ответственным лицам даны указания по проведению на переписи населения и сельского хозяйства на высоком организационном уровне.