Тиббиёт ва фармацевтика соҳасидаги ислоҳотларнинг бориши ҳамда келгуси режалар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 3 ноябрь куни орфан касалликларга чалинган болаларга тиббий ёрдамни яхшилаш, фармацевтика соҳасидаги ислоҳотларнинг ижроси ҳамда янги лойиҳалар юзасидан тақдимот билан танишди.
Мамлакатимизда ирсий ва туғма касалликлар билан туғилишнинг олдини олиш, кам учрайдиган (орфан) касалликларга чалинган болаларга ўз вақтида ташхис қўйиш ва даволашга қаратилган тиббий ҳамда ижтимоий ёрдам тизими йўлга қўйилган.
Бугунги кунда 5 турдаги орфан ва ирсий-генетик касалликларга чалинган жами 2174 нафар бола давлат бюджети маблағлари ҳисобидан бепул диагностика, дори воситалари ва махсус шифобахш озиқ-овқат билан таъминланиб келинмоқда.
Шу билан бирга, ушбу турдаги касалликларнинг диагностика қилиш сифатининг яхшиланиши натижасида орфан касалликларининг янги турлари аниқланмоқда ва даволанишга муҳтож болаларнинг сони ортиб бормоқда.
Тақдимотда кам учрайдиган (орфан) ва бошқа ирсий-генетик касалликларга чалинган болаларга тиббий ва ижтимоий ёрдам кўрсатишни ташкил этиш бўйича ишлаб чиқилган 2026-2030 йилларга мўлжалланган чора-тадбирлар дастури тўғрисида ахборот берилди.
Унга кўра, эндиликда даволаниши давлат ҳисобидан қамраб олинадиган касалликларнинг сони 5 тадан 10 тага кенгайтирилади,
ёш чегараси 18 дан 21 га узайтирилади.
Дастурни амалга ошириш учун 2026-2030 йилларда жами 961 миллиард сўм маблағ йўналтирилиши кўзда тутилмоқда.
Давлатимиз раҳбари тегишли қарорни имзолаб, дастурни тасдиқлади.
Шунингдек, Президентимизга фармацевтика маҳсулотларини ишлаб чиқариш, соҳага инвестицияларни жалб қилиш, “Tashkent Pharma Park” фармацевтика кластери саноат ҳудудида амалга оширилаётган лойиҳалар, сифат ва хавфсизликни таъминлаш бўйича амалга оширилаётган ишлар тақдимот қилинди.
Тармоқ корхоналари томонидан қиймати 5 триллион сўмлик маҳсулотлар ишлаб чиқарилди, 172 миллион долларлик маҳсулотлар экспорт қилинди ҳамда 286 миллион доллар инвестиция, шундан 257 миллион доллар хорижий сармоялар ўзлаштирилди.
35 та маҳаллий корхона томонидан 205 турдаги дори воситаларини ишлаб чиқариш йўлга қўйилди, улар экспорт қилинаётган давлатларнинг сони эса 55 тага етди. Шу йилнинг ўзида қиймати 29 миллион долларлик 16 та лойиҳа ишга туширилди ҳамда 830 та янги иш ўринлари яратилди.
Сифат ва хавфсизликни таъминлаш мақсадида дори воситаларини ишлаб чиқарувчи 61 та корхонада GMP, 486 та дистрибьюторлар омборида GDP ҳамда 9450 та дорихонада GPP стандарти жорий қилинди.
Тақдимот давомида импорт қилинаётган дориларнинг референт нархларини шакллантиришда турли манипуляцияларнинг олдини олишга қаратилган чора-тадбирлар ва таклифлар бўйича ахборот берилди.
Ҳозирда 7,6 мингта импорт дори воситасидан 4,9 мингтаси референт мамлакатларнинг нарх реестрида мавжуд эмас.
Таклиф этилаётган чора-тадбирларга кўра, 2026 йил 1 январдан 2,6 минг турдаги рецептли дориларнинг нархи ўртача 40-50 фоизга тушиши кутилмоқда.
Тақдимот давомида фармацевтика маҳсулотларининг давлат харидларини амалга ошириш механизмларини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари ҳақида ҳам ахборот берилди.
Шифохоналарда сифатсиз маҳсулотлар хариди ва коррупцион омилларни бартараф қилиш мақсадида барча эндиликда давлат харидлари “farma.xarid.uz” махсус электрон тизим орқали амалга оширилади.
Мазкур электрон тизим ишга туширилганидан сўнг давлат харидларида фақат ишлаб чиқариш, етказиб бериш ва маҳсулот хавфсизлиги бўйича барча зарур сертификатларга (GMP, ISO:13485 GDP) эга иштирокчилар қатнаша олади.
Давлат харидлари ҳажмлари ҳамда тегишли сертификатларга эга ишлаб чиқарувчилар ва дистрибьюторлар реестрлари жамоатчилик учун очиқ бўлади. Давлат харидлари жараёнида маҳсулотларнинг нархи белгиланган референт нархларидан юқори бўлмаслиги ушбу тизимда автоматик тарзда текширилади.
Давлат харидлари жараёнида маҳсулотларнинг нархи белгиланган референт нархларидан юқори бўлмаслигини ушбу тизимда автоматик тарзда текширилади.
Давлатимиз раҳбари 2026 йил 1 январга қадар ушбу тизим доирасида давлат тиббиёт муассасаларида дори воситалари ва тиббий жиҳозлар эҳтиёжларини шакллантириш ҳамда қолдиқларни самарали бошқариш бўйича махсус платформани ишлаб чиқиш бўйича кўрсатмалар берди.
Президентимизга, шунингдек, аҳолини сифатли, хавфсиз ва самарадор дори воситалари билан таъминлаш мақсадида дори воситалари ва тиббий жиҳозларни давлат рўйхатидан ўтказишнинг янги тартиби тақдимот қилинди.
Унга кўра, дори воситаларини технологиялар трансфери орқали ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Хорижий фармацевтика компаниялари томонидан маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг қувватларидан фойдаланган ҳолда ишлаб чиқариш ва тезлаштирилган тартибда давлат рўйхатидан ўтказиш имкони яратилади.
Янги турдаги, биотиббий ҳужайра маҳсулотлар қаторига кирган, шикастланган тўқималарни даволаш, аъзоларнинг қисмларини ўстириш, организмнинг функционал имкониятларини тиклаш учун қўлланиладиган дори воситаларини тиббиёт амалиётига татбиқ қилиш имконияти яратилади.
“Дженерик” дори воситаларининг клиник синовларини ўтказиш ва натижаларини баҳолаш халқаро стандартларга мувофиқ амалга оширилади ҳамда уларни рўйхатдан ўтказиш муддатлари қисқартирилади.
Эндиликда хавфсизлик классификацияси бўйича 1-синфга мансуб тиббий жиҳозлар лаборатория синовларидан (стерил, ўлчов воситали ва инвазив тиббий жиҳозлар бундан мустасно) ва клиник тадқиқотлардан ўтказилмайди.
Президентимиз билдирилган таклифларни маъқуллаб, 2025 йил якуни бўйича 166 миллион долларлик 32 та инвестиция лойиҳасини тўлиқ ишга тушириб, 1500 та янги иш ўринларини яратиш, маҳсулот ишлаб чиқариш ва экспорт ҳажмини янада ошириш, рецептли дориларнинг нархларини тушириш бўйича аниқ кўрсатмалар берди.

Рассмотрен ход реформ и дальнейшие планы в сфере медицины и фармацевтики
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 ноября ознакомился с презентацией об улучшении медицинской помощи детям с редкими (орфанными) заболеваниями, ходе реформ и реализации новых проектов в сфере фармацевтики.
В стране последовательно принимаются меры, направленные на профилактику наследственных и врожденных заболеваний, своевременную диагностику и лечение детей, страдающих редкими (орфанными) болезнями.
В настоящее время 2 174 ребенка, больных пятью видами орфанных и наследственно-генетических заболеваний, обеспечиваются за счет государственного бюджета бесплатной диагностикой, лекарственными средствами и специализированным лечебным питанием.
В результате улучшения качества диагностики выявляются новые виды орфанных заболеваний, увеличивается число детей, нуждающихся в лечении и поддержке.
На презентации представлена информация о разработанной программе мероприятий на 2026–2030 годы, направленной на организацию медицинской и социальной помощи детям с редкими и другими наследственно-генетическими заболеваниями.
В соответствии с программой, количество заболеваний, лечение которых будет финансироваться за счет государства, увеличится с 5 до 10, а возрастной порог продлевается с 18 до 21 года.
На реализацию программы в 2026–2030 годах планируется направить 961 миллиард сумов.
Глава государства подписал соответствующее постановление и утвердил программу.
Президенту также была представлена информация о производстве фармацевтической продукции, привлечении инвестиций, реализации проектов в промышленной зоне фармацевтического кластера “Tashkent Pharma Park”, а также о проводимой работе по обеспечению качества и безопасности лекарственных средств.
Предприятиями отрасли произведено продукции на сумму 5 триллионов сумов, экспортировано товаров на 172 миллиона долларов, освоено 286 миллионов долларов инвестиций, из которых 257 миллионов приходятся на иностранные.
35 отечественных компаний освоили выпуск 205 видов лекарственных средств, число стран экспорта достигло 55. В текущем году введено в эксплуатацию 16 проектов общей стоимостью 29 миллионов долларов и создано 830 новых рабочих мест.
Для обеспечения качества и безопасности на 61 предприятии внедрен стандарт GMP, на 486 дистрибьюторских складах – GDP, в 9 450 аптеках – GPP.
В ходе презентации также были рассмотрены меры по предотвращению манипуляций при формировании референтных цен на импортные препараты.
В настоящее время из 7,6 тысячи видов импортируемых лекарств 4,9 тысячи не включены в ценовые реестры референтных стран.
Согласно предложенным мерам, с 1 января 2026 года ожидается снижение средних цен на 2,6 тысячи рецептурных препаратов на 40-50 процентов.
Рассмотрены также вопросы совершенствования механизмов государственных закупок фармацевтической продукции. В целях исключения приобретения некачественных товаров и коррупционных факторов все закупки будут проводиться через специальную электронную платформу farma.xarid.uz.
После запуска этой системы участие в государственных закупках смогут принимать только производители, дистрибьюторы и поставщики, обладающие всеми необходимыми сертификатами (GMP, ISO:13485 GDP).
Объемы государственных закупок, а также реестры сертифицированных производителей и дистрибьюторов будут открыты для общественности.
В системе будет автоматизированная проверка того, чтобы цена закупаемых препаратов не превышала установленный референтный уровень.
Глава государства поручил до 1 января 2026 года разработать специальную платформу для формирования потребностей государственных медицинских учреждений в лекарственных средствах и медицинском оборудовании, а также эффективного управления остатками.
Президенту также была представлена информация о новом порядке государственной регистрации лекарственных средств и медицинских изделий.
Новый механизм предусматривает налаживание производства на основе трансфера технологий, что позволит зарубежным фармацевтическим компаниям выпускать продукцию с использованием мощностей местных производителей и проходить государственную регистрацию в ускоренном порядке.
Создаются условия для внедрения в медицинскую практику новых видов биотехнологических клеточных препаратов, предназначенных для лечения поврежденных тканей, выращивания отдельных органов и восстановления функциональных возможностей организма.
Клинические испытания дженериков и оценка их результатов будут проводиться в соответствии с международными стандартами, а сроки регистрации таких препаратов сократятся. Медицинские изделия первого класса безопасности (за исключением стерильных, измерительных и инвазивных) освобождаются от лабораторных и клинических испытаний.
Президент Шавкат Мирзиёев одобрил представленные предложения и поручил до конца 2025 года полностью ввести в эксплуатацию 32 инвестиционных проекта общей стоимостью 166 миллионов долларов, создать 1 500 новых рабочих мест, увеличить объемы производства и экспорта, а также обеспечить снижение цен на рецептурные препараты.